חברי הקיבוצים בוחרים מזכ"ל חדש

יותר מ-60 אלף חברי משק יבחרו מזכיר במקום זאב (ולוולה) שור. על מקומו מתמודדים שלושה: אבו וילן, איתן ברושי ונמרוד מדר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברי 254 קיבוצים בישראל יבחרו היום את מזכ"ל התנועה הקיבוצית, זאת בתום שמונה שנות כהונתו של זאב (ולוולה) שור. התנועה הקיבוצית קמה ב-1999, עם איחוד קיבוצי התק"מ (לשעבר הקיבוצים האיחוד והמאוחד) והקיבוץ הארצי.

על קולותיהם של למעלה מ-60 אלף חברי הקיבוצים - בעלי זכות ההצבעה בבחירות - מתמודדים שלושה: אבשלום (אבו) וילן, איתן ברושי ונמרוד מדר.

ברושי הוא חבר קיבוץ גבת, לשעבר ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל ומנכ"ל משרד התרבות. בשנים האחרונות הוא משמש יועץ שר הביטחון להתיישבות.

איתן ברושיצילום: דניאל צ'צ'יק

וילן הוא חבר קיבוץ נגבה, לשעבר מזכיר הקיבוץ הארצי וח"כ מטעם מרצ, ובשנים האחרונות מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל. מדר משמש מזכיר קיבוצו, ניר אליהו.

דרכו של ברושי לתפקיד נראתה סלולה עד שלאחרונה החליט גם וילן להתמודד, בעקבות דחיקתו למקום השביעי ברשימת מרצ (שאכן הותיר אותו מחוץ לכנסת).

המתמודדים ניהלו בחודשים האחרונים מסע בחירות שבו עברו בקיבוצים ונפגשו עם הנהלות וחברי משק. בבחירות ישתתפו רק חברי הקיבוצים. המתיישבים החדשים שלא נקלטו לחברות ומוגדרים כ"חברי ועד מקומי" אינם רשאים להצביע. הבחירות נערכות בצל המכה הקשה שספגה התנועה הקיבוצית בבחירות האחרונות לכנסת - לראשונה מאז קום המדינה לא יכהן בבית הנבחרים ולו ח"כ קיבוצניק אחד.

אבשלום וילןצילום: מוטי קמחי

בהיעדר ייצוג בכנסת, יהפוך המזכ"ל החדש לנציג המובהק של הקיבוצים מול הממסד. בשנים האחרונות צמחה אוכלוסיית הקיבוצים מכ-115 אלף נפשות לשיא של 140 אלף - זאת בזכות קליטתן של אלפי משפחות צעירות אל תוך הקיבוצים ובניית שכונות ההרחבה שהוקמו לצדם. גם בתחום הכלכלי נרשמה צמיחה וכיום לא עומד אף קיבוץ בפני הסדר חובות מול הבנקים, בעוד לפני עשור כמחצית מהקיבוצים נדרשו להסדר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ