המורים הערבים נאלצו ללמד בעברית |

משרד החינוך לא תרגם תוכנית לימוד באזרחות

לימודי האזרחות זהים במגזר היהודי והערבי בבתי הספר הממלכתיים. למרות שלא תורגמה, משרד החינוך דורש מהתלמידים להיבחן עליה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

משרד החינוך לא תרגם לערבית את תוכנית הלימודים המעודכנת באזרחות, שעל כל בתי הספר מוטל ללמדה מתחילת שנת הלימודים הנוכחית, ושהתלמידים ייבחנו עליה כבר בבחינה הקרובה באזרחות.

מורים ערבים לאזרחות אמרו כי כשפנו למשרד בבקשה לקבל תרגום, נאמר להם שעל המורים "לתרגם בעצמם את החומר". זה חמישה חודשים אם כן שהמורים מלמדים את החומר באזרחות שלא בלשונם ובלשון תלמידיהם, אלא בעברית.

בתגובה לפניית "הארץ" מסר משרד החינוך שחלק מחומרי הלימוד יעלו בשבוע הקרוב לאתר בערבית, וכי גרסה מודפסת שלהם תחולק בעוד כמה שבועות בבתי הספר בלא תשלום. בעניין ספר לימוד באזרחות שלא תורגם לערבית, המשרד מסיר מעצמו אחריות שהספר אינו נגיש לתלמידים ערבים, בטענה שהוא יצא בהוצאה פרטית.

מקצוע האזרחות הוא היחיד במקצועות הלימוד שתוכנית הלימודים בו זהה לכל המגזרים בזרם הממלכתי בישראל. עם פתיחת שנת הלימודים, באוגוסט, פרסמה יו"ר המזכירות הפדגוגית, הפרופ' עפרה מייזלס, הודעה למורים לאזרחות על פרסום פרקים מעודכנים בספר "להיות אזרחים בישראל" המיועדים למורים ולתלמידים.

פרופ' דיסקין עם הספר הלימוד שחיבר צילום: אמיל סלמן

"ברצוננו להבהיר", נכתב, "התלמידים שייבחנו במועד קיץ תשע"ג, ייבחנו בהתאם לתוכנית החדשה".

התוכנית המדוברת כוללת בחירה בין שני ספרי לימוד. האחד הוא "להיות אזרחים בישראל", ספר האזרחות הוותיק, שנלמד יותר מעשור. לפי הודעת המזכירות הפדגוגית, אין אפשרות ללמד את הספר אלא יחד עם פרקי הלימוד המעודכנים הנמצאים באתר משרד החינוך ש"מחליפים את פרקי הלימוד במהדורה הקיימת".

לפני שלוש שנים הוחלט לשכתב את הספר, אך מכיוון שהוצאה מחודשת ומלאה שלו תימשך זמן רב, החליט יו"ר המזכירות הפדגוגית דאז, ד"ר צבי צמרת, כי יפורסמו "עדכונים" לספר באתר, שעליהם ייבחנו לראשונה השנה. שמונה פרקים חדשים מחליפים את הקיימים בספר, ובהם "מגילת העצמאות", "הרעיון הלאומי", "הצדקות לקיומה של מדינת לאום", "מדינת העם היהודי", "המיעוטים בישראל", "מאפייניה היהודיים של מדינת ישראל" ועוד. כל הפרקים הללו לא זכו עד כה לתרגום לערבית.

לדברי מורה ערבי באזור המשולש שביקש לא לחשוף את שמו, "(במשרד החינוך, ט"נ) ביקשו מהמורים לתרגם בעצמם, שלחו אותנו לאתר לתרגם לבד. התחלנו לתרגם ובינתיים לימדתי את החומר בעברית והסברתי לתלמידים שעדיין לא תרגמו להם את החומר".

הספר השני שאושר לשימוש הוא "משטר ופוליטיקה בישראל" שכתב הפרופ' אברהם דיסקין מהאוניברסיטה העברית, לשעבר חבר המכון לאסטרטגיה ציונית. הספר אושר בזמנו יחד עם ספר נוסף, "יוצאים לדרך אזרחית", שהיה הראשון אי-פעם באזרחות שנפסל לשימוש, לאחר שאושר והחל להילמד.

משרד החינוך לא דאג, ואין בכוונתו לדאוג, שהספר של דיסקין יתורגם לערבית, ולכן אין אפשרות ללמדו במגזר הערבי. משרד החינוך הסביר ל"הארץ" כי "מדובר בספר של הוצאה פרטית". מתגובה זו ניתן להסיק כי משרד החינוך, האחראי לחינוך כלל הילדים בישראל, אינו רואה עצמו מחויב לתרגם את חומר הלימוד לשפת התלמידים לאחר שהפריט את כתיבת החומר.

בניגוד לספר "להיות אזרחים בישראל", שיצא בהוצאת "מעלות", שזכתה במכרז של המשרד להוצאה לאור של ספרי הלימוד, ספרו של דיסקין יצא בהוצאת "מגי". לקו הטלפון של ההוצאה ענה דיסקין עצמו, שכן זו הוצאת ספרים של המחבר. "אנחנו מאוד מעוניינים לתרגם את הספר לערבית", הסביר דיסקין, "פנינו להרבה גורמים ואף הצענו לתת להם את כל הזכויות על הספר אם יתרגמו אותו. גם היינו מוכנים לשינויים שייערכו בספר, כי אנחנו מבינים את הרגישויות. גילינו את כל הנדיבות, אנחנו פשוט לא מסוגלים לעמוד בהוצאות. כואב לי שזה לא תורגם".

"יש הזנחה של תלמידי המגזר הערבי, אין מי שיגן עליהם", אומר רכז מקצוע אזרחות ערבי. "אחרי אדר כהן (מפקח ומרכז לשעבר של מקצוע האזרחות, שהועזב על ידי משרד החינוך) יש עידן חדש כלפי המגזר הערבי".

מאז הופסקה העסקתו של כהן בשנה שעברה, טרם מונה לו מחליף, וראש אשכול חברה ורוח, אלירז קראוס, ממלאת את מקומו. גם במכרז שיצא למציאת מפקח ומרכז חדש, לפני חודשיים, לא נמצא מחליף לכהן.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי הספר "להיות אזרחים בישראל", המיועד למגזר הערבי, ייעלה לאתר המשרד כבר השבוע, ושהגרסה המודפסת תחולק בעוד כמה שבועות בבית הספר בלא תשלום. בהתייחס לספר ‘משטר ופוליטיקה בישראל', יצוין כי זה ספר של הוצאה פרטית. בעניין המכרז, טוען המשרד כי בכוונתו להוציא מכרז נוסף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ