משרד הפנים מגרש אשה בטענה שאינה יהודייה, אף שבתה התאזרחה ונישאה בארץ

האשה, בת 58, נעצרה אתמול לפני גירוש אך שוחררה לצורך בדיקת העניין. בתה: "חיינו כיהודיות בגרוזיה, למדתי בבתי ספר יהודיים ואמי עזרה ליהודים"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

רשות ההגירה והאוכלוסין של משרד הפנים כלאה אתמול, לצורך גירוש מישראל, אשה בת 58 בטענה שאינה יהודייה, אף שחיה כל חייה כיהודייה ועבדה 15 שנה בעמותה שהקים הג'וינט בגיאורגיה, לשימור קהילות יהודיות וסיוע לקשישים יהודים. לאשה בת יחידה שעלתה לישראל לפני 20 שנה, שירתה בצבא, נישאה בישראל ויש לה תינוק בן חמישה חודשים. בעקבות התערבות תקשורתית במעצר, הדבר נודע לשר הפנים אלי ישי ואמש הורה לשחרר את האשה כדי לבדוק את המקרה.

לפני כארבע שנים, לאחר פרוץ המלחמה בין רוסיה לגיאורגיה, לריסה סאנקו באה לישראל בעצת בתה אמי שנר, אזרחית ישראלית. היא באה כתיירת. בשהותה בארץ הגישה בקשה לקבלת אזרחות מתוקף חוק השבות, אבל משרד הפנים הודיע לה שלא תוכל להתאזרח כי בדיקת מסמכיה העלתה שהם כוזבים ושאינה יהודייה. יהדותה של הבת נבדקה לפני 20 שנה ונמצאה כשרה. היא קיבלה אזרחות, שירתה בצה"ל והקימה משפחה.

להודעת משרד הפנים על מסמכי האם היתה השלכה ישירה גם על הבת: "נדרשתי לוותר על היהדות שלי", היא מספרת, "הכריחו אותי להסכים לשינוי פרטי הלאום והדת שלי. במקום יהודייה ייכתב שאני חסרת דת".

ההחלטה החדשה של משרד הפנים ביחס לבת, שנישאה ליהודי, היתה "פוגענית אך פורמלית", לדבריה. לגבי אמה ההחלטה חרצה דין. "צריך להבין שגם אם התגלתה בעיה במסמכים, אנחנו לא אחראים לכך. כל החיים חיינו כיהודיות, למדתי בבתי ספר יהודיים ואמא עזרה ליהודים כל החיים", סיפרה שנר. "אחרי מלחמת העולם השנייה אנשים כמוה הפכו קדושים וחסידי אומות העולם, אבל הזמנים האלה תמו. ישראל החליטה לגרש את אמי לפי החוק היבש".

אמי ושחר שנר עם בנם, בביתם בראשון לציון צילום: עופר וקנין

לדברי עורך דינה של האם, יזהר גביש, "הטענה העיקרית שלנו היא שמשרד הפנים לא ייחס משקל לכך שהבת התערתה בישראל, התחנכה, שירתה בצבא, הקימה משפחה. משרד הפנים גם לא ייחס משקל לעובדה שזו אם חד-הורית לבת יחידה, אשה שפעלה שנים רבות בקהילת יהודי גרוזיה ועשתה נפשות לעליית יהודים ארצה".

מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר בתגובה כי "לריסה סאנקו באה לישראל בשנת 2008, באשרת תייר, שניתנה לשלושה חודשים. בשנות שהותה בישראל ביקשה לקבל מעמד מטעמים שונים (זכאות, אם לחיילת ועוד) ונדחתה בכל המקרים, לרבות בג"ץ שמחק את העתירה. בשהותה כאן התברר כי בתה, שעלתה לישראל בשנות ה-90, קיבלה את מעמדה לפי מסמכים כוזבים וההגדרה כי 'עלה ספק במשרד הפנים לגבי יהדותה' היא מזעור הסוגיה ועיוות מכוון של האמת. בסופו של דבר זה כמה שנים שוהה גברת סאנקו בישראל ללא אשרה. מאחר שישראל היא מדינת חוק, האשה נעצרה על שהייה לא חוקית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ