התגלתה הילדה שכתבה את מכתב הברכה למלך ג'ורג'

השבוע פורסם ב"הארץ" מכתב שכתבה יהודית יעבץ למלך בריטניה, לאחר שנחשף בארכיון המדינה. קוראינו סייעו להתחקות בהצלחה אחר עקבותיה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים37
עופר אדרת
עופר אדרת

בתחילת השבוע פרסם "הארץ" לג'ורג' החמישי מלך בריטניה, לאחר שזה נחשף בארכיון המדינה. קוראי "הארץ" נקראו לסייע להתחקות אחר עקבותיה של יעבץ והביאו לחשיפת סיפור היסטורי מרגש.

יעבץ כתבה את המכתב הנרגש ב-1935, כשהיתה בת 12. היא שלחה אותו מחיפה, לשם עלתה שנתיים לפני כן מגרמניה. לרגל חגיגות 25 שנה להכתרתו, הודתה יעבץ למלך על כך שעזר לעם היהודי "להקים את ביתנו הלאומי ולקומם את הריסות ארצנו הקדושה תחת חסות הוד מלכותו".

"הארץ" פרסם את המכתב לאחר שנחשף במלאת 80 שנה לעליית הנאצים לשלטון ולעליית הייקים לארץ ישראל. רבים נרתמו לקריאת "הארץ" לסייע באיתורה של יהודית ואחד מהם – הגנאולוג אלי מליץ – אף הוביל למציאתה. הפרטים שסיפק מליץ ל"הארץ" הובילו ליצירת קשר עם בתה של יהודית, ד"ר נירה רייס. יהודית, כך התברר, כבר אינה בחיים. היא הלכה לעולמה ב-1981 עוד לפני שמלאו לה 60.

יהודית יעבץ נולדה במנהיים שבגרמניה ב-1923. אביה מאיר היה צאצא של רבי יעקב עמדין, שכונה יעב"ץ והיה מגדולי הרבנים במאה ה-18. מאיר גדל בבוקובינה שברומניה. הוא נשלח למנהיים כדי להחלים מפציעת כדור רובה ברגלו בעת ששירת באיטליה כקצין בצבא האוסטרו-הונגרי במהלך מלחמת העולם הראשונה.

המכתב המלא. לחצו להגדלה

בגרמניה פגש מאיר את אסתר, ילידת פולין שהגיעה למנהיים כנערה כדי לעזור לאחיה השען בחנותו. השניים נישאו והביאו לעולם שתי בנות: יהודית ודבורה. כשיהודית היתה בת עשר, ב-1933, עלתה המשפחה לארץ ישראל והתמקמה בחיפה. האב, שהיה ציוני, בחר בארץ ישראל אף שאביו, אחיו ואחותו היגרו לארה"ב. בחיפה עבד כמתרגם בבית המשפט בזכות שליטתו בשפות רבות.

את הבת יהודית לימד מאיר עברית מגיל צעיר. וכך, כבר בגיל 12, כתבה למלך ג'ורג' החמישי מכתב בעברית רהוטה ויפה. "הננו מאושרים בארץ אבותינו ואנו מרגישים את עצמנו בטוחים, תחת חסות הוד מלכותו. אני מצטערת מאוד שעדיין ידיעותי בשפה האנגלית לא מספיקות להביע את רגשותי בשפה זו, אבל אני תקווה שצלילי השפה העברית תערבנה לאזני הוד מלכותו", כתבה למלך. כזכות לימודיה, השתלטה יהודית גם על השפה האנגלית ודיברה וכתבה גם גרמנית.

יהודית יעבץצילום: באדיבות המשפחה

מדוע החליטה נערה פליטה מגרמניה לכתוב למלך ג'ורג' החמישי? בתה נירה מעריכה שהמכתב לא היה יוזמה אישית של יהודית, אלא חלק מפרויקט של בית הספר בו למדה. ל"הארץ" הגיעו מסמכים ארכיוניים נוספים שמעידים כי באותה שנה נשלחו עוד ברכות מארץ ישראל למלך הבריטי, לרגל יובל הכסף למלכותו. בשנה זו גם ניתן השם "המלך ג'ורג'" לרחוב התל אביבי שלפני כן נקרא "רחוב הכרמל".

עם סיום לימודיה עבדה יהודית כמזכירה במשרדי הצי הבריטי במושבה הגרמנית בחיפה וב-1945 נישאה לשלמה רייס. "מאז היא היתה אם במשרה מלאה", אומרת בתה. השניים הביאו לעולם ארבעה ילדים: יעקב, טליה, מיכל ונירה. יהודית נפטרה ב-1981 ונקברה בבית העלמין הישן חוף הכרמל, לצד בעלה שלמה, הוריה מאיר ואסתר והורי בעלה – יעקב ושרה. ליהודית יש היום נכדים ונינים.

את המכתב למלך הבריטי סיימה יהודית בנימה אופטימית. "אני תקווה שאזכה לברך את הוד מלכותם ליובל הזהב להכתרתם כאזרחית נאמנה ואני מתפללת לאל עליון בשלום הוד מלכותם ובשלום בריטניה ופלסתינא-א"י וכל העמים החוסים בצל הוד מלכותם".

13 שנה אחרי ששלחה את המכתב הסתיים המנדט הבריטי וקמה מדינת ישראל. השבוע, כ-30 שנה אחרי מותה של יהודית וכ-80 שנה אחרי ששלחה את המכתב לג'ורג' החמישי – קם לרגע לחיים הסיפור הקטן, על הילדה שכתבה למלך מכתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ