בג"ץ למדינה: נמקו מדוע מעונות סטודנטים וישיבות לא יקבלו פטור זהה מארנונה

בדיון בעתירת אגודות סטודנטים ואוניברסיטאות נטען כי הישיבות מקבלות פטור של עשרות מיליונים מפני ששר הפנים מבקש להיטיב עם בוחריו

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן

בג"ץ הורה היום (חמישי) למשרד הפנים לנמק בתוך ארבעה חודשים מדוע לא יחולו על מעונות סטודנטים וישיבות תורניות קריטריונים שווים לקבלת פטור מארנונה. הצו ניתן בעתירה שהגישו לפני כשנה שמונה אגודות סטודנטים וארבע אוניברסיטאות, ביוזמת אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית, בה טענו כי קריטריון שנקבע לפני כשנה לקבלת פטור מארנונה נוסח באופן שהפלה לטובה ישיבות על פני מעונות סטודנטים.

העותרות טענו כי הנוסח החדש נקבע מתוך שיקולים פוליטיים ופסולים של שר הפנים, אלי ישי, שביקש להיטיב עם ציבור בוחריו. הן העריכו את סכומי הפטור שמקבלות הישיבות בעשרות מיליוני שקלים בשנה, וטענו כי הנטל הכלכלי שייווצר בגין סכום זה יוטל על הציבור בכללותו. "כל שמבוקש על ידי העותרות הוא שוויון, והימנעות מאפלייתם של תלמידי ההשכלה הגבוהה בישראל אל מול ציבור התלמידים במוסדות הלימוד של המגזר החרדי", כתבו.

המדינה מנגד השיבה כי אין טעם להכריע בשלב זה בעתירה, מאחר שהרחבת הפטור למעונות סטודנטים מצויה בבדיקה של צוות מקצועי במשרד הפנים. בתגובתה ביקשה מבג"ץ להמתין לסיום עבודת הצוות ולהחלטת שר הפנים בסוגיה.

חרדים באוניברסיטה העברית בירושלים, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

בדיון שנערך היום בעתירה טענה המדינה כי עבודת הצוות הוקפאה בשל הבחירות, וכי להערכת הגורמים המקצועיים במשרד הפנים היא תושלם בחודשי הקיץ. את המשמעות התקציבית של שינוי הקריטריונים העריכה במאות מיליוני שקלים לשנה.

בתום הדיון החליטו השופטים אליקים רובינשטיין, יורם דנציגר ואורי שהם, לתת צו על תנאי כפי שביקשו העותרות והורו למדינה לנמק בתוך ארבעה חודשים מדוע לא יושוו הקריטריונים. "אנו יוצאים מן ההנחה כי תקופה זו תאפשר למדינה, לרבות בממשלה חדשה, לקדם תהליך שהחלה בו כאמור בהודעתה", כתבו, "נראה לנו, בהתחשב בחלוף הזמן עד הנה (...) כי יש בכך די והותר לתשובה ראויה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ