הוועד המינהלי בבן גוריון מבקש סכסוך עבודה: "ההנהלה תופרת מכרזים"

בסגל המינהלי-טכני מאשימים את הנהלת האוניברסיטה בטרפוד קידום עובדים והעדפת מנהלים חיצוניים. במוסד טוענים כי הוועד מטיל אימה על העובדים

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועד העובדים של הסגל המינהלי-טכני באוניברסיטת בן גוריון טוען כי הנהלת המוסד "תופרת מכרזים" לעובדים ומפלה אותם לרעה לעומת הסגל האקדמי. בהנהלה מאשימים מנגד את הוועד בכך שהוא מטיל אימה על העובדים.

בשבוע שעבר פנה ועד העובדים המינהלי למרחב דרום בהסתדרות כדי להכריז על סכסוך עבודה. זאת בטענה שהאוניברסיטה פוגעת באפשרויות הקידום של העובדים המינהליים והטכניים, בכך שאנשי אגף משאבי האנוש שלה פונה לעובדים שהציגו מועמדות לתפקידים בבקשה שיסירו את מועמדותם. 

נציגי הוועד התלוננו על עומס עבודה בשל ביטול תקנים ואיחוד משרות ללא הסכמת העובדים, ודרשו שהאוניברסיטה תוסיף תקנים נוספים. "יש יחס לא שוויוני של המעסיק לעובדים המינהליים לעומת הסגל האקדמי, כמו תנאים נלווים ותנאי פרישה", כתבו להסתדרות, "הפכו משרות קבועות הדורשות מאמץ פיזי למשרות ארעיות מתוך רצון לפגוע בביטחון התעסוקתי של העובדים". 

אבנר מזרחי, יו"ר מועצת עובדי הסגל המינהלי והטכני באוניברסיטה, התייחס לפער בין ההצהרות המשבחות כלפי הסגל המינהלי לבין ההתעלמות בפועל מקיומו במוסד. "לא ייתכן שמוסד אקדמי המחנך אלפי סטודנטים בכל שנה מתייחס בחוסר שוויון לעובדים שלו ויוצר מעמדות ופערים בין הסגלים השונים באוניברסיטה", אמר. לדבריו, בבחינת דירוג השכר, מעמדו של הסגל המינהלי והטכני באוניברסיטת בן גוריון הוא הנמוך ביותר מבין כל האוניברסיטאות בארץ. "החלטנו לצאת למאבק כדי לדרוש תנאי שכר טובים יותר ויחס שווה לעובדים", הוסיף. 

סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון, בתחילת שנת הלימודיםצילום: אליהו הרשקוביץ

אמיר ודני, חברי הוועד המינהלי-טכני עובדים באוניברסיטה מספר שנים ומספרים כי היחס אליהם מעולם לא היה גרוע כפי שהוא עתה. "בשנים האחרונות העמיקו הפערים בין הסגלים השונים באוניברסיטה - בתנאי העבודה של הסגל המינהלי והטכני, בתנאי השכר, בתנאי הפרישה, באפשרות הקידום בעבודה וביחסי העבודה בין ההנהלה לסגל המינהלי והטכני", סיפרו, "זאת החל ממכרזים מכורים שהעובדים שניגשו אליהם התבקשו על ידי משאבי אנוש להסיר מועמדותם אליהם, כי ההנהלה החליטה מראש את מי היא רוצה בתפקיד".

לדברי השניים, נוצר מצב שעובדים שמתאימים לתפקידים אינם יכולים לזכות במכרזים וכך קידומם נפגע. "למרות בקשות של הוועד, ההנהלה לא יצרה עתודה ניהולית באוניברסיטה", הוסיפו, "היא מעדיפה לקבל מנהלים חיצוניים במקום לתת הזדמנות לעובדים שהוכיחו את עצמם במשך השנים".

השניים אמרו כי ההנהלה מסרבת להיפגש באופן מסודר עם העובדים, כמתחייב מההסכם הקיבוצי שלהם וכפי שהיה נהוג ב-30 השנים האחרונות, כמקום לטפל בבעיות הקשורות בתנאי העבודה של העובדים ובשכרם. "ביטלו תקנים והפכו אותם להעסקה ארעית, בכוונה לסיים את העסקת העובדים ברגע שלא יוכלו יותר לעמוד בעבודה הפיזית", אמרו, "לקחו חלקים ממחלקות שונות באוניברסיטה והפריטו אותן, וכן העבירו משרות ותפקידים באוניברסיטה לעמותה פרטית מחוץ להסכם הקיבוצי. לקחו גם משרות מינהלתיות בכירות שבהסכם הקיבוצי והעבירו אותן לסגל האקדמי, תוך הפרה בוטה של ההסכם".

לדבריהם, האוניברסיטה גם העניקה תוספות שכר למנהלים ולמקורבים מבלי שקבעה קריטריונים לכך. הם פנו למנכ"ל האוניברסיטה וסגן הנשיאה, דוד ברקת, בבקשה לדעת מהם הקריטריונים אך נדחו. 

חני לאופר, סמנכ"לית משאבי אנוש באוניברסיטה, מסרה בתגובה כי טענות חברי הוועד אינן נכונות. "צר על התנהלות הוועד", אמרה, "נכנסתי לתפקיד לפני ארבעה חודשים והכרזתי ששביעות רצונם של עובדי האוניברסיטה הוא היעד לפיו אני נמדדת, ולפיכך אעשה כל שביכולתי כדי להיטיב את תנאי עסקתם של העובדים. לא ניתנה שום הזדמנות לשיתוף פעולה אמיתי וכן עם מועצת העובדים".

לאופר האשימה את הוועד בכך שהוא מהלך אימים על עובדים שלא מצייתים לסנקציות עליהן הוא מכריז. "שיטות עבודה אלה גורמות להתמרמרות בקרב עובדים רבים, ואני עושה כל שביכולתי כדי להוות כתובת ולתת עזרה לכל עובד שזקוק לה", הוסיפה, "באוניברסיטה יש עובדים טובים ומסורים ואני, כחלק מההנהלה, אעשה הכל למענם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ