מתה שרה ברוורמן, מאחרוני הצנחנים של היישוב העברי

שרה (שוריקה) ברוורמן (94) היתה ממייסדות חיל הנשים בצה"ל. היא הונחתה על אדמת אירופה במלחמת העולם ה-2 והצטרפה לפרטיזנים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

שרה (שוריקה) ברוורמן מתה היום (ראשון) בקיבוצה שמיר שבגליל העליון. ברוורמן, ילידת רומניה, בת 94, היתה לוחמת בפלמ"ח ואחת מ-37 צנחני היישוב העברי שהוחדרו אל מאחורי הקווים באירופה במלחמת העולם השנייה. בשנת 1944, היתה ברוורמן בין מייסדי קיבוץ שמיר, בימים בהם שכן באדמת בור על הגבול הסורי, וממייסדות חיל הנשים בצה"ל. בדומה לחברתה חביבה רייק שנתפסה ונרצחה בידי הגרמנים, גם ברוורמן היתה חברה בתנועת "השומר הצעיר".

אף על פי שאומנה לצנוח, ברגע האמת ברוורמן שותקה מפחד ולא קפצה מהמטוס, מאוחר יותר הגדירה את הימים שלאחר מכן כ"ימים השחורים בחייה". לאחר כחודש הונחתה מאחורי קווי האויב ביוגוסלביה והצטרפה לקבוצת פרטיזנים. משחזרה ארצה המשיכה להיות פעילה בפלמ"ח. בראיון לאילנה דיין בגל"צ אמרה ברוורמן כי היא משתוקקת "לחזור לליל העלייה לאדמת קיבוץ שמיר". היא היתה נאמנה כל שנותיה לרעיון הקיבוצי, ובראיון לדיין אמרה כי "היצירה הקיבוצית, גם בהשתנותה, צוברת בתוכה ערכים גדולים ונפלאים".

שרה ברוורמןצילום: לידיה איינברג

עד ימיה האחרונים היתה ברוורמן מעורבת בחיי הקיבוץ, והכירה כל ילד וכל חבר. ברוורמן היתה מזכירת קיבוץ שמיר, פעילה במחלקת הביטחון של "הקיבוץ הארצי", פעילה פוליטית וכחברת מפלגת מרצ נהגה לדבר על החשיבות שבחתירה להסכמי שלום. באירועים ציבוריים בהם נאמה, כמו גם בשיחות שערכה עם קציני צה"ל עד גיל 93, שבה ואמרה כי "בכל המלחמות ניצחנו, אבל שום מלחמה לא הביאה לקץ הסכסוך עם הפלסטינים. יש לנו טונות של גבורה, אבל חסרים לנו גרמים של אומץ לב כדי להביא את השלום".

ברוורמן הוזמנה פעמים רבות לדבר עם קבוצות תלמידים ומבקרים בגבעת חביבה, שהוקם על שם חביבה רייק. ולדברי יונת רוטביין-מרלא, העובדת במרכז "מורשת" במקום, "לשוריקה היתה חשובה מאוד הנחלת זיכרון הצנחנים. בנוסף לכך, היתה חשובה לה דמות המדינה והקיבוץ. היא היתה אשה שדרשה הרבה, קודם כל מעצמה, ולאחר מכן מאחרים". רוטביין-מרלא הוסיפה כי "שוריקה ידעה אסונות ומכאובים, אבל שמרה תמיד על אופטימיות וראתה את הטוב שבכל אדם ובכל סיטואציה, וביקשה להעביר את זה גם לאחרים".

בהודעת אבל שהוציא איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, נכתב בין השאר כי "התנועה הקיבוצית מרכינה ראש היום עם מותה היום של שוריקה ברוורמן, מגיבורותיו של היישוב היהודי, בשנים שקדמו להקמת המדינה. קורות חייה של ברוורמן- עלייה לארץ ישראל במסגרת השומר הצעיר, התיישבות והקמת קיבוץ משגשג, התגייסות למלחמה בגרמניה הנאצית, הצטרפות לפלמ"ח, והקמת חיל הנשים של צה"ל- הן עדות, אות ומופת לתרומתם הגדולה- שלה ושל רבים מבני דורה- להקמת המדינה העברית. יהי זכרה ברוך", הוסיף ברושי.

שוריקה ברוורמן תובא למנוחות מחר בשעה 15:00 בקיבוץ שמיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ