קמפיין נגד הטרדות בצה"ל: "לא חם לך? תפתחי כפתור"

בצה"ל אומרים כי ב-2012 נרשמה ירידה קלה במספר הדיווחים על הטרדות מיניות. עם זאת, עדיין מדובר בכ-400 תלונות המתקבלות מדי שנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל פותח בקמפיין פרובוקטיבי נגד הטרדות מילוליות, שכולל סרטון המציג הקנטות בעלת גוון מיני בין חיילים. בסרטו עצמו, שנקרא "זה מתחיל במילים ונגמר במשפט", נראה חייל שלועג לחיילת בזמן תורנות במטבח ואומר: "אני מושבניק, אבל תפוזים כמו שלך לא ראיתי בחיים", או שבזמן שהות בשטח מספר חייל כי "סרק את השטח ונתן מכת אש" – ואז קרא לחיילת: "לא חם לך, תפתחי כפתור, ותקראי לי למסדר, אני אעביר לך חוטר". אחר כך מתאר החייל כיצד העביר "שיעור בטופוגרפיה" על גופה של החיילת, בעוד היא "ניסתה להתחמק".

יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחל טבת-ויזל, הסבירה היום (ראשון) בשיחה עם כתבים כי הקמפיין, שכותרת "עניין מטריד", יחל השבוע וצפוי לכלול פעילות ברשתות החברתיות, שלטים בבסיסים, ושיעורים שיועברו על ידי המפקדים הזוטרים לחיילים. המטרה, הסבירה תא"ל טבת-ויזל, היא להסביר כי גם מילים שיוצרות אווירה פוגעת או שיח בוטה יכולות לגרור לבסוף להטרדה מינית. "הקמפיין עוסק בבדיחות גסות, בדברים שמגיעים לפני הטרדות מיניות. המעשים האלו חוצים הכל – יחידות עורפיות, יחידות קרביות, 12 שנות לימוד או בלעדיהן. אין שום מאפיין – לא לפוגע ולא למתלוננת", אמרה תא"ל טבת-ויזל.

לדברי טבת-ויזל, בשנת 2012 חלה ירידה קלה במספר הדיווחים על הטרדות מיניות בצה"ל, אם כי מאחר והנתונים טרם הוצגו לרמטכ"ל סרבה לציינם במפורש. היוהל"ן הוסיפה כי מדי שנה מתקבלים מאות דיווחים על פגיעה בעלת רקע מיני (כ-400), כאשר מחציתן נוגעות לתלונות על מגע פיזי ומחציתן לא. כשלושה אחוזים מהדיווחים מגיעים על רקע של פגיעה פיזית חמורה – אונס או ניסיון לאונס. בשנה החולפת, בניגוד לשנים קודמות, חלה עלייה באחוז הגברים שהתלוננו על הטרדה מינית – החל מהטרדה מילולית וכלה גם במעשים פיזיים.

ואולם מרבית הפניות עדיין מגיעות מחיילות שמתלוננות על מעשי חיילים או על מעשיהם של מפקדים זוטרים. בשנה שעברה נרשמו שני מקרים בהם הלינו משרתות בצה"ל על הטרדה מינית של קצינים בכירים, בדרגת אל"מ ומעלה: במקרה אחד נסגר התיק לאחר בדיקה שלא מצאה ראיות לטענות, ובמקרה אחר סירבה המתלוננת להגיש תלונה במצ"ח ולכן בוצע רק בירור פיקודי.


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ