המשטרה עקבה אחר דפי הפייסבוק של מובילי המחאה כדי לגבש ראיות נגדם

המעקב בוצע בין היתר אחרי דפני ליף ו"חדר המצב". האגודה לזכויות האזרח: איסוף מידע על אנשים שלא חשודים בעבירה פלילית פסול ועלול לפגוע בחופש הביטוי

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

המשטרה ניהלה מעקב צמוד אחר חשבונות הפייסבוק של מובילי המחאה החברתית - כך מתברר מחומר הראיות שצירפה יחידת התביעות של מחוז תל אביב לכתבי אישום נגד פעילי המחאה. לצד עדויות, כתובות וסרטונים המתעדים מעצרים בהפגנות, כולל חומר הראיות גם צילומי מסך מדפי הפייסבוק של יוזמת המחאה החברתית דפני ליף ושל "צדק חברתי - חדר המצב". בצילומי המסך אין עדות ישירה לעבירות פליליות ונראה כי נועדו בעיקר להעיד על השתלשלות האירועים ועל האווירה הכללית בעת המחאה.

כך למשל, צורף צילום מסך של דף הפייסבוק של "צדק חברתי - חדר המצב" מיום שישי 22 ביוני בשנה שעברה, עת התקיימה בשדרות רוטשילד בתל אביב הפגנה שבה נעצרו ליף ופעילים נוספים. "דפני, ליאת בירון ומשה כהן עצורים. אנחנו חוסמים את הרחוב. המשטרה נערכת לעימות. בואו. הפיצו. התנגדות אזרחית עכשיו", כתבו מפעילי הדף. הפוסט הזה צולם 56 שניות בלבד לאחר פרסומו, עדות לכך שהמשטרה עקבה אחר דפי הפייסבוק של המחאה בזמן אמת ושאבה מהם מידע. גם פוסטים אחרים בפייסבוק צולמו זמן קצר לאחר פרסומם.

אחדים מצילומי המסך יכולים אולי ללמד על תסיסה, רצון להחריף את המחאה וזעם על התנהלות המשטרה בעקבות מעצרה של ליף.

"נבעיר צמיגים אם צריך", כתבה פעילה בעמוד הפייסבוק של "צדק חברתי - חדר המצב". בתגובה לפוסט אחר שבו נכתב "עצרו את דפני! הפעילים מפגינים התנגדות פאסיבית מדהימה", קבע אחד הפעילים כי התגובה צריכה להיות "לפעול לשחרורה" ו-"להגביר את הבלאגן ברחובות". תגובות נוספות בצילומי המסך השונים כוללות גידופים של השוטרים.

דפני ליף בעת מעצרה ב-22 ביוני 2012, תל אביב.

"אנחנו כאן כדי להיעצר", כתב פעיל בתגובה לפוסט שבו כתבה ליף "אנחנו כאן כדי להישאר". בצילום מסך אחר מתוך דף הפייסבוק של יוזמת המחאה מופיע פוסט של ארד אקיקוס, שעבד בבחירות האחרונות עם אלדד יניב: "סוף סוף עצרו את דפני ליף. תהיתי מתי זה יגיע. עכשיו רק חסר פח נפט, מצית ודוכן פירות כדי לסגור את העניין", כתב. אדם אחר כתב בתגובה לאחד הפוסטים בעמוד של ליף: "היו צריכים להתנפל על המשטרה מאות".

לעומת זאת, אחדים מצילומי המסך שהמשטרה צירפה לכתבי האישום דווקא מעידים על רצון של הפעילים להימנע מאלימות. "דפני ליף עצורה בטנדר המשטרתי, הכביש חסום, ההפגנה לא אלימה", כתב אחד הפעילים. פעילה אחרת עדכנה: "פעילים התיישבו מול הניידת בה נמצאת דפני. התנגדות פאסיבית למופת". אחר עדכן: "תפסו את דפני וגררו אותה לרכב. בלי סיבה ובלי פשע. כולם התחילו לחבק אותה, גם אני. אז חטפתי מכות. מלא!". בהמשך הוא מדווח כי הפעילים חוסמים את הכביש: "לא נותנים לדמוקרטיה להיגזל במעצרים בלתי חוקיים. בהכאה חסרת פשרות".

צילומי מסך אחרים נראים חסרי ערך של ממש לביסוס טענות התביעה ונראה כי אפילו עשויים לשרת את ההגנה. כך למשל, צירפה המשטרה לכתבי האישום תמונה ששיתף יאיר אולמרט ובה ליף מוקפת לפחות שישה שוטרים, כשעל פניה מבט מבוהל. ליף מואשמת בהשתתפות בהתפרעות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ושימוש בכוח או באיומים כדי למנוע מעצר. בדיון הראשון בבית המשפט, שהתקיים למחרת הבחירות, ליף דחתה על הסף את האישומים וטענה כי היא זאת שהותקפה בידי השוטרים.

מתוך: דף הפייסבוק של "צדק חברתי - חדר המצב", חודש יוני. לחצו להגדלה

עו"ד גבי לסקי, המייצגת כמה נאשמים ובהם ליף, אומרת כי המעקב אחר פעילי המחאה ברשתות החברתיות הוא עדות נוספת להתנהלות פסולה של המשטרה. "המשטרה סיפקה הוכחה שהם ביצעו מעקבים אחרי הפעילים החברתיים באמצעות פייסבוק ומדיה חברתית אחרת, דבר המזכיר מעקב של ארגוני ביון אחר מתנגדי משטר. ברור שאין בחומרים שהוצגו משום ראיה לעבירות פליליות. יחד עם זאת, החומר מחזק את הטענה של הפעילים שהיתה כוונה מכוונת לעשות הכל כדי להפלילם ולשים סוף למחאה החברתית".

המשטרה נקטה בעבר צעדים חריגים כדי לאסוף מידע מודיעיני על המחאה החברתית. כך למשל, בתחילת חודש יוני בשנה שעברה, עוד לפני ההפגנות הסוערות בשדרות רוטשילד ובגן העיר, זימנה המשטרה לחקירה פעילים בולטים במחאה החברתית באזורים שונים בארץ. על צווי הזימון לא נכתב מפורשות מדוע נדרשים הפעילים להתייצב בתחנת המשטרה. עם זאת, שיחות טלפון שקיימו שוטרים עם פעילים העלו כי החקירה נועדה לברר מה תוכניות פעילי המחאה לקיץ. ביקורת רבה נמתחה על המשטרה ובעקבות הלחץ הציבורי בוטלו רוב החקירות.

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, מצטרף לביקורת על התנהלות המשטרה. "אמנם הפייסבוק מקום פומבי, אבל זה לא תפקידה של המשטרה לאסוף מידע על אנשים שאין חשד כלפיהם שעברו עבירה פלילית. זה פסול", הוא אומר. לדבריו, המעקב ברשתות החברתיות מזכיר את הזימונים למשטרה בקיץ שעבר של פעילים בולטים במחאה החברתית, כדי לאסוף מידע מודיעיני על תוכניותיהם. הוא מסביר כי בזימונים לחקירה, כמו גם במעקב אחר דפי פייסבוק, יש ממד מאיים. "גם העובדה שהמשטרה אוספת מידע מחשבונות פייסבוק יש בה כדי להרתיע אזרחים שומרי חוק מלממש את זכותם להפגין ולהתבטא בפומבי, ברשת או באמצעי תקשורת אחרים".

עד כה הגישה יחידת התביעות של המשטרה כתבי אישום נגד כ-40 פעילים במחאה החברתית שנעצרו בהפגנות שונות. בין סעיפי האישום: תקיפת שוטר, הכשלת שוטר, התנגדות למעצר, השתתפות בהתקהלות אסורה והתנהגות פסולה במקום ציבורי. בעקבות ביקורת של בית המשפט מחקה המשטרה חמישה כתבי אישום וריככה כמה אחרים.

כתב האישום האחרון הוגש בחודש שעבר נגד ארבעה פעילים שעלו על אוטובוס בתל אביב לפני שנה וביקשו לשלם חצי מחיר, לאות מחאה על יוקר המחיה בישראל. המשטרה מאשימה אותם בהשתתפות בהתקהלות אסורה.

המשטרה ספגה ביקורת גם על כך שהוסיפה פרק כללי לכתבי האישום נגד 14 מפגינים שנעצרו בגן העיר ב-23 ביוני, אף שאין לו קשר ישיר לעבירות המיוחסות להם. בדיון באוקטובר אמרה השופטת לימור מרגולין-יחידי כי "יש תוספות היכולות להיקרא כתוספות צבע שעשויות גם להיתפש כמיותרות". למרות ההערה הזאת בחרה המשטרה לצרף פרק כללי גם לכתבי אישום שהוגשו מאוחר יותר ועתה מתברר כי חומר הראיות כולל צילומי מסך שאין להם קשר ישיר לנאשמים.

המשטרה מסרה בתגובה: "מבלי להתייחס לתוכן הפנייה, לתביעה במדינת ישראל הסמכות לנסח את כתב האישום, בהתאם לשיקול דעתה המקצועי ולתשתית הראייתית בתיק. התיקים המוזכרים בפנייה מצויים בהליך משפטי וכל התייחסות אליהם ראוי שתינתן במסגרת בית המשפט"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ