ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

על רקע הדיון הפוליטי בסוגיית השוויון בנטל והוויכוח הפנימי בחברה הערבית על רעיון השירות הלאומי, מפרסם מרכז מדה אל-כרמל בחיפה (המבצע מחקרים חברתיים-יישומיים בחברה הערבית) תוצאות סקר שערך באחרונה ולפיו יותר מ-70% מהצעירים הערבים בגילי 22-16 מתנגדים לשירות לאומי אזרחי. 

הסקר, שערך ד"ר עאס אטרש בסוף דצמבר האחרון, כלל מדגם של 504 צעירים ערבים מכל הארץ, למעט תושבי ירושלים ובני העדה הדרוזית. מהממצאים עולה כי  71.5% מתנגדים לשירות לאומי בעוד 23% בלבד תומכים בו. 34% מכלל הצעירים שהשתתפו בסקר כלל לא היו מודעים לפרויקט השירות הלאומי ולכן לא נכללו בניתוח תשובות הנוגעות לעמדות בעד ונגד הרעיון.

36% מהמתנגדים לשירות לאומי ציינו כי הסיבה המרכזית לעמדתם היא אי ההתאמה של הרעיון לזהות הלאומית שלהם, ו-12% אמרו כי חיוב בשירות לאומי הוא תחילתו של תהליך "ישראליזציה" וויתור על הזהות הלאומית הערבית.

מתנדבות ערביות במסגרת שירות לאומי בבית החולים בנהריהצילום:

מבין הנשאלים שהביעו תמיכה בקידום שירות לאומי בקרב האוכלוסייה הערבית, 30% הסבירו את עמדתם בהטבה הכספית שמתלווה להתנדבות; 27% אמרו שעבורם מדובר בעוד דרך להתנדב בחברה, ורק 16% הסבירו את תמיכתם בחובה שחלה עליהם כלפי המדינה.

על השאלה האם ישראל היא מדינה דמוקרטית בעיניך השיבו 36.5% מהנשאלים כי ישראל אינה דמוקרטית, 26% השיבו בחיוב ואילו השאר הגדירו את המדינה כדמוקרטית באופן חלקי.

מרכז מדה אל-כרמל נמנה עם העמותות המזוהות עם תנועת בל"ד ומוכר בעמדתו המתנגדת לשירות לאומי. יחד עם זאת הסוקר, ד"ר אטרש, טוען כי מגמת ההתנגדות משתקפת גם בסקרים קודמים שנערכו ב-2010-2009 עבור ארגונים נוספים, וכי הפעילות ההסברתית בתוך החברה הערבית נגד שירות לאומי משפיעה באופן ניכר על עמדותיהם של הצעירים הערבים. לדבריו, מניתוח הסקר עולה בבירור כי ככל שהנשאלים הצעירים משכילים יותר, כך הופכת הזהות הלאומית שלהם כפלסטינים מגובשת יותר והתנגדותם לשירות עולה.

מאז החלה המדינה לגייס ערבים לשירות לאומי התנדבו קצת פחות מ-3,000 צעירים לפרויקט – מיעוט זעום מקרב כלל בני הנוער הערבים בישראל. לדברי אינאס עודה חג' ממרכז מדה אל-כרמל, תוצאות הסקר מוכיחות כי הנוער בחברה הערבית ער לזכויותיו ולזהותו הלאומית ומתנגד לשירות הלאומי מתוך הכרה כי זהו אמצעי ללגיטימציה לאפליה ולאי שוויון.


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ