גוברת הביקורת נגד הקמפיין הצה"לי למלחמה בהטרדות מיניות

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית טוען כי הסרטון מציג רק את נקודת מבטו של המטריד. גולשים התלוננו על הסרטון בדף הפייסבוק של דובר צה"ל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית מתח היום (שני) ביקורת על קמפיין צה"ל נגד הטרדות מיניות בטענה כי משתמשים בו במונחים שוביניסטיים. בצה"ל דוחים את הטענות ואומרים כי הסרטון "מעורר מחשבה ומשיג את האפקט".

יממה לאחר תחילת הקמפיין הצה"לי תחת הכותרת "עניין מטריד", המיועד לעורר את המודעות לנושא ההטרדות המיניות, סופג הקמפיין ביקורת – הן בשל תוכנו והן בשל פרטי הסרטון האינטרנטי עצמו. באיגוד מרכזי הסיוע הלינו על ההפרדה בין "השיח הבוטה" (שמוצג בסרטון ולא זוכה לטיפול משמעותי) להטרדה מינית פיזית של ממש, שרק בעקבותיה מתערב הצבא במתרחש.

באיגוד ציינו כי "הסרט שהופק משתמש בשפה בוטה כלפי החיילת – שפה שראוי לא לחזור עליה, גם אם היא אמורה לייצג שיח חיילים. הסרט מציג את החיילת כאובייקט מיני, קולה אינו נשמע ותחושותיה אינן באות לידי ביטוי. נקודת המבט היחידה שהסרט מביא היא של הגבר המטריד. בסרט אף נאמר כי 'המרחק בין הטרדה מילולית לפגיעה מינית הוא קצר, קצר מדי'". באיגוד התרעמו על כך ואמרו כי "אמירה זו לחלוטין אינה נכונה – הטרדה מינית היא פגיעה מינית – וזהו המסר שצריך להעביר לחיילים". באיגוד מרכזי הסיוע הוסיפו כי ראוי היה להדגיש בסרטונים גם את הנזק הנפשי והפגיעה בנשים שהוטרדו, ולא רק את המחיר עצמו שעשוי לשלם הפוגע, כפי שמוצג בסרט.

עם זאת, ציינו באיגוד מרכזי הסיוע כי למרות ההערות המלוות את הקמפיין, הם שמחים על הפרסום ועל העיסוק בנושא וציינו כי "הקמפיין שהושק אתמול הוא רק חלק משינוי שעובר הצבא בשנים האחרונות ומסמן את התגייסות צה"ל למאבק החשוב באלימות המינית ומאמציו למגר את התופעה". עוד אמרו כי יש "חשיבות גדולה בעצם העלאת המודעות של החיילים לנושא והעברת מסר חד וברור של נקיטת אפס סובלנות כלפי גילויי אלימות מינית מכל סוג – זהו דבר מבורך. האיגוד מקווה שצה"ל ימשיך לפעול למניעת האלימות המינית באמצעות הסברה, הרתעה וענישה, כמו גם סיוע וליווי לנפגעות ולנפגעים".

גם דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי, שהעלה את הסרטון לדף הפייסבוק שלו, ספג ביקורת מצד גולשים וגולשות שטענו כי הסרטון מבייש נשים ומנציח אותן כאובייקט מיני. גולש אחד אף כתב כי "אם אחותי רואה את זה – מתגייסת היא לא...". דובר צה"ל ענה למגיבים וכתב: "אחת ממטרותיו המרכזיות של הקמפיין היא לגרום לאנשים לדבר על הנושא, ליצור מודעות ולהעלות את הנושא על סדר היום. אציין כי הקמפיין מופנה לחיילים וחיילות כאחד ואף הופץ סרטון שמתייחס לפגיעה מינית בגברים".

בתוך כך הפיצה היום יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחל טבת-ויזל, מכתב למפקדי ולחיילי צה"ל, שבו היא מתייחסת לקמפיין. "צה"ל מתייחס באפס סובלנות לאירועי הטרדה מינית ופגיעה על רקע מיני ומטפל בחומרה בכל מקרה המועבר לגורמים האחראים על כך. עם זאת, בהיעדר פקודות המבהירות ומגדירות את התחום האפור מתאפשרת התהוות אווירה מטרידה הבאה לידי ביטוי בחציית גבולות, בהתייחסות פומבית לנושאים מיניים, בהתנהגות בוטה בציבור, בשפה גסה והומור מיני", כתבה. "אין מתן תשומת לב לקיומה של אווירה מטרידה ביחידות עשוי לגרום להידרדרותה להטרדה מינית ולפגיעה על רקע מיני, בחלק מן המקרים".

קצינה בכירה בצה"ל האחראית על הנושא אמרה בשיחה עם "הארץ" כי "הסרט נותן מכה בבטן אך הוא לא כל הקמפיין. הוא לא פשוט לצפייה, אבל הוא מעורר מחשבה ומשיג את האפקט. רצינו משהו שיסייע לנו לא רק לדבר על זה שאונס זה אסור, זה ברור, אלא לדבר גם על השיח, על סגנון הדיבור, שלא לכולם ברור שזה הולך להטרדה מינית". לדבריה, הביקורת המגיעה בעקבות הסרטון מובנת, אך בעיניה "היתרון עולה על החיסרון". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ