נשות הכותל |

עשר נשים עוכבו לחקירה אחרי שהתעטפו בטלית בכותל

בתפילה חגיגית שקיימו נשות הכותל לרגל ראש חודש אדר השתתפו כ-300 מתפללות ותומכים. שתיים מהעצורות הן אחותה של הקומיקאית שרה סילברמן ובתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשר נשים שהשתתפו היום (שני) בתפילת ראש חודש בכותל המערבי עוכבו לחקירה, ועל חלקן הוטלו צווי הרחקה זמניים מהמקום הקדוש. הן נעצרו על ידי המשטרה לאחר שרוב המתפללות, אוהדיהן ונציגי התקשורת התפזרו, ורק כעבור שלוש שעות שוחררו.
לטענת המארגנות, כ-300 נשים וגברים באו היום לתפילת ראש חודש של נשות הכותל, שמעוררות עניין גובר מעבר לים, בקרב יהודים ולא-יהודים. באחרונה נדרש לסוגיה גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שביקש מיו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, למצוא פתרון למחלוקת המתמשכת.

, בעיקר בקהילות יהודיות בארה"ב, הביא לרגל ראש חודש אדר קבוצה גדולה במיוחד של מתפללות ותומכים, נציגים של תקשורת ישראלית וזרה, וכן משלחת של כמה מוותיקי מלחמת ששת הימים, משחררי הכותל שהביעו סולידריות עם דרישתן של הנשים לחופש פולחן מלא.

אחד התומכים במתפללות הוא ד"ר יצחק יפעת, שתועד ביוני 1967 על ידי הצלם דוד רובינגר בין הצנחנים משחררי הכותל, ודיוקנו נהפך לסמל. יפעת אמר ל"הארץ" כי "החלטתי לבוא לכאן כדי להפגין תמיכה בכל מי שרוצים להתפלל בכותל בכל דרך, כל עוד הם לא עושים דבר לא מוסרי". יפעת הוסיף כי "לבי נשבר מכך שהחרדים החליטו שהכותל המערבי שייך להם".

6 מתוך 6 |
ענת הופמן יו"ר עמותת "נשות הכותל" וד"ר יצחק יפעת שהיה אחד מהצנחנים ששיחררו את הכותל
1 מתוך 6 |
2 מתוך 6 |
נשות הכותל

כבר שנים שנשות הכותל מקיימות תפילות חודשיות - גם במחאה נגד פסיקת בג"ץ, שאסרה עליהן לקיים ברחבת הכותל עצמה תפילות הכוללות קריאה בתורה, התעטפות בטליתות והנחת תפילין בידי נשים. בג"ץ הקצה מתחם שבו הן יכולות לקיים את התפילות, אך יותר משנה התפילות נגמרות באופן קבוע בתחנת המשטרה ברובע היהודי לאחר שהנשים נעצרות ב"אשמה" של התעטפות בטלית בתוך מתחם הכותל. רב הכותל ומבקרי הקבוצה אומרים כי הנשים מעוניינות רק ביצירת פרובוקציות וטוענים כי הן מבזות את פסיקת בג"ץ בנושא.

בין עשר העצורות היו יו"ר נשות הכותל ענת הופמן, המנהלת לזלי סאקס, וכן הרבה הרפורמית סוזן סילברמן יחד עם בתה. הרבה סילברמן, תושבת ירושלים, היא אחותה של הקומיקאית היהודייה האמריקאית שרה סילברמן שמיהרה : SO proud of my amazing sister niece for their ballsout civil disobedience Ur the tits! ("כל כך גאה באחותי המדהימה ובאחייניתי, יש להן ביצים עם הסרבנות האזרחית שלהן, אתן הציצים!").

הרבה סוזן סילברמן אמרה ל"הארץ" כי הגיעה לתפילה בהשפעת בתה, הלל, בת ה-17, שרצתה להתפלל לראשונה בחייה בטלית בכותל. היא דחתה את הטענה כי התפילה היה פרובוקציה המנוגדת לפסיקת בג"ץ. "יש לי שתי תשובות לטענה הזאת, תיאולוגית ודמוקרטית, ושתיהן קשורות. מבחינה תיאולוגית אני מתנגדת לחזקה החרדית על היהדות. כאשר קבוצה קטנה חשה שהיא מחזיקה באמת, ואלוהים נברא בדמותה, זה מנוגד למעמד הר סיני, מנוגד לעיקרון של 'ממלכת כוהנים' שאומר שלכל אחד שהשתתף במעמד הר סיני יש חלק בתורה, בדרך שלו".

סילברמן הוסיפה כי "כאשר אנשים רוצים לגנוב את התורה, ורוצים אותה בדמותם שלהם, זה חילול השם. בהיבט הדמוקרטי, זה פשוט עיוות שיש קבוצה אחת של אזרחים ששולטת על הכלל. זה פשוט, ואנחנו חייבים לאתגר בעניין הזה את הממשלה. העובדה היא שהכותל נחטף על ידי קבוצה קטנה, זה עיוות של ההיסטוריה".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, שהשתתף בתפילה, מחה על המעצרים וקרא למפלגות "לשים את נושא חופש הפולחן בכותל וחופש הדת בישראל על שולחן המשא ומתן הקואליציוני". עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר כי "אם תרצה או לא, הכנסת החדשה תיאלץ להתמודד עם נושאים רבים ומורכבים של דת ומדינה. שחרור הכותל הוא אחד מהם. איך ייתכן שהסמל הלאומי שאמור לאחד את העם היהודי הפך לבית כנסת חרדי, מקום בו נשים נעצרות רק בגלל רצונן להתפלל כיהודיות על פי מנהגן?".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה, כי בכוונתה לפעול להסדרה מחודשת של רחבת הכותל כך שתתאים לכלל החברה בישראל ולא למגזר אחד, ו"עם זאת, דפוס הפעולה העקבי של נשות הכותל, הפועלות בניגוד מפורש לפסיקת בג"ץ אינה הדרך לפתרון הבעיה. יש לפעול להשגת הסדר שיתאים לקהלים הגדלים והמגוונים הבאים בהמוניהם לכותל". 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ