מנכ"ל עיריית רמת גן התפטר אחרי שהתגלו חריגות שכר

הממונה על השכר במשרד האוצר מצא כי מנכ"ל העירייה, דוד בנימין, אישר למנהל מחלקה בעיריה שכר גבוה ב-50% מהתקן

אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור

שבוע בלבד לאחר הגשת , הודיע ביום חמישי מנכ"ל עיריית רמת גן, דוד בנימין, על התפטרותו. העירייה דיווחה כי הוא פורש "מסיבות אישיות", אך ל"הארץ" נודע כי בנימין נאלץ לעזוב את תפקידו על רקע משמעתי.

חקירה של באוצר מצאה כי בנימין אישר למנהל מחלקה בעירייה שכר החורג בכ-50% משכרו התקני. בעקבות הממצאים של הממונה על השכר הגיש אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה תובענה נגד בנימין, שעשויה היתה להביא לפיטוריו. עוד לפני בירור התובענה בבית הדין למשמעת של הנציבות, הגיע בנימין להבנות עם אגף המשמעת. מנכ"ל העירייה הסכים לפרוש מתפקידו ולקבל נזיפה רשמית מראש העיר, בתמורה למחיקת התובענה. הוא שמר על חשאיות בכל הנוגע להבנות עם הנציבות.

מקורות בעירייה אומרים כי פרישתו המפתיעה, שמונה חודשים בלבד לפני הבחירות לרשויות המקומיות ושבוע לאחר הגשת כתב אישום חמור נגד ראש העיר, תקשה על מציאת מחליף קבוע. לאחר פרישתו, האיש הבכיר בעירייה יהיה עזרא נחום, סמנכ"ל העירייה הוותיק ואחד האנשים הקרובים ביותר לבר.

עזרא נחוםצילום: איציק בירן

לפני שנתיים כי העירייה מעסיקה לפחות 24 קרובי משפחה של נחום. אחדים מהם אף ממלאים תפקידים בכירים. פקודת העיריות קובעת כי "אדם, שקרוב משפחתו עובד ביחידה מיחידות העירייה, לא יתמנה לתפקיד הממונה על אותה יחידה, אלא אם כן המינוי אינו יוצר ביניהם יחסי כפיפות". כעת יהיה נחום הממונה הבכיר ביותר על רבים מקרובי משפחתו. עיריית רמת גן טענה אז כי "מרבית העובדים שצוינו אינם קרובי משפחתו של סמנכ"ל העירייה, ואין לו כל מעורבות בקליטתם של עובדי העירייה ככלל". נחום הבהיר הבוקר (שלישי) כי אין בכוונתו להתמודד לתפקיד המנכ"ל. 

עוד קודם לכן, פנה חבר מועצת העיר רמת גן, עו"ד רועי ברזילי, ביום ראשון לממונה על מחוז תל אביב במשרד הפנים, גילה אורון, וביקש ממנה להורות לעירייה לפרסם מכרז פומבי למינוי מנכ"ל חדש. "עם היכנסו של מר נחום לתפקיד המנכ"ל ייווצרו בינו ובין 24 מקורביו יחסי כפיפות ישירים וברורים וגם קשרי עבודה האסורים על פי הדין", כתב. "רמת גן חווה טלטלה, הגשת כתב האישום החמור נגד ראש העירייה, עזיבתו הפתאומית של המנכ"ל וכן המהלכים שפתח משרד האוצר נגד בכירים בעירייה מעידים על התנהלות כושלת של מנגנוני הביקורת והבקרה. נוכח האמור, על המנכ"ל מוטלת בראש ובראשונה החובה לחולל תמורות משמעותיות במערכת העירונית – עם כל הכבוד, איני סבור שאדם שהיה חלק מהמערכת הזו ידע לטפל בכל חוליה".

נציבות שירות המדינה מסרה כי אגף המשמעת חזר בו מהתובענה בעקבות הבנה עם בנימין לפיה יפרוש מתפקידו ויינזף בידי ראש העיר.

מעיריית רמת גן לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ