כשכל ספר טוב היה צריך כרזה מפתיעה

ביריד הספרים הבינלאומי בירושלים מוצגת תערוכה של אוסף פרסומות לספרים, שאפיינו את הימים שלפני אמזון ו"4 במאה". מסע נוסטלגי בזמן

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

פעם, לפני שהמציאו את פייסבוק, את "4 במאה" ואת "אמזון", המו"לים נדרשו להדפיס כרזות מיוחדות כדי לקדם את הספרים האחרונים שראו אור בהוצאותיהם. כך לדוגמה, "הוצאת הספרים הארץ ישראלית" פרסמה כרזה על הופעת הספר "בין איש לאשתו" שתואר כ"ספר מדע פופולרי על הבעיה הסכסואלית מבחינה פסיכולוגית רוחנית". הספר סיפק "הדרכת חיים לזוגות צעירים, חומר מדעי פילוסופי מגובש". ההוצאה הבטיחה "78 עמודים גדושים, והמחיר - 100 מא"י בלבד!". "כל איש ואישה נשואים רוכשים להם מיד את הספר", נכתב בתחתית המודעה.

הרבה כרזות כאלה הופצו בין שנות ה-30 לשנות ה-50 ברחבי ישראל. הן מאפשרות להציץ לרגע צאתם לאור של ספרים ידועים - וידועים פחות - ומלמדות הרבה על האמצעים שננקטו כדי להפיץ אותם בציבור. גם על עולם הפרסום של פעם אפשר ללמוד מהן.

הספריה הלאומית החלה בשנה האחרונה לסרוק ולהנגיש לציבור את אוסף הכרזות והכרוזים שלה, שכולל לא מעט כרזות של ספרים לצד כרזות וכרוזים בכל תחומי הפעילות והיצירה, שמתעדים את חיי היומיום בארץ ישראל. השבוע, ביריד הספרים הבינלאומי בירושלים, מוצגת תערוכה ובה אוסף נבחר מהכרזות האלה.

ספרים
כרזות ספרים
כרזות ספרים
23 מתוך 23 |
צילום: ארכיון הס וארכיון הספריה הלאומית
1 מתוך 23 |
צילום: ארכיון הס וארכיון הספריה הלאומית
2 מתוך 23 |
צילום: ארכיון הס וארכיון הספריה הלאומית

לצד זאת, מפרסמת הספריה את האוסף גם באתר של פרויקט "מסע בזמן", שאליו נסרקו עד כה 25 אלף כרזות.

שיטוט באוסף הוא מסע נוסטלגי בזמן: "הפיצו בין קרוביכם, מכריכם ולקוחותיכם בארץ ובחוץ-לארץ את: ‘המורה דרך לארץ ישראל'", נכתב בכרזה שהופצה ב-19 במארס 1931. "מטרת המורה דרך - למשוך את התיר מכל קצוי תבל לארץ-ישראל" - הכריזה המודעה. על המודעה חתום המחבר: ש. שרנופולסקי מרחוב הירקון 59 בתל אביב.

"חתמו על ספריית הפועלים. איש העבודה, משכיל, נער - ספריית פועלים - ספריתך" היתה הדרך של "הפועלים" לחפש מנויים חדשים. כרזה אחרת של "הפועלים" בישרה על מסיבה מיוחדת שערכה ההוצאה ב-15 במארס 1946 - "מסיבה עם לאה גולדברג" בבית החלוצות ברחוב יל"ג (בחיפה). המסיבה כונסה לרגל הופעת "והוא האור" וכללה "דברי הערכה על הספר" מפיו של ס. אדלסון. מנויים שילמו 25 מא"י לכרטיס, "לא מנויים" שילמו 58. את הכרטיסים ניתן היה להשיג אצל הסוכן ברחוב הרצל 40, קומה ב', אך רק בשעות שש-שבע בערב.

הוצאת מ.ניומן מתל אביב הכריזה כי "כתבי הרצל חובה הם בכל בית עברי", כשפרסמה את המהדורה החדשה של "ספרי הימים" ו"כתבים נבחרים" - לראשונה מתוך גנזכי הארכיון הציוני.

אחת הכרזות החריגות שבאוסף מכריזה על צאתו של "הספר החום" בתמצית עברית. במודעה, של הוצאת "חרות" מרחוב שינקין בתל אביב, נכתב כי הוא מכיל "פרטים על משטר הטירור ההיטלראי" (כך במקור). הספר המקורי ראה אור ב-1933 בוורשה בידי "הוצאת ועדת הסיוע הבינלאומית לקורבנות הפאשיזם הגרמני" ותורגם לעברית כבר באותה שנה. היום הוא נמכר בחנויות יד שנייה.

"חיל, חייל משוחרר - הרכשת כבר את הספר הראשון על מלחמת העצמאות שנכתב בשדה הקרב ממש?" כך נכתב במודעה של הוצאת הספרים נ. טברסקי, שקידמה את ספרו של אורי אבנרי, "בשדות פלשת 1948 - יומן קרב". "אלפים רכשוהו - רכשהו גם אתה!" נכתב בתחתית המודעה.

הוצאת "דרך הפועל" שיווקה ב-1934 את הספר "האזיני, תבל!" של ל.מלאך בכיתוב הבא: "הטרגדיה מחיי הפועלים הכושיים באמריקה היא הנושא לספרו החדש אשר הופיע זה עכשיו. כל פועל בעל הכרה צריך לקרוא את הספר!".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ