השב"ס החל לשקם אסירים ביטחוניים, אך יהודים בלבד

שני אסירים שהיו חברי מחתרת בת עין עוברים שיקום, אך אסיר ביטחוני ערבי נענה בסירוב. השיקום וחוות הדעת משמעותיים לשחרור מוקדם

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

שירות בתי הסוהר החל באחרונה לאפשר גם לאסירים ביטחוניים לעבור תהליך שיקום, אולם אפשרות זו מוגבלת לאסירים יהודים בלבד ואינה ניתנת עדיין לאסירים ערבים. מדיון שערכה ועדת השחרורים בעניין עופר גמליאל ושלמה דביר, חברי מחתרת בת עין שהוגדרו אסירים ביטחוניים, עלה כי השניים נמצאים בשיקום, הכולל בין היתר מפגשים עם עובדים סוציאליים בכלא, וזכו גם בהטבות אחרות שאסירים מסוגם אינם זוכים להן. מנגד, אסיר ביטחוני ערבי שביקש להתחיל בשיקום נענה כי לא ניתן לשקמו בין כותלי הכלא.

תיקון מספר 42 לפקודת בתי הסוהר קובע כי "אסיר ישולב בפעילויות שיקום ככל שיימצא מתאים לכך במועד, בהיקף ובתנאים שייקבעו בתקנות ובפקודות השירות". המדינה ביקשה מבית המשפט ארכה ליישום התיקון, אך בפועל שינה שב"ס את מדיניותו והחל לשקם אסירים ביטחוניים יהודים, כפי שעלה מהדיון בוועדת השחרורים בעניין גמליאל ודביר.

חמזה מסרי, ערבי ישראלי מכפר קרע המרצה תשע שנות מאסר על עבירות ביטחוניות, הגיש עתירה מינהלית בעקבות תיקון 42 וביקש לעבור שיקום. מסרי רכש נשק מראש התנזים בקלקיליה ומכר אותו בישראל תמורת כסף או סמים. ב-13 בינואר השנה השיבה הפרקליטות לעתירתו, הדגישה כי סוגיית שיקום האסירים הביטחוניים נמצאת עדיין "בבדיקה מערכתית" וביקשה לקבל ארכה בת שלושה חודשים כדי למסור את תשובתה הסופית.

תהליך השיקום וחוות הדעת שנמסרות בסיומו הם מרכיבים משמעותיים בבדיקה שעורכת ועדת השחרורים בבואה לדון בשחרורים מוקדמים. עו"ד עביר בכר, המייצגת אסירים ביטחוניים ופליליים, תמהה על המדיניות הסלקטיבית. "השב"ס טען במשך שנים שאין מה לעשות עם אסירים אידיאולוגיים והנה פתאום ניתן לשקם אותם", אמרה.

אסירים ביטחוניים בכלא הדרים בשרוןצילום: ניר כפרי

בכר, ראש הקליניקה לזכויות אסירים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, קיבלה אתמול תשובה משב"ס בנוגע לאיימן אבו קשק, אסיר ביטחוני ערבי שהיא מייצגת. לפי התשובה שקיבלה, לא ניתן להכין לאסירים ביטחוניים תוכנית שיקומית בין כותלי הכלא.

סעיף 4ב' לפקודת נציבות שב"ס עוסק בהקלות הניתנות לאסירים ביטחוניים בכל הנוגע לקשר עם העולם החיצון: כליאה עם אסירים פליליים, חופשות, שיחות טלפון, ביקורים והתייחדויות. החרגה של אסיר מהסעיף והקלות בעקבותיה אפשריות רק לאחר שהשב"כ קבע כי האסיר ניתק מגע ישיר או עקיף עם ארגון טרור. גמליאל ודביר קיבלו אפשרות לנהל שיחות טלפון מהכלא ושולבו בסבב החופשות. בכר הדגישה כי אף אסיר ביטחוני ערבי לא זכה לתנאים מסוג זה.

מהשב"כ נמסר כי הנושא באחריות שירות בתי הסוהר. משירות בתי הסוהר נמסר כי "כלל האסירים הביטחוניים מוחזקים על פי פקודת הביטחוניים של שב"ס. כל החרגה מפקודה זו נעשית בהתאם לסעיף 4ב' לפקודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ