עקב דו"ח המבקר: המל"ג תבחן את התוכניות החוץ-תקציביות באוניברסיטאות

9 חודשים אחרי פרסום הדו"ח על ההפרטה הפנימית של ההשכלה הגבוהה, מוקם צוות מקצועי לבחינת התופעה. "המל"ג והוות"ת נכשלו בתפקידן", נכתב

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
טלילה נשר

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) אישרה היום (שלישי) את הרכב הוועדה שתבחן לראשונה את התוכניות החוץ-תקציביות במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. על פי דרישת הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), על הוועדה לגבש את המלצותיה בתוך 4 חודשים.

ההצבעה היום על הרכב חברי הוועדה מגיעה תשעה חודשים לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה החריף בנושא "תוכניות הלימודים המיוחדות באוניברסיטאות", או בשמן המוכר יותר התוכניות "החוץ תקציביות" ו"הייעודיות". הדו"ח קבע כי המל"ג והוות"ת "נכשלו במילוי התפקידים שהוטלו עליהן ובכך נפגעה יכולתן לשמור על קיום האינטרסים הציבוריים".

התוכניות החוץ-תקציביות הן מובלעות אקדמיות שמתקיימות בתוך המוסדות הציבוריים ומשתמשות במשאבי האוניברסיטה, למרות שאינן ממומנות על ידי המדינה. הסטודנטים בהן משלמים שכר לימוד הגבוה בעשרות אלפי שקלים מהתוכניות הרגילות, ולעתים מקבלים בתמורה מסלולים מקוצרים לתואר, שתנאי הקבלה אליהם והלימודים בהם לעתים נוחים לעומת המסלולים הרגילים. התוכניות ה"ייעודיות" מותאמות לקבוצות ממקומות עבודה ומגזרים שונים, פעמים רבות בשירות הציבורי.

אוניברסיטת בר אילן. צילום: יובל טבול

לפי הדו"ח, למעלה מעשור לאחר שנדרשה ות"ת לסוגיית התוכניות החוץ-תקציביות, וחמש שנים לאחר שקבעה כי אין לאשר תוכניות חדשות, לא נאכפה ההחלטה. בשל כך המשיכו המוסדות המתוקצבים לפתוח תוכניות חוץ-תקציביות חדשות כשעל על פי המבקר, ידעו המל"ג והוות"ת במשך שנים "על מציאות בלתי תקינה ולא פעלו לשינויה".

כשנדרש לעניין יו"ר ות"ת, פרופ' מנואל טרכטנברג, לאחר פרסום הדו"ח החריף, התנצל על כך שעל אף שהנושא הוצב כיעד של המועצה לפני שנה הוא לא טופל. "זה לא קרה עדיין", אמר, "דו"ח המבקר התייחס לזה בחומרה ואנחנו לא היינו צריכים לחכות לדוח, זה היה מונח לפנינו ולא היינו צריכים לחכות. אני מתנצל ואנחנו נעשה זאת".

מחיר ההשכלה המופרטת - לחצו להגדלה

בראש הצוות שעליו הוכרז היום יעמוד פרופ' איתן ששינסקי, מהמחלקה לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים ויהיו חברים בה עוד בייגה שוחט, שר האוצר לשעבר ויו"ר הוועדה הציבורית לבחינת מערכת ההשכלה גבוהה, פרופ' אלכס סולן, בעבר משנה בכיר לנשיא הטכניון, הפרופ' יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, פרופ' מלכה רפפורט חובב, חברת ות"ת, פרופ' עזרי טרזי, חבר מל"ג, ומרק אסרף, ממונה בכיר באגף האקדמי של מל"ג, שישמש כמרכז הוועדה. בדיוני הוועדה ישתתפו באופן שוטף גם מנכ"ל מל"ג ות"ת, היועצת המשפטית, סמנכ"ל תכנון וסמנכ"ל תקצוב.

המבקר קבע כי "מהגידול במספר התוכניות...בלא קיום הליכי פיקוח נאותים ובלא שתתקיים הערכה ובחינה כוללת בנושא עולים סממנים של הפרטה בלתי מתוכננת ובלתי מבוקרת". באשר להתאמת תוכניות ל"אוכלוסיות ייעודיות", קבע המבקר כי המל"ג והוות"ת "לא הפעילו בקרה על מנת לוודא שהמוסדות מבצעים את ההחלטות שקיבלו בדבר הגבלת התוכניות הללו ולא אכפו את החלטותיהן".

בתחום התוכניות החוץ-תקציביות נמצא כי "ות"ת נמנעה מלקבל החלטה במשך זמן רב, ובכך אפשרה למעשה למוסדות להשכלה גבוהה לפתוח ולהפעיל תכניות לימודים חוץ-תקציביות ללא בחינה ובקרה. מל"ג כלל לא דנה בנושא עקרוני זה".

בביקורת נקודתית שבוצעה באוניברסיטאות בר-אילן ותל-אביב, הועלו מקרים שבהם בניגוד למתחייב מחוק יסודות התקציב, שילמו המוסדות למרצים שלימדו בתוכניות המיוחדות ללא אישור הוות"ת והממונה על השכר שכר גבוה מהמותר – פי שלושה עד שמונה. בתל אביב פעלו בשנת הלימודים הקודמת 19 תוכניות חוץ תקציביות, כשהאוניברסיטה לא ביקשה את אישור המל"ג לאף אחת מהן.

בבר-אילן פועלות 30 תוכניות "מיוחדות" – ייעודיות או חוץ תקציביות כש"האוניברסיטה קבעה לתכניות מיוחדות ספי קבלה נמוכים מספי הקבלה לתכניות הלימודים הרגילות ואף נמוכים מספי הקבלה שקבעה המל"ג", ללא אישור. 3 תוכניות "ייעודיות" בבר-אילן הפועלות ללא אישור המל"ג הן התקשרויות עם משרדי ראש הממשלה והביטחון. בניגוד להנחיות המועצה להשכלה גבוהה, רק 8 מבין 21 מורים שלימדו בתוכניות חוץ-תקציביות בבר אילן הם בעלי תואר שלישי כמתחייב ואף לא אחד מועסק באופן תקין על ידי המוסד. באחת התוכניות השכר המשולם לסגל גבוה עד כדי 100% מהשכר הרגיל שנקבע בתעריפי הות"ת. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ