הוחלט סופית: המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון לא תיסגר

המל"ג הפכה אחר הצהריים את החלטת הוועדה הפועלת תחתה שהמליצה לסגור את המחלקה - בניגוד להמלצת ועדה בינלאומית וחרף תיקון הליקויים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) חזרה בה מכוונתה להביא לסגירת המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. בכך תמה הפרשה שהסעירה את האקדמיה בחודשים האחרונים.

ל"הארץ" נודע כי מליאת המל"ג הצביעה אחר הצהריים (שלישי) על אישור החלטה מחודשת והפוכה של הוועדה להבטחת איכות של המל"ג. על פי ההחלטה המחודשת, שהתקבלה בעקבות ערעור המוסד, ייפתח הרישום למחלקה בשנת הלימודים הבאה.

כפי שפורסם ב"הארץ" ערב הבחירות, המל”ג, בראשות השר גדעון סער (ליכוד), החליטה במכוון לדחות לאחרי הבחירות את ההחלטה שתקבע את גורלה של המחלקה. החלטת הדחייה התקבלה חרף העובדה שטיוטת ההחלטה הדרמטית על עתיד המחלקה כבר היתה כתובה ומוכנה לאישור כבר למעלה מחודש ימים (ובשלב זה – קרוב לחודשיים). הסיבה: כוונתה של המל”ג לחזור בה מעמדתה המקורית, ולא להביא לסגירת המחלקה. 


אוניברסיטת בן גוריוןצילום: אלי הרשקוביץ

תחילת הפרשה לפני כשנתיים לאחר שהמל"ג ביצעה הערכת איכות של תחום מדע המדינה ויחסים בינלאומיים, באמצעות ועדה בינלאומית בראשות פרופ' תומס ריסה מהאוניברסיטה החופשית של ברלין. בדו"ח שהעבירה הוועדה הבינלאומית למל'ג, נכללו שורה של המלצות שיפור במספר מוסדות, בהם המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון. בין היתר המליצה הוועדה על הגדלת מספר חברי הסגל האקדמי והרחבת תכני הלימוד במקצועות הליבה של התחום.

האוניברסיטה, הפקולטה והמחלקה פעלו בהתאם להמלצות וצירפו שלושה חברי סגל חדשים למחלקה, ועודכנו תכניות הלימוד. חברים בוועדה הבינלאומית, שמונו כצוות מלווה ובוחן ליישום ההמלצות, הביעו בהתאם את שביעות רצונם בחוות דעת משבחת אותה העבירו למל"ג, והצביעו במקביל על המשך השיפורים הנדרשים.

אולם במפתיע, בתחילת ספטמבר קיבלה ועדת המשנה של המל"ג החלטה הממליצה למליאת מל"ג לאסור על רישום תלמידים למחלקה החל משנת הלימודים הבאה (תשע"ד), ובכך להביא הלכה למעשה לגוויעתה. ההחלטה בוועדה של המל"ג אמורה היתה, כאמור, להתקבל על בסיס חוות דעת של צוות בינלאומי מקצועי לתחום, שנבחר על ידי המל"ג עצמה ללוות את תיקון הליקויים שנמצאו בדו"ח.

כפי שנחשף ב"הארץ", הצוות הבינלאומי יצא בצעד חריג נגד המלצות הוועדה של המל"ג. משמעות המהלך הוא שהגוף המקצועי, שעל חוות דעתו אמורה היתה המל"ג להתבסס בקביעת המלצותיה, טען והבהיר כי אינו שותף להן. במכתב פנימי שהועבר על ידי הצוות הבינלאומי לחברי ועדת המשנה להבטחת איכות במל"ג, נטען בבירור כי ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת הצוות, שביקש על כן הבהרות בנוגע למעמדו.

המהלך גרר סערה בעולם האקדמי. אנשי אקדמיה ואגודות מדעיות, בישראל ובעולם, שיגרו למל"ג מכתבים היוצאים נגד התנהלותה, וטענו לפגיעה חמורה בחופש האקדמי.
לפני חודשיים וחצי הגיעו נציגי אוניברסיטת בן-גוריון למשרדי המל"ג בירושלים. בכירי המוסד, מלווים בעורכי דין, השמיעו את ערעורם בפני "הוועדה להבטחת איכות" - ועדת המשנה של המל"ג, שהמליצה למליאת המל"ג להביא הלכה למעשה לסגירת המחלקה. החלטה זו עמדה בניגוד לעמדת צוות בינלאומי מקצועי לתחום, שנבחר על ידי המל"ג עצמה ללוות את תיקון הליקויים שנמצאו בדו"ח ועדת מומחים בינלאומית. בתום שמיעת הערעור של האוניברסיטה, פרסמה המל"ג הודעה ולפיה הודיעה לאוניברסיטת בן-גוריון כי עליה להציג בתוך שלושה שבועות כתב התחייבות לתיקון הליקויים שטרם שופרו במחלקה לפוליטיקה וממשל. "לאחר קבלת התחייבות המוסד", נכתב בהודעת המל"ג, "תתקיים ישיבת המשך של וועדת המשנה".

בהתאם לכך הציגה אוניברסיטת בן גוריון התחייבות בנושא, ולפיה תפעל בשנת הלימודים הנוכחית לגיוס חברי סגל בהתאם לדרישות וועדת ההערכה הבינלאומית. בהתאם להתחייבות, גובשה הצעת החלטה במל"ג, ובה למעשה היא חוזרת בה מהיוזמה להביא לסגירת המחלקה לפוליטיקה וממשל, ומאפשרת רישום תלמידים לשנת הלימודים הבאה. במקביל, על פי הצעה זו, ילווה הצוות הבינלאומי את היישום של התחייבות האוניברסיטה.

גורמים במל"ג העריכו כי יש לדחות את קבלת ההחלטה ופרסומה מחשש שטרם הבחירות יופעלו לחצים פוליטיים מהימין שימנעו את קבלת ההחלטה העניינית-אקדמית ויקשו על סגירתה של הפרשה ברוח זו.

עוד שיערו כי ייתכן וסער לא יעמוד בעתיד בראש המל"ג (יו"ר המל"ג על פי חוק הוא מחזיק תיק שר החינוך), וכי עובדה זו תקל על המל"ג בהפיכת החלטתה בנושא סגירת המחלקה. דחיית הדיון בפרשה וקבלת עמדה מחודשת במל"ג, עשויה להקל גם על יו"ר המל"ג הנוכחי, השר סער, שכן חזרתה של המל"ג מעמדתה הקיצונית נגד המחלקה לפוליטיקה וממשל, לא תקושר לתקופת כהונתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ