מתוך 14 אלף בקשות ב-4 שנים, רק 22 איש הוכרו כפליטים

מאז נכנס לתוקף הנוהל המאפשר לדחות בקשות מבלי לבחון אותן, נדחו כמעט 6,000 בקשות מקלט. יותר מ-100 אלף איש שוהים באופן בלתי חוקי בישראל

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

בין השנים 2012-2009 הכירה מדינת ישראל ב-22 בני אדם בלבד כפליטים – כך עולה מנתוני רשות ההגירה והאוכלוסין של משרד הפנים שפורסמו אתמול (שלישי). באותה תקופה, הוגשו כ-14 אלף בקשות מקלט חדשות.

מאז ינואר 2011, נכנס לתוקפו נוהל חדש של רשות ההגירה, המאפשר לדחות על הסף בקשות מקלט, מבלי לבחון אותן כלל ביחידת ה-RSD (היחידה לטיפול במבקשי מקלט מדיני) ומבלי שניתן לערער עליהן בפני משרד הפנים, במקרה של דחייה. מאז נכנס לתוקפו הנוהל לפני שנתיים, נדחו על הסף 5,864 בקשות מקלט, יותר מבקשות המקלט שנבדקו לעומק בשנים אלו – שמספרן פחות מ-4,000.

יש לציין כי 14,000 בקשות המקלט הפרטניות שהוגשו אינן כוללות את אזרחי סודאן ואריתריאה, המהווים 90% מ-56,150 האזרחים האפריקאים השוהים בישראל. אין להם כלל גישה למערכת המקלט הישראלית, והם שוהים בישראל מתוקף הגנה קבוצתית, עקב המצב במדינות מוצאם. מדינת ישראל אינה מעניקה להם זכויות סוציאליות המגיעות לפליט.

מדו"ח רשות ההגירה עולה כי המהגרים האפריקאים "שאי אפשר להרחיקם לעת הזו", מונים כשליש מכמות הזרים חסרי המעמד והשוהים הבלתי חוקיים בישראל. בעוד שמספר המהגרים האפריקאים בישראל עומד על כ-56 אלף בשנת 2012, מספר העובדים הזרים הלא חוקיים והתיירים שאשרתם פגה עומד על 106,400. לנתון זה נוספים כ-90 אלף היתרים חדשים הניתנים מדי שנה להבאת עובדים זרים.

בדו"ח של הרשות נחשף עוד כי טיוטת תקנות שגובשה, הכובלת עובדים זרים בענף הסיעוד לאזורי עבודה גיאוגרפיים, קיבלה את אישור משרד המשפטים ושר הפנים העביר אותה "להיוועצות עם השרים המוסמכים הנוספים". על פי הרשות, התקנות צפויות לעלות לדיון בוועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת לאחר פגרת הבחירות לכנסת. מדובר בתקנות שהן נגזרת לתיקון חוק הכניסה לישראל, כשהכוונה היא שהעובד הזר ייועד מראש לעבוד באזור גיאוגרפי מסוים. מטרת התקנות להקל על מעסיקים סיעודיים בפריפריה, שמתקשים להעסיק עובדים זרים, כיוון שהללו מעדיפים לעבוד באזורים מרכזיים יותר במדינה.

עוד נחשף בדו"ח כי התחלת הפעלתו של מתקן הכליאה החדש למסתננים מגבול מצרים, ממתינה לאישור היועץ המשפטי לממשלה. עם יתקבל האישור האמור, תוכל ישראל לכלוא מהגרים מאריתריאה ומסודאן – מדינות שלא ניתן לגרש את נתיניהן. אם יינתן אישור שכזה, מתכוונת רשות ההגירה לבצע גם אכיפה נגד מי שמעסיק אפריקאים: "הפעלה של אמצעי האכיפה על מעסיקי מסתננים תתאפשר לאחר התחלת הפעלתו של מתקן שהייה למסתננים, בהתאם להחלטת היועץ המשפטי לממשלה".

לפני כארבעה חודשים הגישה פרקליטות המדינה תגובה לבית המשפט המחוזי בירושלים, הנוגעת לעתירת שבעה ארגוני זכויות אדם נגד מימוש הצהרתו של שר הפנים, אלי ישי, לכלוא את כל אזרחי צפון סודאן השוהים בישראל. הפרקליטות כתבה כי "שר הפנים לא הנחה את מנכ"ל רשות האוכלוסין או מי ברשות האוכלוסין להתחיל לפעול להרחקתם בכפייה של מסתננים מסודאן השוהים בישראל או להעביר את כל מי שמוצאם מסודאן השוהים בישראל, למתקני משמורת החל מיום 15.10.12, וממילא רשות האוכלוסין וההגירה לא פעלה כאמור ואין בכוונתה לעשות כן, עד לקבלת הנחיה מפורשת ככל וזו תבוא", נכתב בתגובת המדינה לבית המשפט. מאחר ובניגוד לדברי ישי, לא התקבלה כל החלטה בעניין, ביקשה המדינה בתגובתה כי העתירה תימחק. כעת עולה מהדו"ח כי יוזמתו של שר הפנים נמצאת על שולחן היועץ המשפטי לממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ