רבנים רפורמים לבג"ץ: עדיין מפלים אותנו בשכר

התנועה ליהדות מתקדמת טוענת כי המדינה מתחמקת מפסיקה התקדימית שקבעה כי ראשי הקהילות הלא-אורתודוקסיות יוכרו והמדינה תממן את שכרם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התנועה ליהדות מתקדמת עתרה אתמול (שלישי) לבג"ץ בבקשה שיורה למדינה ליישם את פסק דינו ממאי ולקבוע אמות מידה זהות לתקצוב שכרם של רבנים לא אורתודוקסים ורבנים אורתודוקסים. לטענת התנועה, מאז פסק הדין שהכיר בראשי קהילות רפורמיות וקונסרבטיביות כרבנים לכל דבר והורה למדינה לשלם את שכרם, עשתה המדינה כל שביכולתה כדי לדחות את בקשות התמיכה שהגישו ראשי הקהילות.

"לאחר שבע שנות התדיינות קיבלה המדינה – גם אם בחירוק שיניים – את הצעת בית משפט נכבד זה והסכימה לממן את משכורותיהם של רבנים לא אורתודוקסים באמצעות מבחני תמיכה", נכתב בעתירה, "מבחנים אלה אמורים היו ליצור מנגנון שידמה את העסקתם של רבנים אורתודוקסים באופן שרבנים לא אורתודוקסים יזכו לתנאים דומים. אלא שתחת ליישם כראוי את פסק הדין המדינה נקטה טקטיקה של סחבת (...) ולבסוף פרסמה מבחנים שיש בהם אפליה בוטה של הרבנים הלא אורתודוקסים".

בין היתר, נטען כי המדינה דרשה מרבנים לא אורתודוקסים יעבדו בקהילה במשרה מלאה ומספר מינימלי של משתתפים בתפילות ופעילויות – בעוד שבקהילות אורתודוקסיות לא היתה דרישה דומה.

טקס בר מצווה מאוחרת בקהילה הרפורמיתצילום: ליאור מזרחי באובאו

בעתירה המקורית, שהוגשה ב-2005 בשם הקהילה הרפורמית בקיבוץ גזר והרבה מירי גולד, דרשה התנועה מימון שוויוני של שירותי דת לא אורתודוקסים באמצעות הרשות המוניציפלית. כאמור, בחודש מאי הודיעה המדינה, בצעד חסר תקדים שקיבל לאחר מכן תוקף של פסק דין, כי היא מוכנה להכיר בראשי קהילות רפורמיות וקונסרבטיביות כרבנים לכל דבר, ולממן את משכורותיהם. הממסד האורתודוקסי התנגד לפסיקה והשר לשירותי דת יעקב מרגי (ש"ס) הכריז כי לא ימלא אחר הפסיקה, אבל התחייב לתקצב את הרבנים והרבות דרך צד שלישי, משרד החינוך והספורט.

"זו מלחמה על הנשמה של עם ישראל", הכריז אז הרב הראשי שלמה עמאר, וקרא שלא להעניק תקצוב ממלכתי כלשהו לרבני קהילות רפורמים וקונסרבטיבים. עוד קודם לכן כתב הרב עמאר כי מימון המשכורות הוא "נתינת יד לעוקרי והורסי היהדות שכבר הביאו חורבן איום ונורא על עם ישראל בתפוצות". מכתבו הצית זעם בקהילות יהודיות לא אורתודוקסיות בעולם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ