אריתריאים: מאלצים אותנו לחתום על טפסי "חזרה מרצון"

לפי עדויות שהגיעו לנציבות האו"ם לפליטים, אריתריאים יוטסו בקרוב בחזרה לארצם בניגוד למשפט הבינ"ל, שכן המדינה מוגדרת מסוכנת לחוזרים אליה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

עדויות שהתקבלו מבתי הכלא בישראל מספרות על החתמת אזרחים אריתיריאים על טפסי "חזרה מרצון" לאריתריאה, או למדינה שלישית. תוכן העדויות הועבר באחרונה לנציבות האו"ם לפליטים ולמוקד הסיוע לעובדים זרים, המבקרים תדיר בכלא.

מהפרטים שנאספו, וטרם זכו לאישור רשמי, נראה כי קבוצה של אזרחי אריתריאה תוטס בקרוב בחזרה לארצה או למדינה שלישית, המוכנה לקבלה. אם העדויות נכונות, תהיה זו הפעם הראשונה שאריתריאים יוחזרו ביוזמת ישראל לאריתריאה, ארץ שמופרות בה זכויות אדם, לפי נציבות האו"ם.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה כי הפרטים נבדקים, וכי "אין כוונה להתייחס לעניין בחוסר אחריות ועם חלקיקי מידע, עד תום הבירור".

אריתראים מפגינים מול שגרירות אריתריאה צילום: מוטי מילרוד

אזרחי אריתריאה מקבלים היום הגנה קבוצתית עקב המצב בארצם. הם אמנם אינם מוכרים בישראל כפליטים, אך אינם מגורשים ממנה שכן ישראל חתומה על אמנת האו"ם בדבר זכויות פליטים.

על פי הנחיות נציבות האו"ם לפליטים, אריתריאה היא מדינה טוטליטרית, שהבחירות בה נדחות בלי די ומערכת המשפט בה כפופה לשלטון. הופסקה בה פעילות ארגוני זכויות אדם וארגונים לא ממשלתיים. בדירוג חופש העיתונות של ארגון עיתונאים ללא גבולות, שפורסם לאחרונה, מוקמה אריתריאה במקום האחרון.

הנחיות האו"ם מגדירות שירות בצבא אריתריאה "גורם הסיכון" ראשון במעלה. גברים ונשים חייבים בגיוס ובשירות לאומי כמעט כל חייהם. ההנחיות האו"ם מפרטות את העונשים על הימנעות מגיוס ויציאה מהמדינה לצורך התחמקות מגיוס: הריגה בירי, מעצר לזמן ממושך בתנאים לא אנושיים, עינויים ועבודות כפייה. הענישה אינה נעשית באמצעות בתי המשפט. נתוני נציבות האו"ם לפליטים לשנת 2011, שפורסמו במאי 2012, מלמדים כי שיעורי ההכרה באריתריאים בעולם כפליטים הם גבוהים ביותר - 74%.

חרף עמדת האו"ם ומדיניות אי-הגירוש, ישראל מקיימת יחסים דיפלומטיים עם אריתריאה, שיש לה שגריר בישראל. בדיווחים שהתקבלו באחרונה מהכלא סופר שקבוצת אריתריאים יצאה מהכלא ליום אחד, ובשובה סיפרה כי פגשה את השגריר בישראל. שגרירות אריתריאה סירבה להתייחס לכל פרט הנוגע ל"חזרה מרצון". במשרד החוץ אמרו ש"אין מניעה חוקית לחזרה מרצון של אדם הרוצה לשוב".

לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, אזרחי אריתריאה הם יותר מ-60% מהמהגרים האפריקאים שנכנסו לישראל שלא דרך מעבר גבול.

עד יוני 2012, אז התקבל התיקון לחוק ההסתננות, אזרחי אריתריאה וצפון סודאן שוחררו מבתי הכלא. מאז הוחל התיקון, אלה מהם המוחזקים בכלא אינם משתחררים. התיקון אינו מתייחס באופן פרטני למבקשי מקלט, אך בדברי ההסבר לו נכתב שהתיקון לא יעמוד בסתירה למחויבויות ישראל לאמנת הפליטים.

שרון הראל, נציגה בכירה בנציבות האו"ם לפליטים, אמרה ל"הארץ" כי "מכיוון שאין נגישות מלאה למנגנון המקלט, אנחנו מודאגים שאנשים שרוצים לבקש מקלט מדיני, ושמפחדים מרדיפה בחזרתם למדינת המוצא - וזה הדבר שלשמו נועדה האמנה - אינם יכולים לעשות זאת. אנחנו מבקרים במשמרות כל שבוע, מזהים את האוכלוסייה שרוצה לבקש מקלט מדיני, ורואים שמספר האנשים שרוצים גבוה בהרבה מאלו שניתן להם להגיש בקשה. מה שמדאיג אותנו הוא הפרקטיקה: אין נגישות למנגנון המקלט. מצד שני, האנשים מוחזקים במשמרות ונציגי ההגירה מציעים להם ‘לחזור מרצון' או להישאר שלוש שנים במאסר".

לדבריה, "שמענו עדויות שלפיהן נאמר לאנשים שישראל אינה מכירה בפליטים. זה בניגוד לאמנה, שהרעיון שלה הוא נגישות ובחינה, בירור מדוע מסוכן לחזור. זה לא מתאפשר במציאות הזאת. מזה אנחנו מודאגים. הם מתקשרים אלינו, מבוהלים מהרעיון של חזרה למדינת המוצא: אין להם צפי לשחרור, הם לא יודעים שזו אופציה בכלל, או שאם הגישו בקשה והיא לא טופלה, הם זכאים להשתחרר".

גבריאל טטלה, עובד במוקד הסיוע לעובדים זרים, שביקר באחרונה בכלא, סיפר כי "הסבירו לאנשים שיש להם שתי אפשרויות: לחתום על ‘חזרה מרצון' או להישאר בכלא לפחות שלוש שנים". לדבריו, אריתריאי כלוא סיפר לו שנתנו לו טופס שכתוב בכתב יד בטיגריניה: ‘אני באתי מאריתריאה לישראל באופן לא חוקי וכעת אני רוצה ללכת לאוגנדה מרצוני החופשי. כדי לעשות זאת אני מבקש משגרירות אריתריאה לנפק לי דרכון ואת כל המסמכים הדרושים'. לדברי הכלוא, "הם ביקשו שאחתום על זה ורצו לצלם אותי בווידאו".

ח"כ דב חנין (חד"ש) פנה בדחיפות לראש רשות האוכלוסין וההגירה, וכתב כי "החזרת מבקשי מקלט לאריתריאה היא הפרה ברורה ובוטה של עקרון האי-החזרה באמנת הפליטים...אני פונה אליך בבקשה דחופה לעצור את הגירוש בחזרה לאריתריאה ולאוגנדה ולפעול להפסקה מיידית של החתמת מסמכי ההחזרה". חנין טרם קיבל תשובה.

לדברי עו"ד רעות מיכאלי, מנכ"לית מוקד הסיוע, "העובדה שישראל מונעת באופן מלא נגישות של אנשים להליכי מקלט מלמדת שהלב שלנו גס. זה גירוש אל סכנת חיים. אין בזה שום דבר רצוני".

משרד המשפטים לא מסר תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ