עיריית נשר יזמה תוכנית להכשרת עבירות בנייה של העומד בראשה

בזמן שטיוטת כתב האישום נגד דוד עמר ממתינה לאישור היועמ"ש, אישרה העירייה את תוכניות החריגה בשכונתו של ראש העיר

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

זה יותר משנה וחצי שוכב בפרקליטות תיק נגד ראש העיר נשר, דוד עמר, בחשד לעבירות בנייה חמורות. טיוטת כתב האישום מתעכבת עד שתועבר לאישור היועץ המשפטי לממשלה, כנהוג בהגשת כתבי אישום נגד נבחרי ציבור. ל"הארץ" נודע כי בינתיים אושרה תוכנית שיזמה עיריית נשר להכשרת חריגות בנייה בשכונתו של עמר, בהן גם את החריגות המיוחסות לו.

לפני כשנתיים הוגשה תלונה אנונימית ליחידת הפיקוח על הבנייה במשרד הפנים, ולוועדת התכנון המקומית מורדות הכרמל, האחראית לאישורי בנייה בנשר. לפי ממצאי חקירה שנעשתה, עמר קיבל היתר ל-170 מ"ר לבניית ביתו בשכונת בנה ביתך בנשר, אך בנה בפועל כ-350 מ"ר. עמר, המכהן זה 23 שנה כראש עיריית נשר, מתגורר בבית רחב ידיים בשכונה שנבנתה בשנות התשעים, ובה 126 בתים. הבנייה הלא-חוקית בביתו נעשתה באמצעות סגירת קומת המסד. היום מתגוררת בה בתו.

באוגוסט 2011 הועבר התיק ליחידה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה, בראשות חובב ארצי. יחידה זו מעכבת את הגשת כתב האישום, שגובש מזמן. ל"הארץ" נודע כי כבר נבחר לתיק תובע חיצוני במיקור חוץ.

דוד עמר, ראש העיר נשרצילום: עבדאללה שמא

בעניין העיכוב, בפרקליטות הסבירו תחילה כי "מדובר בתיק מורכב שהועבר לבדיקת תובע והוחזר להשלמות חקירה. תהליך הבדיקה טרם הסתיים". במשרד הפנים טענו בתגובה כי התיק לא נמצא בהשלמות חקירה. "החומר עבר מזמן ממשרד הפנים לפרקליטות, והמשרד איננו מעכב בתיק זה דבר", נמסר.

בעקבות תשובה זו מסרו בפרקליטות כי "התיק נמצא כעת בבחינה מקיפה ויסודית, כדי לקבוע אם יש מקום להמליץ ליועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום. בכל אלה אין כדי לטעון אם יש או אין בכוונת הפרקליטות להמליץ על הגשת כתב אישום, מאחר שטרם הסתיימה בדיקת התיק".

ביתו של דוד עמר בנשרצילום: אבישג שאר ישוב

בפרקליטות הסבירו כי התיק נבחן, בין היתר, בשל התיישנות העבירה. אבל אין התיישנות על עבירות של שימוש בבנייה לא חוקית: במקרים כאלה דורש משרד הפנים את הריסת הבנייה.

בינתיים נודע ל"הארץ" כי עיריית נשר, בראשות עמר, יזמה תוכנית, להכשרת עבירות הבנייה ולגליזציה בשכונה שבה מצוי ביתו. התוכנית, שאושרה בדצמבר בוועדה המחוזית חיפה, מכשירה את המצב הקיים, לרבות חריגות הבנייה. כך יוצא שמי שבנה וחרג הרוויח, ומי שנהג לפי חוק לא יזכה לתוספת בנייה בביתו.

במשרד הפנים הסבירו כי בשכונה שראש העיר מתגורר בה נעשו לא מעט עבירות בנייה, כך שהתוכנית אינה מיטיבה רק עם עמר. ואולם במקרה זה העירייה היא שיזמה את ההסדרה ומימנה את עלויות התכנון. בישיבה שבה נידונה התוכנית, ביולי 2012, אמר מהנדס עיריית נשר ליאון גורודצקי, הכפוף לעמר: "התוכנית הזאת נותנת אפשרות למה שנקרא לגליזציה וגם למנוע אותם משפטים, וזה לא סוד מדינה, שיש כמה אנשים שהיו משפטים או יהיו משפטים". בתשובה לכך אמרה לו מתכננת המחוז, ליאת פלד: "אבל אתה לא יכול שהתוכנית תפלה לרעה אנשים שלא חרגו". הסדרת החריגות אינה שוללת הגשת כתב אישום על חריגות בנייה, ובמקרים רבים מוגש כתב אישום נגד אזרחים כדי ליצור הרתעה. במקרים רבים ההליכים מסתיימים בקנס כספי.

במאי האחרון הגישה פרקליטות המדינה כתב אישום נגד ראש העיר יהוד, יוסי בן דוד, על שימוש ללא היתר במבנים שנבנו שלא כחוק, בביתו ובמבנה תעשייתי בעיר. בן דוד עצמו (ולא העירייה) הגיש בקשה להיתר, כדי להכשיר את הבנייה, וזו אושרה על ידי הוועדה המקומית המורכבת מחברי מועצה.

עיריית נשר לא הגיבה לידיעה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ