הסוציולוג באומן דחה פנייה פלסטינית לבטל את הרצאותיו בישראל

מי שנודע בביקורתו על הכיבוש, סירב להשתתף בחרם אקדמי. "שני מונולוגים אינם דיאלוג. מרגע ששיח עם האחר נפסק, ירי על האחר עלול להחליפו"

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

הסוציולוג הפולני-בריטי, הפרופ' זיגמונט באומן, מחשובי האינטלקטואלים של ימינו, דחה פנייה לבטל את הרצאותיו בישראל, שיתקיימו בשבוע הבא. כך ענה לשאלת "הארץ", באמצעות נכדו, עורך הדין מיכאל ספרד. על אף שהפנייה פורסמה ברבים באתר האלקטרוני של הקבוצה הפלסטינית "חרם אקדמי ותרבותי על ישראל" (PACBI) – באומן סירב לפרסם את מכתב התשובה ששלח לה. הוא הסכים רק לתמצת את תשובתו, כפי שניסח אותה ספרד: "באומן אינו תומך ביצירת חומה של חרם, באשר היא מייצגת סירוב לדיאלוג, והוא במיוחד אינו מסכים לחרם סיטוני המוביל בדיוק לזה – להימנעות מדיאלוג. שני מונולוגים אינם דיאלוג. ומרגע ששיח עם האחר נפסק, ירי על האחר עלול להחליפו".

באומן יישא בשבוע הבא את הרצאת האורח בכנס השנתי של האגודה הסוציולוגית הישראלית, שנושאה הוא "אי שוויון בחברה הישראלית". מושב הנעילה של הכנס, שיתקיים במרכז האקדמי רופין, יוקדש לכבוד מפעל חייו של ד"ר שלמה סבירסקי, מייסד מרכז אדווה - מכון מחקר עצמאי שפועל לקידום רעיון השוויון והצדק החברתי. באומן ידון בהרצאתו בשאלה האם עושרם של המעטים מועיל לכלל החברה. הוא ישתתף גם באירוע בספריית בית אריאלה, לכבוד פרסום המהדורה העברית של ספרו "תרבות בעולם מודרני נזיל" וירצה גם במכון ון ליר בירושלים.

במכתב הקבוצה הפלסטינית לבאומן, נכתב שהמרכז האקדמי רופין ובית אריאלה הם מוסדות המשתפים פעולה עם הכיבוש הישראלי והפרת זכויות אדם, ולכן עקרון החרם האקדמי כולל אותם. בפנייה, שנסמכת על ביקורות חריפות שהשמיע באומן בעבר על הכיבוש הישראלי, נכתב גם: "אם כמחווה של תמיכה במאבק הפלסטיני להגדרה עצמית תרחיק עצמך מהאקדמיה הישראלית וממוסדות תרבותיים רשמיים, אתה - כמלומד הדגול והידוע שהנך - תטיל רושם מוסרי רב עוצמה על האקדמיה בעולם כולו".

זיגמונט באומןצילום: אי–פי

"בעת שהחרם האקדמי על ישראל מתחזק ומעורר תקווה אצל הפלסטינים שמאבקנו להשגת זכויותינו זוכה באהדה ובתמיכה של אקדמאים ואינטלקטואלים אחרים ברחבי העולם, זו תהיה המחווה הראויה ביותר, שתבהיר לממסד האקדמי הישראלי שהוא אינו יכול להיות חלק מהאקדמיה העולמית כל עוד הוא ממשיך להיות שותף בפשעים שמבצעת מדינת ישראל נגד העם הפלסטיני".

באומן, בן 87, נולד בפולין. ב-1968, בגל של פעולות אנטישמיות רשמיות, הודח ממשרתו כראש המחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת ורשה ונאלץ לעזוב את מולדתו. הוא היגר לישראל ולימד באוניברסיטאות תל אביב וחיפה, אך לדברי בני משפחתו כבר אז החליט שאינו מסתדר עם קולוניאליזם יהודי, והיגר ב-1971 לבריטניה, שבה החל ללמד באוניברסיטת לידס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ