אתה יהודי, גנרל?

מתמטיקאי שחקר את שורשיו של גנרל רוסי קיווה לחשוף גיבור ממלחמת העולם השנייה

תום שגב
תום שגב
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תום שגב
תום שגב

לפנים שנים אחדות החל פרופ' דן עמיר לעסוק בחקר השורשים של משפחתו. הוא פרופסור למתמטיקה בגמלאות ושימש רקטור אוניברסיטת תל אביב. גנאלוגיה יכולה להיות עיסוק ממכר ומעצבן עד מאוד. הוא דורש סבלנות, זמן ולפעמים גם כסף - חור שחור שגם אנשים רציונליים לגמרי יכולים לטבוע בו. גם עמיר, כיום בן 80, נדבק באובססיה הזו.

המסמכים המשפחתיים שהשאירו לו הוריו לא קידמו אותו במידה שסיפקה את סקרנותו, אך היה לו קצה חוט: זיכרון מעומעם שאבי סבתו היה קשור איכשהו עם משפחת צ'רניאחובסקי. לא, לא משפחתו של המשורר שאול טשרניחובסקי, כי אם זו של הגנרל הרוסי המהולל, איוואן דנילביץ' צ'רניאחובסקי, גיבור ברית המועצות שנהרג בינואר 1945, לא הרחק מקניגסברג (קלינינגרד) שבפרוסיה המזרחית. הידיעה על מותו פורסמה בהבלטה גדולה; צ'רצ'יל שלח מברק תנחומים לסטלין.

צ'רניאחובסקי היה מוכר היטב ונערץ עוד בחייו, לא רק בארצו כי אם גם במדינות המערב. השבועון טיים תיאר אותו לפני מותו כמצביא יהודי צעיר ויפה תואר, שריריו ורצונו - ברזל. אבל כשדיווח טיים על מותו של צ'רניאחובסקי לא ציין עוד את מוצאו היהודי. כתב ניו יורק טיימס במוסקווה אף הבריק תיקון: צ'רניאחובסקי איננו יהודי אלא נמנה עם מאמיני הכנסייה האורתודוקסית של אוקראינה.

השאלה העסיקה גם את התקשורת בארץ ישראל. רבים מקוראי "דבר" פנו אל העיתון בשאלות וב-25 באוגוסט 1944, השיב העיתון לכולם: צ'רניאחובסקי איננו יהודי. אך שבועות אחדים לאחר מותו גם במערכת "דבר" התעוררו ספקות: "יהודי או לא יהודי?" שאל העיתון ב-22 בפברואר 1945, ומסר ששגריר ברית המועצות בוושינגטון, אנדרי גרומיקו, הרים כוס לזכרו של צ'רניאחובסקי וציין בפירוש שהוא היה בן לעם היהודי. מאז לא חדלו להתווכח על כך.

מחברים שקבעו כי צ'רניאחובסקי היה יהודי הסתמכו בין היתר על ההיסטוריון הנודע סלו בארון, אשר התפרסם בישראל כשהעיד במשפט אייכמן. מאמר מאת שאול קובובי שפורסם ב"הארץ" באוגוסט 2006 ציין גם הוא שצ'רניאחובסקי היה יהודי. דן עמיר שאב עידוד משפעת המאמרים והביוגרפיות שנכתבו על צ'רניאחובסקי. אולי באמת יימצא בהם יסוד לחקר השורשים של משפחתו, קיווה. הוא לא חיפש לעצמו ייחוס: "אני לא זקוק לגנרל במשפחה", אמר השבוע. ככל שהתעמק בפרשה גילה עמיר סתירות מסתוריות, בעיקר בביוגרפיות שפורסמו ברוסית. אפילו שנת לידתו של הגיבור הנערץ לא היתה ברורה: 1906 או 1907. הסיפור לא הרפה ממנו. לאחר שחרש את מרחבי האינטרנט, הטריד אנשים לאין ספור בדואר האלקטרוני ובשיחות טלפון - החליט עמיר להשקיע בפענוח התעלומה ושכר שני תחקירנים, בוריס מורוזוב ואלכסנדר מאסלוב. יומני המחקר שלו תפחו לקבצים כבדים המכילים כיום אלפי שמות ותאריכים. המשימה שנטל על עצמו לא היתה קלה. שוב ושוב נמצאו יהודים שייחסו לעצמם קרבת משפחה לצ'רניאחובסקי. בחולון התגורר איש אשר טען שהגנרל היה דודנו וכי שמו האמיתי לא היה איוואן דנילביץ' כי אם איזק דוידוביץ'. לדבריו, בתו שמעה על כך במו אוזניה מאלמנתו של צ'רניאחובסקי. התחקירנים שהפעיל עמיר מצאו באחד הארכיונים עדות מפי האלמנה. לא היתה בה הוכחה ליהדותו, אך היה הסבר אפשרי למסתורין שאפף את הסיפור.

הוא נולד ליד אומן שבאוקראינה, התייתם בגיל צעיר, היה ילד נווד, לא למד, פעם אף שכב על פסי רכבת בתקווה להידרס. והגרוע מכל - גם המשפחה שאספה אותו לא השתייכה אל הפרולטריון. כל ביוגרף התמודד עם הקושי הזה על פי דרכו. ויכלו כמובן גם לערפל את מוצאו היהודי. אחד התחקירנים של עמיר יצא אל מרחבי אוקראינה, עבר בין כנסיות כפריות ולשכות רישום נידחות, הסיר את האבק מעל ספרי אוכלוסין מתפוררים וחיטט בין מסמכים מצהיבים. בימים אלה מפרסם כתב עת יוקרתי להיסטוריה צבאית היוצא לאור בבריטניה את תוצאות המאמץ הבלשי הזה. הממצאים אינם מותירים מקום לספק: משפחת צ'רניאחובסקי היתה רשומה בספרי הכנסייה הרוסית האורתודוקסית והטבילה את ילדיה. עד שלא יוכח ההפך - צ'רניאחובסקי אינו יכול להיחשב יהודי. עמיר מאוכזב. הוא קיווה להנחיל להיסטוריה את המצביא היהודי הגדול ביותר בכל הזמנים, לפחות מאז יהודה המכבי.

נותרה נחמה קטנה. אלה מיהודי וילנה ששרדו אחרי השואה העידו שצ'רניאחובסקי התייחס השתדל לעזור להם. כולם האמינו שהוא יהודי. עמיר אומר שכמה מממצאי מחקרו נותנים לו יסוד להניח שגם צ'רניאחובסקי עצמו האמין בכך.

צ'רניאחובסקי צילום: ברנהרד וולדמן

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ