טיול עם סוף עצוב

המשטרה ממליצה להעמיד לדין שני עובדי עיריית ירושלים, בחשד שפיזרו ברשלנות פיתיונות עם חומר הדברה, שגרמו למותם של ארבעה כלבים לפחות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים38
ניר חסון
ניר חסון

המשטרה ממליצה על הגשת כתבי אישום נגד שניים מעובדי השירות הווטרינרי בעיריית ירושלים, בחשד שבשל רשלנותם בהרעלת כלבי בר, מתו לפחות ארבעה כלבי בית בבירה. בעירייה מגבים את העובדים וטוענים כי הם פעלו על פי הנהלים.

ראשית הפרשה באוקטובר 2012, כשתושבת העיר, רימה שוהמי, טיילה עם שני כלביה בשכונת ארמון הנציב. עם שובם הביתה "הכלבה קיבלה עוויתות ונפלה", סיפר בעלה, יוני שוהמי. לדבריו, הכלבה מתה בדרך לווטרינר. הכלב, שלקה באותם סימפטומים, פונה למרפאה וחייו ניצלו.

כעבור שבוע יצא אדם אחר מארמון הנציב לטייל עם שתי כלבות, ושוב - אחת מהן התחילה לפרכס, ומתה בתוך כמה דקות, בדרך לבית החולים הווטרינרי. כעבור זמן קצר מתה גם הכלבה השנייה שלקתה באותם סימנים.

שבועיים מאוחר יותר יצא אבירם אברהמי לטיל עם כלבתו בשכונת הר נוף. לדבריו, היה זה יום גשום ולכן הטיול היה קצר והכלבה היתה קשורה ברצועה. ובכל זאת, עם שובם הביתה הכלבה קיבלה התקפים. "חשבתי שזה אפילפסיה", סיפר אברהמי, "טסתי לווטרינר, בדרך היא מתה לי בידיים".

אבירם אברהמי עם כלבתו מיקה, שהורעלה ומתה צילום: אבירם אברהמי

בדיקת גופותיהם של הכלבים העלתה, מעל לכל ספק, כי הם הורעלו בחומר מסוג סטריכנין, מהחומרים הרעילים ביותר הידועים לאדם, שגורם למוות בייסורים קשים, מחנק, בתוך דקות ספורות. הוא מסוכן מאוד לבעלי חיים וכמובן גם לבני אדם ולכן ההנחיות לשימוש בו מחמירות מאוד.

בין היתר, קובעות ההנחיות של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, כי אסור לפזר את הפיתיונות (לרוב ראשי תרנגולים עם כמוסת הרעל בתוכם). על הפקח המרעיל להאכיל בעצמו את הכלב הספציפי שברצונו להרעיל. ההנחיות אף אוסרות עליו להשליך את הפיתיון לפני הכלב.

עוד קובעות ההנחיות כי על הפקח לוודא שהכלב אכל את הפיתיון, לעקוב אחריו ולאסוף את גופתו ואת שאריות הרעל, ולהעבירם להשמדה במתקן שמיועד לכך. בנוסף קובע החוק, שעל כל שימוש בסטריכנין יש לבקש אישור מיוחד ממנהל השירותים הווטרינריים הארצי. לעיריית ירושלים יש אישור חריג לשימוש שוטף בחומר. אישור שכזה אין אפילו לרשויות אזוריות בשטחים ובקו התפר, בהן הכלבת נפוצה הרבה יותר מאשר בירושלים.

מסיפוריהם של בעלי הכלבים עולה חשד כי פקחי העירייה ועובדי השירות הווטרינרי הפרו כמעט כל סעיף בהנחיות משרד החקלאות. כנראה שכלביהם מצאו פיתיונות שנותרו שלמים בשטח, לא הרחק ממקום יישוב. איש מבעלי הכלבים לא ראה פקח ליד הפיתיונות. במקרה אחד, גם שעות לאחר ההרעלה, מצאה בעלת הכלבים ראש תרנגולת עם הרעל ומספר גוויות של חתולים וציפורים, שככל הנראה נגסו ממנו.

עיריית ירושלים הכחישה אז כי עובדים שלה היו מעורבים בהרעלה. העירייה "לא פיזרה רעל ולא נוהגת לפזר רעל כנגד כלבים", נמסר אז בתגובה ל"הארץ". אולם בעקבות תלונות של בעלי הכלבים נפתחה חקירה במדור להגנת הסביבה במשטרה. בחקירה התברר כי נעלם ספר ההרעלות, בו יש לרשום כל שימוש בסטריכנין, על פי הנהלים. באחרונה המליצו החוקרים על הגשת כתב אישום נגד שני עובדים.

בעירייה מסבירים כי הכוונה בתגובה הקודמת היתה שהעירייה אינה מפזרת רעל, אלא מרעילה כלבים באופן ידני ופרטני. הרעל, מסבירים בעירייה, נועד ללהקות של כלבי בר שמגיעים מהשטחים, שחלקם נגועים בכלבת והם עלולים להיות תוקפניים מאוד. על כן פועלים פקחי השירות הווטרינרי באזורי התפר שבין ירושלים לגדה המערבית.

ואולם, בעלי הכלבים ומקורות נוספים המעורים בפרטים, אומרים שמספר הכלבים המשוטטים יורד בשנים האחרונות בזכות גדר ההפרדה. זאת ועוד - למרות טענות העירייה, לא נרשמו בשנים האחרונות מקרי כלבת בעיר, מלבד מקרה אחד של כלב שמת מהמחלה לפני כשנה וחצי, אך הוא נדבק בה בטיול משפחתי בצפון הארץ. מחברת ההדברות נעלמה

עוד טוענים בעלי הכלבים, כי משרד החקלאות מעל בתפקידו בכך שלא מצא לנכון להגיש בעצמו תלונה למשטרה או לפחות לחקור את אנשי השירותים הווטרינריים של העירייה. הד"ר רוני עוזרי, סגן ראש השירותים הווטרינריים, קבע, עוד לפני שהושלמה החקירה, כי לא נמצא דופי בהתנהגות אנשי העירייה.

במכתב לח"כ דב חנין (חד"ש), עוזרי טוען, בין היתר, כי בעלי הכלבים ידעו על ביצוע ההדברה במקום מפני שהדברת כלבי בר מלווה בפרסום מקדים ו"תוכן הפרסום מפרט את הפעולות הננקטות על ידי השירות הווטרינרי ומזהיר את כל בעלי הכלבים". הוא הוסיף כי "מבירור שקיימנו עם מנהל המחלקה הווטרינרית בירושלים ,הובהר לנו כי לא פוזרו פיתיונות בשטח ולא הושארו כאלה ללא השגחה". בעלי הכלבים רואים בכך האשמה כאילו הם אחראית למות כלביהם.

דוברת אגף המבצעים במשטרה מסרה בתגובה כי "תיק החקירה הוגש למחלקת תביעות לבחינת חומר הראיות ולהמלצה להעמיד לדין בחשד לרשלנות בשימוש בחומר מסוכן".

מעיריית ירושלים נמסר כי "כפי שנמסר בתגובתנו הקודמת, העירייה אינה נוהגת לפזר רעל נגד כלבים. אם מדבירים כלבי בר משוטטים, זה מתבצע בפיקוח ועל פי הכללים". עוד נמסר כי הווטרינר העירוני "נפגש עם בעלי הכלבים, סייר במסלול ההליכה ובדק את טענותיהם", וכי "מבדיקת המקרים עולה כי במקום לא פוזר רעל. ההדברה מבוצעת בהאכלת יד כאשר הפיתיון מוגש ומונח בפני כלב ספציפי לאחר שנעשה ניסיון ללכוד אותו".

הדברת כלבי הבר, נמסר, נעשית בהתאם להוראות משרד החקלאות. היעלמות מחברת ההדברות נחקרת על ידי המשטרה, אך לפי "שחזור של יומני העבודה נמצא כי כל הממצאים היו תקינים וכל הדברה שבוצעה נרשמה וכל פיתיון שלא נאכל הוחזר. יש לציין כי כל פעילות השירות הינה שקופה ופתוחה ולכן היעלמות המחברת הינה דווקא לרעת השירות הווטרינרי". עוד נמסר כי "הנהלת העירייה נותנת גיבוי מלא לעובדי השירות הווטרינרי שפעלו לאורך כל השנים בהיתר ועל פי החוק".

ממשרד החקלאות נמסר כי "המקרה מוכר לנו והינו בבדיקה" וכי תימסר תגובה לאחר סיום החקירה וקבלת דו"ח המשטרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ