מסמכים פנימיים: כך מגייסים בכיר בבנק ישראל לאי.די.בי

קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר ניסתה לגייס את פרופ' צבי אקשטיין לתפקיד דירקטור - חודש לפני סיום כהונתו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בכיר בקבוצת אי.די.בי ניסה לגייס את המשנה לנגיד בנק ישראל לשעבר, הפרופ' צבי אקשטיין, לכהן כדירקטור בקבוצת אי.די.בי - פחות מחודש לפני סיום כהונתו, בעודו עדיין בתפקיד. אקשטיין הביע בכך עניין. כך עולה ממסמכים שהגיעו ל"הארץ".

קבוצת אי.די.בי, הקונצרן הגדול במשק בראשות נוחי דנקנר, מרבה לגייס רגולטורים לשעבר כמנהלים וחברי מועצות מנהלים. תחקיר שפורסם ב"הארץ" בחודש שעבר מלמד כי הקבוצה מעסיקה באופן עקבי את בוגרי הרשות לניירות ערך, המפקחת על הבורסה ועל התנהלות החברות הנסחרות בה. קבוצת אי.די.בי מעסיקה גם למעלה ממאה דירקטורים, שבמקביל מכהנים בחברות אחרות, כך שהאינטרסים הכלכליים של בעלי הקבוצה ומנהליה נוגעים בכמעט כל היבט במשק. 

מסמכים פנימיים של הקבוצה שהגיעו ל"הארץ" מלמדים כי בקבוצה לא רק מעסיקים רגולטורים לאחר שסיימו את תפקידם, אלא גם מציעים לבכירים לעבוד אצלם בתום תפקידם הציבורי. פרופ' צבי אקשטיין, מומחה לכלכלת עבודה, מונה לכהונת המשנה לנגיד בנק ישראל ב-2005. ב-30 ביוני 2011 סיים את תפקידו.

נוחי דנקנרצילום: אוליבייה פיטוסי

ביוני 2011, בעודו בתפקידו, פנה לאקשטיין שלמה רייזמן, דירקטור בכור, אחת מחברות הבת של הקבוצה. דרך כור עשה דנקנר את ההשקעה שלו במניות הבנק "קרדיט סוויס", שגררה את אי.די.בי וחברות הבת שלה להפסדים כבדים. חבר נוסף בדירקטוריון הוא נוחי דנקנר.

רייזמן נפגש עם אקשטיין ב-6.6.2011 לפגישה הקשורה באינטרס כלכלי אחר של רייזמן. אקשטיין עמד בראשות הוועדה של בנק ישראל לקביעת מכסת הגירה של עובדים זרים בחקלאות, ורייזמן, כיו"ר התאחדות האיכרים, ביקש להגדיל את המכסה. אך השיחה הפכה להיות גם ראיון עבודה. בשיחה עם "הארץ" סיפר רייזמן כי "שאלתי אותו מה הוא הולך לעשות. הוא אמר אני לא יודע. שאלתי אם הוא רוצה להיות דירקטור בחברה טובה. הוא אמר כן אני רוצה. המלצתי עליו כי הוא איש טוב ויש לו משפחה טובה".

צבי אקשטייןצילום: תומר נויברג

בעקבות השיחה, העביר אקשטיין לרייזמן את קורות החיים שלו. מסמך שבידי "הארץ" מלמד כי ב-16.6.2011 שלחה מנהלת הלשכה של אקשטיין, עינת גרינפלד, את קורות החיים שלו על נייר לוגו של בנק ישראל וכתבה "שלמה שלום. מצ"ב 2 קבצי קורות חיים של פרופ' אקשטיין – 2 העמודים הראשונים הם מסמך הקו"ח מאתר בנק ישראל ובשני הוא מסמך מפורט יותר. להתראות".

רייזמן עצמו שוחח בעניין עם דנקנר ועם יד ימינו, עמי אראל, נשיא דיסקונט השקעות, בעלת השליטה בכור. ב-23 ליוני העביר רייזמן את קורות החיים לאראל וכתב "עמי יקירי, אני שולח לך ברצוף קורות חיים של פרופ' צבי אקשטיין המסיים את תפקידו בסוף חודש זה ומעוניין מאוד להצטרף לדירקטוריון. אתמול שוחחתי עם נוחי כדי לברכו על קבלת הפרס (פרס הקונגרס היהודי בשל תרומתו של דנקנר לפיתוח הנגב והגליל, ח"ל) וסיפרתי לו על אקשטיין... אני בטוח שאתם מתואמים".

קורות החיים של אקשטיין הועברו גם לדנקנר. על המסמך כתב רייזמן בכתב יד: " נוחי יקירי שלי, צביקה אקשטיין ידידי משנים רבות ומפעולות משותפות. יוסיף לנו הרבה כבוד למרות שגם כך IDB נושאת מטען חיובי אדיר בראשותך. המלצתי החמה!".

המסמך. לחצו להגדלה

בסופו של דבר, למרות הרצון הטוב, אקשטיין לא הצטרף לקבוצה. בשיחה בשבוע שעבר אמר רייזמן כי "מאוד השתדלתי, אבל לא היה מקום בדירקטוריון". לאחר שסיים את תפקידו, פנה אקשטיין לקריירה אקדמית ומונה לדיקן בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי. כיום הוא מתמודד על משרד נגיד בנק ישראל במקום הפרופ' סטנלי פישר.
עובדי מדינה חייבים בשנת צינון בטרם הם עוברים לעבוד בגופים מולם עבדו או השפיעו בעבודתם. קבוצת אי.די.בי לא מפוקחת ישירות על ידי בנק ישראל, אולם כלווה הגדול במשק היא מושפעת מהחלטות רבות שמתקבלות על ידו, ולכן מעבר כזה נתון לפרשנות משפטית.

בתגובה לשאלה האם ראוי לפנות לרגולטורים מכהנים השיב רייזמן כי "אמרתי שהאיש עוזב את תפקידו. לא הייתי נוגע בו אם היה בתפקיד". לאחר מכן העביר תגובה באמצעות רן רהב, דובר אי.די.בי כי "היכרותי החברית עם פרופ' אקשטיין נפרסת על פני למעלה משנות דור. במסגרת החברות בינינו שאלתי אותו ערב פרישתו מבנק ישראל אם יהיה מעוניין להשתלב בדירקטוריונים של גופים שונים שבהם כיהנתי. פרופ' אקשטיין הביע התעניינות, ואני העברתי את קורות חייו לשורת גופים וחברות ובהם אי.די.בי. עשיתי זו בתום לב כחבר, ביוזמתי האישית, מבלי שאיש פנה אלי או ביקש זאת".

אקשטיין מסר כי "מעולם לא ביקשתי להיות דירקטור באף אחת מחברות אי.די.בי – לא בזמן היותי משנה לנגיד ולא לאחר מכן. במשך היותי בתפקיד המשנה נפגשתי עם אנשים רבים אשר ביקשו זאת ותיאמו זאת עם משרדי. מדי פעם נתבקשתי לשלוח את תולדות חיי ומשרדי היה עושה זאת כבשגרה".

לאחר שנשלח אליו תוכן המסמכים הוסיף אקשטיין: "מר שלמה רייזמן איננו ידידי כפי שהוא כותב במכתב המצורף. את מר רייזמן הכרתי בשנים 2001-1999 כשישב בדירקטוריון משנה בקופות הגמל של בנק לאומי. מאז לא שוחחנו ולא נפגשנו כלל עד לפגישה בבית הקפה שתואמה לבקשתו".

מקבוצת אי.די.בי נמסר "מדי שנה מתקבלות בקבוצת אי.די.בי עשרות הצעות למינוי דירקטורים. נוחי דנקנר, עמי אראל ואף נציג מטעמם מעולם לא פנה, לא שוחח ולא נפגש עם פרופ' אקשטיין – אדם מוערך מאוד וראוי לכל הדעות – על אפשרות שילובו כדירקטור בקבוצה".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ