הבול הנועז ומברשת שיניים שהוזזה כדי לא לפגוע בדתיים

פעם ידעו בשירות הבולאי איך לעקוף פגיעה אפשרית ב"רגשות הציבור": במקום לפסול בול עם "נשים חושפניות", הסיטו מברשת שיניים בכמה מילימטרים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

לפני 13 שנים, בשנת 2000, פרסם השירות הבולאי בול שעודד שמירה על בריאות השיניים. בבול כיכבו אדם וחווה, בעירום כמעט מלא. חווה נראית מנסה לפתות את אדם לאכול ממתקים מעץ הדעת הסמוך. אדם לא נכנע ליצר – ומפנה לה את הראש. בולטת מאוד בתמונה מברשת השיניים הגדולה שהוא אוחז.

את הנפקת הבול יזם ד"ר חיים גלאון, שהיה עורך מדור הבולים של עיתון "הארץ" במשך שנים רבות. הבוקר (ראשון) פורסם ב"הארץ" מכתב ששלח גלאון למערכת, בתגובה לפרסום ב"הארץ" מהשבוע שעבר, ולפיו השירות הבולאי נמנע לאחרונה מפרסום בול עם תמונה "חושפנית".

באותה תמונה "חושפנית" נראות נשים לוחמות במפעל תחמושת סודי ב-1948. הידיים והרגליים שלהן היו חשופות – כנראה בשל החום הרב שהיה בבית החרושת באקלים הארצישראלי הלח.

גלאון הזכיר במכתב שהשירות הבולאי לא תמיד גנז בולים "חושפניים", מחשש לפגיעה בציבור הדתי. במקרה של אדם וחווה, מברשת השיניים צוירה במקור ב"מקום אסטרטגי מאוד בגוף האדם", כדבריו. "הועלתה טענה שהדבר יפגע בציבור הדתי. הפתרון היה פשוט מאוד: היא הוסטה במספר מילימטרים גבוה יותר - ובא לציון גואל. העניין עבר בשלום ולא נשמעה שום טענה מצד הציבור הדתי".

הבול לעידוד בריאות השיניים. מעצבת: אלה ויטן, באדיבות השירות הבולאי - דואר ישראל

הסיפור הזה אמנם נקרא היום בחיוך, אך יהודית איילון, מקיבוץ מעגן מיכאל, לא חייכה כששמעה מהשירות הבולאי שהתמונה שלה, שצולמה ב-1948 במפעל התחמושת של "ההגנה" ב"מכון איילון", לא כשירה לפרסום. "אולי יש באפשרותכם למצוא תמונות עם פחות רגליים חשופות של בחורות", כתבו לה מהשירות הבולאי.

בתגובה לפניית "הארץ", מסר מנהל השירות הבולאי, ירון רצון, כי "אנו מקפידים שהנושאים, האיורים והתמונות לא יפגעו ברשות אוכלוסייה זו או אחרת". הוא הדגיש עם זאת ש"השירות מנפיק בולים בנושאים שונים ומגוונים, תוך הקפדה יתרה על כך ש-50% מהדמויות המופיעות על הבולים יהיו נשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ