ראש הפינה של החינוך העברי בא"י ניצל מהריסה

אחרי מאבק מר של תושבי ראש פינה, החליטה המועצה לוותר על הקמת בית הארחה בשטח שבו שכן גן הילדים הראשון של היישוב העברי

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

מתחם היסטורי בראש פינה, שאכלס את גן הילדים ובית הספר העבריים הראשונים בארץ ישראל, ניצל מהריסה, בתום עשר שנות מאבק להצלת המבנים. בניגוד לתוכניות המקוריות, במתחם לא יוקם בית הארחה והוא יחזור לידי המועצה המקומית ראש פינה. לפי התוכנית החדשה, המבנים הישנים ישופצו וישומרו ובמקום יקום בית ספר לקולינריה ויין, בשיתוף עם המכללה האקדמית תל-חי.

בית הספר וילקומיץ' בראש פינה הוקם ביוזמה ובמימון של הברון רוטשילד. בנייתו הסתיימה בשנת 1899. גן הילדים, על פי ההערכות, נבנה בשנים 1885-1882. עניין התאריכים משמעותי בשל הפולמוס בשאלה מי היה בית הספר העברי הראשון בישראל, "חביב" בראשון לציון או "וילקומיץ'" בראש פינה.

בעשור האחרון התנהל מאבק עז בראש פינה, לאחר שנודע כי  המועצה המקומית ואגודת אכסניות הנוער (אנ"א) חתמו על חוזה לביצוע תוכנית נדל"ן תיירותית במתחם בית הספר. לצורך זה האריכה המועצה את החכרת האתר לאנ"א עד לשנת 2100. באתר, ששטחו חמישה דונמים, תוכננה בניית בית הארחה מפואר, למורת רוחם של רבים מתושבי ראש פינה. הם טענו שהתוכנית היא הפקרת נכסי העבר לטובת מסחורה של המושבה והפיכתה למיזם נדל"ני.

קולות המחאה החלו להישמע באיחור ניכר, לאחר שנים של הזנחת המתחם וכשש שנים לאחר שאושרה תוכנית בית הארחה, שכללה בניית שמונה מבנים חדשים, שימור קירותיו החיצוניים של בית הספר והריסת גן הילדים.

במושבה החל לפעול ועד פעולה להצלת המתחם, שזכה לתמיכת אהוד בנאי, עמוס עוז, גל אוחובסקי (שסבו היה רופא המושבה ולימד בבית הספר), ד"ר עידו נתניהו, אח של ראש הממשלה (סבם ניהל את המקום), שולמית לפיד ואהרון ידלין.

מבנה גן הילדים הישן בראש פינהצילום: ירון קמינסקי

לדברי עמית הרפז, חבר ועד הפעולה, "אף אחד לא תאר לעצמו שתוצע תוכנית רעה כל כך. אכסניית נוער מצטיירת כמקום חינוכי-אידאולוגי, אבל לא ציפינו לתוכנית הגרנדיוזית שתוכננה שם".

בית הספר וגן הילדים היו הראשונים בארץ שמורים לימדו בהם בעברית. הד"ר יצחק אפשטיין, שניהל את בית הספר בסוף המאה ה-19, היה ממנסחי העקרונות שדגלו בחינוך בשפה העברית ככלי לאומי המחזק את הזיקה של הלומד לטבע, להיסטוריה ולנופי הארץ. וילקומיץ' היה בית הספר הראשון שתוכנית הלימודים שלו כללה טיולי מולדת וחינוך חקלאי באמצעות עבודה. התוכנית השפיעה רבות על בתי הספר האחרים ביישוב העברי.

המוסד נקרא על שם שמחה חיים וילקומיץ', שניהל אותו משנת 1902, ותקופתו נחשבת "תקופת הזוהר" של בית הספר. לדברי הפרופסור חיים גורן, מהמכללה האקדמית תל-חי, "בית הספר התפרסם כאחד הטובים בארץ. החופש הבלתי מוגבל בתחום החינוך בארץ, באותם ימים ראשונים, נתן למורים כר נרחב לפעילות. מורה בעל מעוף ויוזמה יכול היה לנסות שיטות חדשות, ליזום ולהוביל כיווני לימוד חדשים ולהכניס שינויים חשובים בחינוך העברי. חלקם הונחלו לדורות הבאים והם משפיעים עד ימינו".

לדברי גורן, "בית הספר נענה אז לצורכי התושבים בראש פינה; פעלו כאן, בנוסף לכיתות הרגילות, ארבע מחלקות של 'בית ספר לילי': מחלקה לנערים גדולים שעזבו את בית הספר כדי לעזור לאבותיהם בעבודת השדה; מחלקה לעלמות ונשים שרצו ללמוד עברית; ושתי מחלקות לפועלי בית החרושת למשי, שהיו חסרי חינוך ולא ידעו קרוא וכתוב".

הוא מצטט מהעיתון "השקפה", משנת 1903: "מעמדם הרוחני של הפועלים האלה היה דל ושפל מאד (...) הסיבה שהביאתם לידי תרבות כזאת היא היותם בני דלת העם, יושבי צפת האנוסים מעקת העוני והמחסור להקריב בניהם לעבודה בעודם באיבם (...) יש לקוות כי המוסד הזה יביא רוב טוב להפועלים והרים את רוחם והוציאם מעלטת הבערות אל אור התורה וההשכלה, אף יועיל הרבה להדיבור העברי שנתפשט בקרב כל בני המושבה".

עם מנהלי בית הספר נמנה נתן מיליקובסקי, סבו של בנימין נתניהו, בשנים 1923-1920. בנו בן-ציון (אביו של ראש הממשלה) למד במקום. בשנת 1967 עבר בית הספר למשכן חדש. ב-1968 חכרה אנ"א את המתחם ההיסטורי מהמועצה המקומית ל-49 שנה. במקום פעלה אכסניית נוער שנסגרה בשנת 2002, בשל הידרדרות במצבה, והמקום נסגר וננטש והפך לחורבה.

אביהוד רסקי, ראש המועצה המקומית ראש פינה, שבעבר תמך במיזם התיירותי, החליט כעת – לאור ההתנגדות העזה לבית הארחה – לפעול להשבת המתחם לידי המועצה. "באמצעות שימור ושחזור מבני בית הספר וגן הילדים תשומר ההיסטוריה של ראש פינה. ניצוק תוכן חינוכי, לא ניתן להיסטוריה של המושבה להיעלם, כפי שקרה במקומות אחרים בארץ", אמר.

לצורך השבת הזכויות במבנה תגייס המועצה תרומה של 4.5 מיליוני שקלים. עבודות השימור והכשרת המתחם ללימודים, יצריכו 4.5 מיליוני שקל נוספים, מתקציב התוכנית לאתרי מורשת. לדברי הרפז "בזמן המאבק האמנו שנצליח להחזיר את המקום לציבור. הוא שייך לציבור והכוח מצוי בידי הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ