תושבי בית צפאפא: בגלל מחאתנו נגד הכביש, הרשויות מתנכלות לנו

תושבי הכפר הפלסטיני בדרום ירושלים מוחים על סלילת כביש בסמוך לשכונת מגורים. בתקופה האחרונה, הם טוענים, הרשויות הגבירו את האכיפה במקום

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

תושבי בית צפאפא טוענים כי מאז שהחלו למחות נגד הכביש הראשי שנסלל בתוך כפרם, המשטרה ורשויות נוספות נוהגות בהם ביד קשה. התושבים סבורים שהרשויות גויסו כדי להפעיל עליהם לחץ להפסיק את ההפגנות, וכי מנסים לשבור אותם באמצעים שלא היו מופעלים בשכונה יהודית. הכפר, שחציו שוכן בתוך הקו הירוק, נחשב לשכונה הפלסטינית השקטה והפתוחה ביותר ליהודים בכל ירושלים. הכביש שנסלל יחצה את השכונה במרחק מטרים מבתי התושבים.

בעלי עסקים בכפר מספרים כי באחרונה נערכו פשיטות תכופות של אנשי מס הכנסה. "שלוש יחידות מס הסתובבו בכפר, מלווים בשוטרים, אלינו באו בתשע בערב ולא מצאו כלום. אחד מהם אמר לנו אנחנו נמשיך לבוא ולהפריע בעבודה עד שנראה מתי אתם מפסיקים עם ההפגנות", סיפר עובד במכולת בכפר, אחמד אלעיאן. שלשום הגיעו לכפר גם פקחים של עיריית ירושלים וחילקו דו"חות.

שלושה מתושבי הכפר נעצרו בשבוע שעבר. אחד מהם, עבד-אלכרים לאפי, בן 55, יו"ר ועד ההורים של הכפר, נעצר ונלקח לחקירה בשתיים לפנות בוקר בחשד שהיה שותף בארגון השבתה בבית הספר במחאה על בניית הכביש. השוטרים, שהחרימו את כל המחשבים והטלפונים הניידים בביתו, שחררו אותו לאחר 15 שעות.

אוהל המחאה בבית צפאפאצילום: אוליבייה פיטוסי

במשטרה מכנים את החשד נגד לאפי "התנהגות העלולה להפר את שלום הציבור". "אמרתי לחוקרים שעל פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך מותר לארגן שביתה בבית הספר בגלל דברים שמפריעים בלימודים, אבל פה השבתנו בגלל שזה משהו שמשפיע על החיים של התלמידים, לא רק על הלימודים", אומר לאפי.

יומיים לפני מעצרו של לאפי, נעצרו עוד שני תושבים ובילו לילה במעצר. הם נעצרו בידי שוטרים בלבוש אזרחי (במשטרת ירושלים טוענים שלא מדובר במסתערבים) שהסתננו לתוך הפגנה של התושבים בהשתתפות ח"כ אחמד טיבי. ישנן גרסאות סותרות באשר למי תקף את מי בהפגנה. התושבים טוענים שהם סברו שהשוטרים המוסווים הם עובדי הקבלן שמבצע את העבודות בכפר שנשלחו לפוצץ את ההפגנה. המשטרה טוענת מנגד שהשוטרים הותקפו על ידי תושבי הכפר.

השר ישראל כץ התייחס הבוקר במליאת הכנסת לכביש הנסלל סמוך לבית צפאפא. הוא מחה על הטענה לפיה הפקעת הקרקעות באזור נובעת מהתנכלות לתושבי המקום על רקע היותם ערבים. לדבריו, "ההליך בוצע כהלכה. הדרך באה לטובת כלל התושבים ובית המשפט שומע ובוחן את כל הדברים. אני מוחה על זה שמטילים דופי בעיריית ירושלים או בבית המשפט כדי לנסות להשמיע כאן טיעונים. באותה ישיבה שהתקיימה, לא החלטתי לבד, הוסיפו 20 מיליון שקלים רק לטובת פתרון מהסוג הזה. אני רוצה למחות על הנימה כאילו זה קורה בגלל מי שגר שם".

בית צפאפא, הכפר הפלסטיני השלו בדרום ירושלים, היה תמיד אנומליה בתוך ירושלים - סמל לדו-קיום אפשרי בין יהודים לפלסטינים. המאפייה שבמרכז הכפר והמרכולים שבו הם מוסדות ירושלמים המוכרים היטב לכל חילוני שמחפש מקומות פתוחים בשבת. לא זכורים הפרות סדר או אירועים אלימים בכפר, ובניגוד לשכונות אחרות במזרח ירושלים, בכפר אין כמעט בנייה בלתי חוקית. המינהל הקהילתי של הכפר מקיים יחסי שיתוף פעולה הדוקים עם העירייה. בניגוד לשאר תושביה הפלסטינים של ירושלים, בעבור תושבי בית צפאפא אין זה מובן מאליו לראות פעילות של שוטרי מג"ב ומסתערבים בלב הכפר ובשעות הקטנות של הבוקר. פעילויות מסוג זה היו שמורות עד כה לשכונות פלסטיניות אחרות בעיר.

כביש 50, שהעבודות בו מתנהלות בקצב מהיר, נועד לחבר את היציאה הדרומית של ירושלים עם דרך בגין שחוצה את ירושלים. הנהנים העיקרים מהכביש יהיו מתנחלי גוש עציון. תושבי הכפר מצביעים על כך שהקטע שעובר בבית צפאפא הוא הקטע היחידי שחוצה שכונה לשניים, במרחק מטרים ספורים מבתי תושבים. בקטעים אחרים של הכביש הוא עובר בסמוך (אך לא בתוך) שכונות יהודיות. למרות זאת, הקטע היחידי שבו החלו העבודות, על אף שלא נעשה לו תכנון מפורט בשנים האחרונות, הוא הקטע העובר בבית צפאפא. עובדה זו לא אפשרה לתושבים להתנגד או לפחות לקבל פיצויים בגין הנזקים שנגרמים להם.

בשבוע שעבר דחתה שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, נאוה בן אור, את עתירת התושבים נגד סלילת הכביש. השופטת קיבלה במלואה את עמדת העירייה כי התוכנית הכללית של הכפר שאושרה ב-1990 מספיקה על מנת להוציא היתרי בנייה לכביש. בימים אלו מכינים עורך הדין של התושבים, קייס נאסר ועורך הדין של המינהל הקהילתי, מוהנד ג'ברה, ערעור לבית המשפט העליון. אולם, יום לפני ההכרעה במחוזי, גילה ג'ברה טעות דרמטית בטיעונים של עיריית ירושלים. ג'ברה גילה כי נציגי העירייה בדיון הסתירו מהשופטת שגם על פי התוכנית המקורית, עליה נסמכה העירייה בבית המשפט, יש להכין תוכנית מפורטת לפני סלילת הכביש. "מקום שנקבע בהתאם לתכנית זו כמתחם לתכנון מפורט לא תותר בו בנייה אלא לאחר שאושרה בו תכנית מפורטת למתחם", נכתב בתוכנית. המתחם מוקף בקו שחור וכולל לפחות 500 מטרים מהכביש שנסלל כיום דרך השכונה. אולם השופטת בן אור הודיעה לג'ברה שפסק הדין כבר כתוב וסירבה לעיין בבקשה שהגיש.

בינתיים, למרות התגובה הנוקשה מצד המשטרה, ממשיכים תושבי בית צפאפא בפעולות המחאה נגד הכביש. הם ארגנו מספר הפגנות גדולות, כולן ברישיון. גם כאן יש לפייסבוק תפקיד חשוב, ובניגוד להפגנות אחרות במזרח ירושלים, הן כוללות נוכחות בולטת של נשים. "הם רוצים להפחיד את האנשים שלא לצאת להפגנות", אומר עלא סלמן, בן 39, ממארגני המחאה, "הם אמרו לנו ‘הפסדתם בבית משפט, עכשיו תשבו בבית'. אבל הם לא הבינו שבית צפאפא זה כמו הישראלים, כשיש מלחמה כולם מתאחדים, ואנחנו במלחמה נגד הכביש". במשטרת ירושלים טוענים שההפגנות יצאו מכלל שליטה וכללו יידוי אבנים, תקיפה של העובדים בכביש וניסיון הצתה של כלים הנדסיים. סלמן מכחיש בתוקף, "אפילו דגל פלסטין אחד לא הנפנו בהפגנות", הוא אומר, "המדינה בגדה בנו, דקרו אותנו בגב, כך אנחנו מרגישים, כולם יודעים שבית צפאפא זה לא סילוואן, למה עושים לנו את זה?".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "הטענה כי העירייה הטעתה את בית המשפט והציגה בפניו מסמכים לא מעודכנים או רלוונטיים אינה נכונה. הצדדים כולם הציגו תוכניות רלוונטיות לכביש ולאחר שבחן את הדברים דחה בית המשפט את העתירה וקבע שהעירייה פעלה כדין. באשר לשביתה בבית הספר, אין שום קשר בין סלילת הכביש להשבתת הלימודים, שפוגעת בתלמידים. העירייה דוחה בתוקף את הטענות לענישה קולקטיבית וכל קשר בין פעולות אכיפה הנעשות בכל שכונות העיר ללא כל הבדל לבין המחאה, הדבר לא היה ולא נברא מעולם והוא משולל כל יסוד. העירייה עושה מעל ומעבר למען התושבים וכך תמשיך. באשר למעצר יו"ר ועד ההורים - שמענו על המעצר בדיעבד ואין קשר בין פעילות המשטרה לפעילות העירייה".

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה: "המשטרה תאפשר הפגנות ומשמרות מחאה בהתאם לחוק, יחד עם זאת המשטרה תמנע התנכלויות לעבודות על הכביש, לתקיפה ולזריקת אבנים. במשטרה דוחים על הסף כל ניסיון לצייר את עבודת המשטרה כענישה קולקטיבית. המשטרה תסייע לעירייה לסלול את הכביש על פי החלטת בית המשפט ותעצור לחקירה כל אדם שיפעל בניגוד לחוק". מרשות המסים לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ