הרבנים השמרנים מנסים לטרפד את מועמדות יו"ר ארגון רבני צהר לרב הראשי

מחר ינסה האגף השמרני לבחור מועמד שיזכה לתמיכת "גדולי הרבנים של הציונות הדתית". בצהר מאשימים: המהלך נועד לטרפד את מועמדות דוד סתיו

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מועד הבחירות לתפקיד הרב הראשי לישראל טרם נקבע, אבל בציבור הדתי-לאומי המהומה בשיאה – כאשר שלושה רבנים שונים רואים עצמם כמתאימים לתפקיד הרב האשכנזי : הרב דוד סתיו יו"ר ארגון רבני צהר, הרב יעקב שפירא ראש ישיבת מרכז הרב והרב הדיין אליעזר איגרא. עוד לפני שמי מהם ינסה לאתגר את המועמדים החרדים לתפקיד, שמראש באים עם כוח פוליטי עדיף, ההתקוטטות בשיאה. רבנים התומכים ברב איגרא מתכוונים לעשות מעשה ולקיים מחר הליך בחירות של המועמד שיזכה לגושפנקא של "גדולי הרבנים של הציונות הדתית", כך על פי בעלי היוזמה.

מחר (חמישי) צפויים להתכנס בירושלים עשרות רבנים, רובם מזוהים כאנשי האגף השמרני בציבור הדתי-לאומי, לבחור מועמד מטעמם לתפקיד הרב הראשי. ל"הארץ" נודע כי מאחורי היוזמה עומדים גורמים המריצים לתפקיד את הרב אליעזר איגרא, אב בית דין מבאר שבע המכהן במינוי זמני כדיין בבית הדין הרבני הגדול.

ארגון רבני צהר לא מכיר בהליך, ובגוף הבוחר. לפני מספר שבועות, כאשר אנשי הרב איגרא העלו את הרעיון לכנס פורום דתי-לאומי שיבחר מועמד מוסכם, תומכי הרב סתיו הביעו נכונות עקרונית אבל הבהירו אז בתגובה ל"הארץ" כי הרכב הגוף הבוחר צריך להיות נרחב ולכלול אנשי ציבור ונשים, לא רק רבנים. הם אמרו אז כי מהלך שקוף של תומכי הרב איגרא ומתנגדי הרב סתיו.

המירוץ לתפקיד הרב הראשי כבר מספק הוכחה כי הציונות הדתית - שרובה ככולה מתייצבת בימים אלה מאחורי מפלגת הבית היהודי – קרועה למחנות שונים. איגרא, רב המושב כפר מימון, זוכה לתמיכת רבנים חרד"לים, כמו גם שפירא. לאירוע שיתקיים מחר לא הוזמנו רבנים המזוהים עם האגף הליברלי-אורתודוקסי, כמו ראשי צהר (למעט הרב יעקב אריאל, רבה של רמת גן, המשמש כנשיא צהר ונחשב שמרן מרוב ראשי הארגון).

לאירוע הוזמנו כ-60 דיינים ורבנים, בהם המשמשים בתפקידים ממלכתיים כרבני ערים, כמו הרבנים שמואל אליהו מצפת, מיכה הלוי מפתח תקווה ודב ליאור מקרית ארבע. כמו כן הוזמנו רבנים המזוהים עם הישיבה החרדית-ציונית הר המור, בהם הרב מרדכי שטרנברג ראש הישיבה והרב שלמה אבינר, שתמך תחילה ברב סתיו ואז הסיר את תמיכתו לאחר שלדבריו "הובאו לידיעתי דברים שכתב או שאמר והם לדעתי חריגים". לאירוע מחר הוזמנו עם זאת רבנים בכירים שכבר הביעו את תמיכתם ברב דוד סתיו, כדוגמת הרב אהרון ליכטנשטיין ראש ישיבת הר עציון והרב אביחי רונצקי, הרב הצבאי הראשי לשעבר המשמש כראש ישיבת איתמר – אבל בארגון צהר פועלים לוודא כי אלה ייעדרו מהאירוע.

גם דיינים מכהנים במערכת בתי הדין הרשמית של מדינת ישראל יגיעו, וזאת על אף הנחיה האוסרת השתתפות באירוע כזה מטעמו של מנכ"ל בתי הדין. ארגון נאמני תורה ועבודה, באמצעות ד"ר אביעד הכהן, פנה בשעות האחרונות ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בדרישה כי יסכל את כוונתם של הדיינים ושל רבני הערים להשתתף באירוע, שלדבריו "לפי מהותו ומיהות המשתתפים בו – נראה כהתערבות פוליטית גסה בהליך הבחירות לרבנות הראשית לישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ