בג"ץ למשרד החינוך: על מוסדות החינוך החרדי להשתתף בבחינות המיצ"ב

ביהמ"ש דן בעתירת התנועה הרפורמית, שדרשה לשלול תקציב ממוסדות שלא מלמדים את נושאי הליבה. על משרד החינוך לגבש תוכנית תוך 100 ימים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

בג"ץ הורה למשרד החינוך לגבש בתוך 100 ימים מתווה להשתתפות מוסדות החינוך החרדיים במבחני המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית-ספריים), אליהם מחוייבים כל בתי הספר הממלכתיים בישראל.

הדיון התקיים בראשות נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, שדן בעתירת התנועה הרפורמית. התנועה דרשה מבג"ץ להורות למשרד לפעול לקיום המבחנים ולשלול את תקציב בתי הספר שייסרבו להיבחן. הרכב השופטים כלל גם את השופטת דפנה ברק ארז והשופט עוזי פוגלמן.

גרוניס אמר במהלך הדיון כי "על המשרד להבהיר שאם לא יחול שינוי לא יהיה מנוס מהפעלת סנקציות... אני מציע לעורכי הדין להגיד ללקוחות שיתחילו לקחת את העניינים ברצינות". משרד החינוך נמנע מלהסביר את עמדתו, לפיה "מסתמנת הרחבה נוספת" של בחינות המיצ"ב בחינוך החרדי. בין היתר טענה עורכת הדין מטעם המשרד, שוש שמואלי, כי "לא סוכם על מספר בתי הספר". כשהקשתה השופטת ברק-ארז ושאלה: "בכמה בתי ספר מדובר"? עורכת הדין מטעם המשרד השיבה כי "הפרטים עדיין לא נסגרו". השופטת שאלה עוד: "כמה בנים וכמה בנות מתוך המוסדות"? עורכת הדין מטעם משרד החינוך השיבה כי אין בידיה את הנתונים וכי "מדובר בדרך של הידברות שהיא עדיפה".

בי"ס של מעיין החינוך התורני, פ"תצילום: תומר אפלבאום

גרוניס פנה לעו"ד מנחם ינובסקי מטעם מרכז החינוך העצמאי לתלמודי תורה ובתי ספר בית יעקב ואמר: "אתם כנראה לא כל כך מבינים איפה אתם נמצאים". ינובסקי השיב לו כי "לנו יש דגש אחר... אנחנו צריכים לזכור שהמיצ"ב הוא רק כלי מדידה, כאשר השתתפנו במבחני המיצ"ב, החינוך העצמאי יצא במקום הראשון. עלינו על כל בתי הספר האחרים במבחני המיצ"ב... אנו ביקשנו דבר אחד שזה לשמור על היעוד שלנו. אנו מדברים על כלי מדידה אז בואו נקבע כלי מדידה משותף".

מרכז החינוך העצמאי הביך את משרד החינוך כשטען כי בניגוד להידברות עם מעיין החינוך התורני של ש"ס בנושא המיצ"ב, עם המרכז החינוך העצמאי לא היה כל דיאלוג: "כאשר כותבים לי תשובה שבכירים מחינוך עצמאי, שנפגשו עם בכירים ממשרד החינוך ולא העלו דבר, אני אומר שלא היו דברים מעולם. שיכתבו שמות, אני מודיע חד-משמעית שלא היתה פגישה בנושא המיצ"ב".

עו"ד עדיאל גלס, מטעם מעיין החינוך התורני, שחלק מתלמידיו כבר נבחנים בבחינות המיצ"ב, הבהיר כי "החינוך התורני לא רצה להשתתף אבל בלית ברירה הוא השתתף. הרי בעבר לא למדו בכלל אנגלית בכיתות ח'. בעקבות הרבה תקציבים נבחנו התלמידים במקצוע. אנו לא רוצים לבטל שעות קודש. אנו משתפים פעולה ובסופו של יום באם יכריחו אותנו, אז אנו נשתף פעולה. אם ישאלו אותנו אנו בכלל לא רוצים".

המרכז הרפורמי לדת ומדינה עתר במאי 2010 לבג"ץ נגד משרד החינוך והמוסדות המוכרים שאינם רשמיים ומוסדות הפטור החרדיים בטענה כי יש להגביר מיידית את הפיקוח על תקצוב המוסדות חרדיים המצהירים כי הם מלמדים את לימודי הליבה. בעתירה נדרש בג"ץ, בין היתר, לנושא הקמת מנגנון פיקוח יעיל על מוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי, פיקוח על תכנית הלימודים, ספרי הלימוד, הכשרת הסגל, תנאי הלימוד, קביעת נהלים מחייבים לעניין אופן הפיקוח וכאמור - חובת קיום מבחני מיצ"ב וקביעת מנגנון לשלילת תקצוב מבתי ספר שלא עומדים בדרישות.

לאחר הגשת העתירה, הגדיל משרד החינוך את מצבת המפקחים על החינוך החרדי, ולאור עובדה זאת, ניתן בחודש מארס 2012 פסק דין חלקי בו נקבע כי בית המשפט לא יתערב בנושא כמות המפקחים. כמו כן הגיש המשרד בשנת 2011 הודעת עדכון לבג"ץ, ולפיה גובשה הסכמה עם מוסדות "מעיין החינוך התורני" של ש"ס, שייקחו חלק בבחינות המיצ"ב. במסגרת הסכמה זו, סוכם כי יתבצעו התאמות בבחינות כגון באיורים ובשאלות, כדי להתאימן לאפיונים התרבותיים של הציבור החרדי. אולם בית המשפט העליון הוציא צו על תנאי בשאלת עריכתם של מבחני מיצ"ב במוסדות המוכרים שאינם רשמיים. הדיון שהתקיים הבוקר היה הראשון מאז הוצא הצו המדובר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ