המוסד לשיקום גברים אלימים נסגר בעקבות מאבק תקציבי

ויכוח בין עיריית חיפה ומשרד הרווחה על 20 אלף שקלים בחודש צפוי להותיר גברים שהורחקו מבתיהם ללא שיקום או קורת גג

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

ויכוח בין משרד הרווחה לעיריית חיפה על תקציב של פחות מ-20 אלף שקלים בחודש, הביא אמש לסגירתו של “בית של”ב” - בית שהייה טיפולי לגברים מורחקים, על רקע אלימות במשפחה. מוסד זה בו מתגוררים כ-15 בני אדם – בתחלופה של כארבעה חודשים בממוצע - הוא אחד מבין שלושה בלבד הקיימים בארץ, והיחיד שבבעלות המדינה.

הסכום המפריד בין המשך פעילותו של בית של”ב לבין סגירתו היה כ-200 אלף שקלים בלבד לשנה. בעוד משרד הרווחה טען כי הוא מקצה די כספים – 7,100 שקלים בחודש לראש – עיריית חיפה טוענת כי הסכום נמוך בהרבה, ויותר מכך - נדרשים לפחות 8,000 לאדם. העירייה גורסת כי מדובר בתקציב שאינו ריאלי לשירות שעל המדינה להעניק, וכי העיר אינה יכולה ואינה צריכה להשלים את הסכום הנוסף מכיסה, שכן זהו שירות ארצי.
בזה אחר זה עזבו אתמול הגברים את הבית בשכונת הדר בחיפה. כולם עזבו, למעט שניים. להם יש עוד שבוע למצוא פתרון לפני ששערי המוסד יינעלו באופן רשמי.

“בואי נגיד שאצלי זה מסוכן, אין לי אף אחד, רק אשתי וילדיי, ומכיוון שאני מורחק, לאיפה אני אלך?”, הסביר אמש שלמה (שם בדוי) ל”הארץ”. שלמה מנצל את הימים האחרונים בהם יוכל הבית להוות מקלט עבורו, אך הוא כבר יודע לספר על תוכניותיו לשבוע הבא: “אני אשן על המדרגות פה, נמצא איזו פינה. אין לי לאן ללכת. זה מה יש”.

בתי השהייה הטיפוליים מעניקים סיוע בדיור, שיקום וטיפול לגברים אשר מורחקים מבתיהם, עקב אלימות בתוך המשפחה. בניגוד לשני המוסדות הנוספים הקיימים במרכז הארץ ובדרומה, המרכז בחיפה, שהוקם לפני קרוב לארבע שנים, הוא היחיד המעניק בפועל טיפול גם לגברים שהורחקו בהליך אזרחי מביתם, ולא רק בהליך פלילי, כחלופת מעצר או בתום כליאתם. המשמעות המיידית של סגירת הבית היא היעדר מענה לגברים הרבים המורחקים מדי שנה מבתיהם על רקע מעשי אלימות.

אחד מדיירי בית של"ב, אתמול. רק עוד שני מוסדות כאלה פועלים בארץצילום: אבישג שאר ישוב

“אין לי מלים”, אמר אמש איתמר דהן, מדריך בבית של”ב, “אין הגיון בהתנהגות הדורסנית הזו, שפשוט באה וחותכת. אנחנו עדות עצובה וקשה להתנערות של המדינה. נשים שאזרו אומץ והתלוננו יספגו כעת יותר, כי רמת מסוכנות של גבר עולה כשיש צו הרחקה נגדו. במקום קרקע תומכת ההפך יהיה הנכון. כשהוא ברחוב הוא מרגיש שאין לו מה להפסיד, אז הוא שובר את הדלת לבית ואפילו מעדיף שהמשטרה תיקח אותו”.

לדברי גל אורן, מנהל הבית ומקימו, “היתה הרי הבנה שיש צורך לפתוח דירות כאלה, בהתחשב בנתון של 20 מקלטים לנשים מוכות: הרי כשהגבר מורחק מהבית הוא בטיפול ואילו האשה והילדים נשארים בתוך הקהילה”. אורן מוסיף כי התפוסה בבית תמיד מלאה, “מדובר באנשים שהם גם ככה בשוליים החברתיים, חשים שהמדינה זנחה אותם. העובדה שהמדינה מטפלת בהם החזירה להם אמון. החוויה שלהם היתה של מערכת שדואגת לנשים ולא רואה אותם, וכאן היתה חווית שיקום ותיקון מאוד משמעותי. אי אפשר לוותר על שירות כזה”.

“אני מאוד צריך טיפול”, ממשיך שלמה, ששהה בבית כחצי שנה, “אני לא אוכל לקבל את זה בחוץ, שידעו את זה. לא בקלות פותחים את הלב. זה היה תהליך שאני אתן את הביטחון והלב”.

לדברי פיני וגמן, מנהל מחלקת הרווחה בעיריית חיפה, “זה פרויקט חשוב והיינו שותפים לפיתוחו, אין עוררין על היותו חיובי, מצליח, ומוריד רמת מסוכנות. תבענו ממשרד הרווחה שיגדיל את התעריף, כך שיאפשר לשאת בהוצאות. התרענו חצי שנה, הזהרנו ואמרנו שאם לא נקבל תקצוב מתאים, לא נוכל לקיים את השירות. מדובר בפרויקט ארצי, בשירות לכל תושבי הארץ, הלכנו יד ביד עם משרד הרווחה על מודל משותף”. לדבריו, “המשרד מכיר במודל אבל לא מוכן לשלם עבורו. לא ייתכן שעיריית חיפה תהיה גורם מסבסד של שירות שהמדינה מעוניינת בו. צריך כיסוי תקציבי לפרויקט, המדינה מזדכה מהמחויבות שלה לתושבים”.

גל אורן עובד סוציאלי מנהל בית של"ב, אתמולצילום: אבישג שאר ישוב

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי “ההחלטה לסגור את המסגרת התקבלה על ידי עיריית חיפה ולא על ידי  המשרד. מתוך חשיבות הנושא, משרד הרווחה גייס תקציב להמשך ההפעלה של דירות השל”ב. המשרד גיבש תעריף עבור הפעלת הדירה ואף הוקצה תקציב ראשוני עד שיעבור תקציב המדינה. נכון לכרגע מתבצעת התדיינות מול עירית חיפה, שטוענת כי אינה יכולה להפעיל את המסגרת בתעריף שהמשרד קבע. לעניין זה השלכות רחבות היקף”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ