ח"כ פירון (יש עתיד): לא הכנסת תקבע גורל נשים עגונות – רק הרבנים

עימות ראשון על רקע דת ומדינה בכנסת, בדיון למציאת פתרון למצוקת מסורבות הגט. ח"כ מיכאלי (עבודה): לא להתחתן כל עוד הרבנות היא הסמכות הבלעדית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חבר הכנסת הרב (יש עתיד) אומר כי הכנסת לא צריכה לקדם חקיקה שתסייע לנשים עגונות ו, משום שהפתרון למצוקתן צריך להימצא על ידי . פירון אמר את הדברים במהלך דיון שהתקיים בכנסת לרגל "יום העגונה", ועורר זעם בקרב כמה מהנוכחים במקום.

הדיון, אותו יזמה ח"כ ד"ר עליזה לביא ממפלגתו, נועד לאתר פתרונות בתחום החקיקה, שיסייעו להקל על מצוקתן. אלא שפירון דחה את ההצעה שהכנסת תתערב בנושא. "עם כל הכאב, שינויים כאלו לא עושים עם חקיקה בכנסת", אמר פירון והוסיף, "פסקי הלכה, דברים שקשורים למחלוקת הלכתית, לא עוברים דרך הכנסת".

מאוחר יותר סיפר בעמוד הפייסבוק שלו שהמפגש עם הנשים העגונות בדיון "קרע את לבו". הוא קרא ל"כמה שיותר גברים" להצטרף למאבקן כדי לנסות ולהשפיע על ציבור הרבנים. ח"כ מיכל רוזין (מרצ), תקפה בדיון את עמדתו של פירון. "פירון טוען שהפתרון הוא בידי הרבנים ואני טוענת כי הפתרון חייב להיות בידי הריבון. תנאי הכרחי לכך הוא הנהגת נישואין וגירושין אזרחיים במדינת ישראל. סרבנות גט היא חלק מהאלימות נגד נשים בחברה הישראלית, מדינת ישראל חייבת לשחרר את מעמדן האישי של הנשים משליטת הרבנים".

הרב פירון עם ראש מפלגתו, יאיר לפידצילום: תומר אפלבאום

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) היתה בוטה יותר וקראה לנשים שלא להירשם כנשואות בישראל כל עוד לרבנות ניתנת סמכות בלעדית על הגירושין. "לרבנים נמסרה, באופן מוטעה, הסמכות הבלעדית לנהל את המעמד האישי של אזרחיות ואזרחי ישראל היהודיות והיהודים. במקום לקחת את האחריות הזאת ולהתנהג באופן ממלכתי שפותר את כל הבעיות ע"י הפתרונות שקיימים בהלכה, הם עושים את ההיפך כדי לעשות שרירים ולהדגיש אצל מי הכוח ומי יקבע איך ננהל את חיינו".

"חובה היום לבטל את הסמכות הבלעדית של הרבנות על גירושים, נישואין והמעמד האישי", קראה מיכאלי, "אני מקווה שלכנסת הזאת יהיה האומץ לעשות את זה ועד אז, הדרך היחידה היא לא להתחתן במדינת ישראל. לעשות הסכמים, טקסים, אבל לא להירשם כנשואות בישראל".

יוזמת הדיון, ח"כ לביא, הבהירה שגם היא תומכת בכך שהכנסת תפעל כדי להקל על מצוקתן של מסורבות הגט. "הכנסת מביאה איתה אחריות ומחויבות לפתור בקדנציה הנוכחית את בעית מסורבות הגט בפרט ואת נושאי הדת והמדינה בכלל שקובעו. זה בנפשה של המדינה ובנפשו של כל ישראלי המכבד את יהדותו-שלו ואת יהדותה של מדינתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות