משלוח המנות שקיבל ראש היודנראט בגטו לודג'

ארכיון בית לוחמי הגטאות חשף גלויה קטנה עליה נכתבה מגילת אסתר בכתב יד. את המגילה העביר מנדל קוט לחיים רומקובסקי. שניהם נרצחו בהמשך באושוויץ

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
עופר אדרת
עופר אדרת

על נייר משבצות מצהיב, בכתב יד שחור בעברית, כתב יהודי מגטו לודג' ברכה לראש היודנראט, מרדכי חיים רוּמְקוֹבְסקי, לרגל חג פורים. "לכבוד אדון המנהיג חיים רומקובסקי. חפץ אני לקיים את מצוות 'משלוח מנות איש לרעהו' וכמו שבזמן הזה לדאבון לבי אין ידי משגת לשלוח חפצים יקרים, על כן שולח אני דבר הכי יקר בעדי".

למכתב צורפה גלויה בכתב יד קטן וצפוף, עליה כתב השולח את מגילת אסתר. "זאת היא מגילת אסתר כתובה על שני חלקים של גלויה. בטוח אני שאדון המנהיג תבין אותי ותקבל את משלוח המנות שלי", הוסיף השולח. האיש חתם בשמו: "מנדל קוט”. המכתב והמגילה המצורפת התגלגלו ברבות השנים לארכיון בית לוחמי הגטאות, שחשף אותם כעת לציבור. בארכיון מעריכים שהמכתב נשלח ב-1941-2.

מה ידוע על מנדל קוט? לא הרבה. מקור המידע היחיד על אודותיו הוא שני דפי עד שמילאו דודתו ובת דודתו ב״יד ושם״. ממסמכים אלו אנו למדים כי קוט נולד ב-1912 ליששכר והילדה ולצמן מהעיר קאליש בפולין. הוא היה צייר ונשא לאישה את חנה באטוס. בזמן המלחמה עבר לגטו לודג׳. בהמשך הוא ואשתו נרצחו באושוויץ.

לא ברור באילו נסיבות ומתי בדיוק שלח את "משלוח המנות" הזה לרומקובסקי. רומקובסקי מונה ליו"ר היודנרט ב-1939 וכיהן בתפקיד עד חיסול הגטו באוגוסט 1944. דמותו שנויה במחלוקת עד היום. מצד אחד "גילה מרץ רב וכושר ארגון מרשים בארגון מפעלי עבודה וניהול חיים פנימיים בגטו", כפי שכתוב באתר "יד ושם". "מצויים ניצולים וחוקרים הסבורים, שהמשטר החמור שהנהיג ובעיקר רתימת הגטו לעבודה למען הנאצים, היו נכונים והודות להם נמנע חיסול היישוב היהודי זמן רב, וחלק ניכר מיהודי לודג' נשאר בחיים עד סמוך לסוף המלחמה".

מנגד, בהתנהגותו הפגין גילויים של תאוות שלטון, הרגלי שררה ופולחן אישיות. "הוא נמנע מלשתף אישים וגופי ציבור בניהול ענייני האוכלוסייה הכלואה בגטו. הוא שלט ביד חזקה מבלי שהתחשב בדעתם של אנשי ציבור...המעטים שגילו את דעתם הביקורתית, או שארגנו פעולות התנגדות, היו צפויים לנקמתו, שבמקרים קיצוניים הוליכה להכללת החשודים ברשימות המגורשים מן הגטו", נכתב באתר.

כך, בעיני רבים מהניצולים ואף החוקרים מצטייר רומקובסקי כסמל לראש יודנראט ששיתף פעולה עם השלטונות הגרמניים, "הצטיין בצייתנותו לשליט הנאצי והנהיג משטר דיכוי בפנים הגטו שמנע פעולה מקיפה של תנועת התנגדות בו” נכתב.

ב-30 באוגוסט 1944 הועבר עם משפחתו לאושוויץ, שם נרצחו. השאלה אם הספיק להודות לקוט על משלוח המנות הייחודי – נותרה פתוחה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ