המגילה האבודה לפורים קמה לחיים אחרי 70 שנה

בצלאל העניק תעודת סיום ששלל ב-1941 מהציירת ברכה אביגד-גוטמן מאחר וסירבה להפרד מיצירתה - מגילת אסתר כתובה בכתב סת"ם

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בשנת 1941 התבקשה ברכה אביגד-גוטמן, אז סטודנטית בבצלאל, להכין עבודת גמר, כפרויקט של סיום תקופת הלימודים. "המטלה היתה עבודה שתשלב גרפיקה וכתב", זוכרת אביגד-גוטמן, כיום בת 94 המתגוררת בקרית-טבעון. "בחרתי להכין את מגילת אסתר הכתובה בכתב סת"ם ומאוירת בציורים". בחירתה של אביגד-רוטמן באותיות כתב סת"ם הושפעה מסבא רבא שלה, שהיה סופר סת"ם. אולם בעוד הכתיב היה נטוע בעבר אביגד-גוטמן, ילידת גרמניה, החליטה כי שמונת הציורים המעטרים את המגילה יהיו ברוח התקופה וכי הדמויות יהיו עכשוויות. הרוחות הרעות שנשבו באירופה הביאו להחלטה כי המן יקבל דמות של חייל גרמני מאותם הימים.

בחירתה של אביגד-רוטמן באותיות כתב סת”ם הושפעה מסבא רבה שלה, שהיה סופר סת"ם. אולם בעוד הכתיב היה נטוע בעבר, אביגד-גוטמן, ילידת גרמניה, החליטה כי שמונת הציורים המעטרים את המגילה יהיו ברוח התקופה וכי הדמויות יהיו עכשוויות. הרוחות הרעות שנשבו באירופה הביאו להחלטה כי המן יקבל דמות של חייל גרמני מאותם הימים. ניתן אף לומר כי אותו המן מזכיר במראהו את היטלר. באחד הציורים, בו נראות רגליו של המן התלוי, אף שיבצה בקהל המריע את בעלה, מאיר אביגד.

אביגד-גוטמן החלה לימודיה בבצלאל ב-1937. “המחזור השני של בצלאל החדש”, כהגדרתה. איתה למדו, בין השאר, הסופר עודד בורלא והקריקטוריסטית פרידל שטרן. לאחר שהגישה את פרויקט הגמר שלה נרשמה התפעלות רבה מהיצירה. “המורה שלי קרא לאחרים לראות”.

אחד האיורים במגילה צילום: אבישג שאר-ישוב

“הורו לי להשאיר את המגילה בבצלאל, אבל לא יכולתי להיפרד ממנה” היא מספרת, “הזהירו אותי שלא אקבל את תעודת הגמר ועניתי שזה לא נורא והתעודה לא חשובה לי ממילא. לקחתי אתי את המגילה וזהו. העובדה שלא קיבלתי תעודה לא שיחקה תפקיד בחיי”.

האשה הצעירה כבר חוותה אז הרבה בחייה: בשנת 1935 נמנתה עם קבוצת בני נוער שהעלתה הנרייטהסולד מגרמניה. קבוצות אלה צורפו לקבוצות המחנות העולים והנוער העובד והלומד ונועדו להכשרת חולתה. הקבוצה שוכנה בשני מבני אבן שנבנו ב 1922- על ידי גדוד העבודה. הבתים נבנו על פי אותה תכנית שנבנו בתי האבן בכפר גלעדי ובאילת השחר באותה תקופה, על ידי “אחווה” קבוצת הבניה של גדוד העבודה ובמימון יק”א.

אביגד-גוטמן, אז נערה בת 15, באה לתל-חי כשהיא מצוידת במצלמת מיני קודאק ונחושה לתעד, בצילומי שחור לבן וציור קריקטורה את אורחות החיים במקום. היום פועל במבנים אלו המפעל החינוכי “חממה” של המכללה האקדמית תל-חי.
“עד שלא התחלנו לחפור בנבכי העבר ולחפש נתונים לא ידעתי עד כמה מרתק סיפור השורשים של המקום”, אמרה יעל מלצר, מנהלת המרכז. עבורה אביגד-גוטמן היא אשת הקשר לאותם ימים. באותה התקופה החלה אביגד-גוטמן לאייר את פרחי האזור. בציוריה המרהיבים. ציורה הראשון היה פריחתו של הצלף באביב.

הנרייטה סולד התרשמה מאד מהציירת הצעירה ושלחה אותה עםמלגת עלית הנוער ללמוד ציור בבצלאל. לימים, הפכה לציירת פרחי ארץ ישראל וציוריה עיטרו את הכרזות המפורסמות לשמירת פרחי הבר. כל השנים מגילת אסתר שכנה בארון בביתה, ומלבד בני משפחה אף אחד לא נחשף אליה. לפני מספר שנים סיפרה על המגילה לחברתה מירה רויטר. רויטר נמנית עם קהילת “ניגון הלב”. מדבור בקבוצה מעמק יזרעאל המקיימת קבלות שבת, טקסי חגים, בר מצוות ומפגשי לימוד ועשייה חברתית.

אביגד-גוטמן עם מגילת אסתר שאיירה, ב-2013צילום: אבישג שאר-ישוב

לפני שנתיים הוזמנה אביגד-גוטמן לבוא עם מגילת אסתר הנחבאת לטקס קריאת המגילה בקהילה. באותו מעמד שמעו חברי הקהילה את סיפורה וכששמעו כי בשל סירובה להותיר את המגילה בבצלאל, נותרה ללא תעודה, החליטו לפעול למימוש זכותה.
“הבטחנו לסייע לה”, סיפר ביני תלמי מ”ניגון הלב”. לאחר פנייה לבצלאל ובתום בירור שהוכיח את סיפורה, הוזמנה אביגד-גוטמן לקריאת המגילה של ניגון הלב גם בפורים שעבר. במעמד זה הופתעה כשהוענקה לה התעודה הנכספת.

“זו היתה הפתעה גמורה”, היא מודה. “לא האמנתי שאקבל את התעודה אחרי 70 שנה. זה מאוד ריגש אותי”. מאז שגילתה כי המגילה מעוררת עניין, דאגה להדפיס אותה במספר עותקים, אותם נתנה לבני משפחתה, לניגון הלב ולבצלאל. “זה מפליא אותי כל פעם מחדש, איך המגילה שהיתה מונחת בארון 70 שנה, קיבלה חיים מחדש”, אמרה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ