נציב האו"ם לפליטים: ישראל מחזירה אריתריאים בניגוד לחוק

לדברי הנציב ויליאם טול, "הסכמה לשוב תחת אולטימטום של כלא או הביתה לא יכולה להיחשב התנדבותית". רשות האוכלוסין: כרגע אין כוונה לגרש פליטים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

המדינה מודה לראשונה כי אזרחי אריתריאה השוהים בישראל חתמו על מסמכי “חזרה מרצון” לארצם. לפני כשבוע פורסמו ב”הארץ” עדויות ראשונות מתוך כלא סהרונים על התופעה. על פי העדויות, נציגי רשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים מציבים בפני אזרחי אריתריאה הכלואים שתי אפשרויות: כליאה של שלוש שנים לפחות או חתימה על טופס “חזרה מרצון”, לפיו הם מעוניינים לכאורה לשוב למדינתם. על פי דו”חות נציבות האו”ם לפליטים, אריתריאה היא מדינה טוטליטרית המפרה זכויות אדם.

במכתב ששלח השבוע מנכ”ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן-עמי, לחבר הכנסת דב חנין (חד”ש), הודה בן-עמי כי “לאחרונה אכן הגיעו לרשות מספר פניות של מוחזקים אריתריאים שביקשו להסדיר את יציאתם מרצון מישראל, והנושא מצוי בבחינה”. בשיחה עם ”הארץ”, נציב האו”ם לפליטים בישראל, ויליאם טול, מותח ביקורת על התופעה. “כנציבות האו”ם יש לנו גישה לכלא, ושמענו מה המדינה הציעה להם”, מספר טול, “הסכמה לשוב לאריתריאה תחת אולטימטום של כלא או הביתה לא יכולה להיחשב התנדבותית בשום קריטריון, זו בפירוש לא חזרה מרצון”.

טול תוקף בחריפות את התנהלות רשות האוכלוסין וההגירה וטוען כי הכלואים “לא מקבלים גישה מלאה למנגנון המקלט, וכשאין גישה למנגנון מקלט שיכול להביא לשחרורם אז גם אין חזרה מרצון”. בניגוד להחתמה המתנהלת כעת, ללא שיתוף פעולה עם האו”ם, מספר טול כי בעבר, בהחזרת אזרחי דרום סודאן, למשל, “היינו מעורבים, ראיינו את האנשים, היו קריטריונים ברורים. אחד הכללים הברורים היו שאין ריאיונות מתוך הכלא כי עובדתית מהכלא אין חזרה מרצון, כי אין רצון חופשי”.

מתקן הכליאה סהרונים. אריתריאים שנכנסו לישראל לאחר יוני מוחזקים בכלא לזמן בלתי מוגבל צילום: אליהו הרשקוביץ

“ההליך צריך להיות ברור. הממשלה צריכה לתת גישה למקלט לאדם אריתריאי, זה לא מה שקורה. כתבתי לממשלה בבירור שאנחנו מודאגים שהחזרות האלו יעשו בלחץ, במקום לתת גישה למנגנון המקלט, ושאי אפשר יהיה לראות בהן התנדבות לחזור לאריתריאה. כתבנו בבירור שבשום נסיבות, חזרה באיום של כליאה, בלי גישה למנגנון המקלט, לא יכולה החזרה כזו להיחשב התנדבותית”.

בעקבות הפרסום ב”הארץ” לפני כשבוע, שיגר חנין למנכ”ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן-עמי, מכתב שדרש הסברים דחופים לעדויות שנאספו. בן-עמי השיב לחנין לאחר “בדיקה דחופה” של פנייתו. הוא טען כי איש לא גורש עד כה לאריתריאה וכי אין בעת הזו שינוי במדיניות זו או סכנה “לגירוש” לאריתריאה, אך הודה כי נושא “החזרה מרצון” נמצא בבדיקה לאחר שהתקבלו פניות ממוחזקים אריתריאים, שביקשו להסדיר את יציאתם מישראל.

מדינת ישראל, למרות היותה חתומה על האמנה בדבר מעמדם של פליטים של האו”ם, אינה מכירה באריתריאים כפליטים, ולפיכך אינה מעניקה להם זכויות המגיעות לפליטים, על פי האמנה. יחד עם זאת, היא מאפשרת להם הגנה קבוצתית מפני גירוש לארצם. ביוני האחרון נכנס לתוקף התיקון לחוק ההסתננות. אריתריאים שנכנסו לישראל לאחר יוני מוחזקים בכלא לזמן בלתי מוגבל. מנתוני דו”חות נציבות האו”ם לפליטים לשנת 2011, שפורסמו במאי האחרון, עולה כי בניגוד לישראל, שיעורי ההכרה באזרחי אריתריאה כפליטים ברחבי העולם הם גבוהים ביותר, ועומדים על 74%.

אריתריאה היא מדינה טוטליטרית שבה מופרות זכויות אדם - כך על פי דו”חות נציבות האו”ם לפליטים. בדו”חות מוגדר השירות בצבא האריתריאי כ”גורם הסיכון” הראשון במעלה. גברים ונשים חייבים בגיוס חובה ובשירות לאומי כמעט כל שנות חייהם ונענשים בגין הימנעות מגיוס, כולל יציאה מן המדינה לצורך כך. הענישה בפועל נעשית שלא באמצעות מערכת בתי המשפט, וכוללת הריגה בירי, מעצר לפרקי זמן ממושכים בתנאים קשים ביותר, עינויים ועבודות כפייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ