בלחץ הימין, שוב נבלמה תוכנית לפיתוח הרובע המוסלמי

המצב התכנוני בבירה לא מאפשר הוצאת היתרי בנייה לפלסטינים בשטח שבתוך החומות העיר העתיקה. חברי מועצה מהימין טוענים: התוכנית היתה חובבנית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

שוב ושוב מצליחים נציגי הימין במועצת עיריית ירושלים לבלום תוכניות בנייה שמיועדות לפלסטינים. הפעם הם הצליחו לרוקן מתוכן תוכנית מתאר חדשה לעיר העתיקה משום שלא כללה מתחם יהודי חדש ברובע המוסלמי. בימין דוחים את הטענות ואומרים שהתוכנית היתה חובבנית.

זה שמונה שנים שעיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים עומלות על הכנת תוכנית מתאר לעיר העתיקה - זאת כדי לשנות את המצב התכנוני בין החומות, שנכון להיום כמעט ולא מאפשר הוצאת היתרי בנייה, מה שגורם להתפשטות התופעה של בנייה בלתי חוקית. לפני כחודשיים הובאה התוכנית לדיון בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בירושלים, אך בלחץ חברי מועצה מהימין – יאיר גבאי (שהיה במפד"ל אך פרש מהמפלגה) ודידי הרשקוביץ (מישראל ביתנו) - הוכנסו בה שינויים גדולים והיא צומצמה למדי. במתכונתה החדשה, כוללת התוכנית אך ורק טיפול בתשתיות וב"מונומנטים" – מבני ציבור בעלי ערך היסטורי או דתי, ולא מאפשרת כלל בנייה למגורים.

לטענת אביב טטרסקי, תחקירן עמותת "עיר עמים", שחיבר דו"ח בנושא, מי שהשפיע על חברי המועצה הם אנשי עמותת "עטרת כהנים", שפועלת להגדלת הנוכחות היהודית ברובע המוסלמי בעיר העתיקה. אנשי העמותה הפעילו לחצים על חברי המועצה, וגם השתתפו בישיבות בנושא של גורמים בעירייה וברשות לפיתוח ירושלים. ההתנגדות של "עטרת כהנים" נובעת בין היתר מכך שתוכנית המתאר אינה כוללת תוכנית להקמת 22 יחידות דיור ליהודים בצמוד לשער הפרחים, בלב הרובע המוסלמי. זאת ועוד, תוכנית המתאר גם קובעת תנאים שלא יאפשרו את הקמת השכונה היהודית החדשה בעתיד, כמו למשל, איסור על הקמת מבנים בצמוד לחומות העיר העתיקה ואיסור על בנייה מעל לגובה החומות.

העיר העתיקה בירושליםצילום: דניאל בר און

חבר המועצה גבאי אישר כי הוא התנגד לתוכנית המתאר, בין היתר משום שהיא לא כוללת את תוכנית שער הפרחים, אך, לדבריו, עיקר ההתנגדות נבעה מכך שהתוכנית מתעלמת מצרכי הרובע היהודי (לרובע היהודי אמורה להיות מוגשת תוכנית מתאר נפרדת). בעיה נוספת, לטענת גבאי, היא ש"התוכנית נערכה ברשלנות מבלי לפתור את הבעיות האמיתיות של העיר העתיקה". שיקול נוסף בהתנגדות הימין לתוכנית היתה המעורבות של האדריכל מייק טרנר בהכנתה. טרנר, לשעבר יו"ר הוועדה למורשת עולמית באונסק"ו ישראל, הודח מתפקידו לפני כשנתיים. הדחתו באה בעקבות התנגדותו למפעלי הבנייה הגדולים בעיר העתיקה ובסביבותיה. "מייק טרנר דאג למחוק את התוכנית של שער הפרחים. למרות שיש החלטה בוועדה בנושא, היא לא בתוך התוכנית בגלל קירבה לחומה. הבעיה היא שמשתמשים בכלל הזה רק כשזה נוגע ליהודים, נגד ערבים אף אחד לא פועל. יש שם מקומות שמשתמשים בחומה כקיר של הבית. יש כאן איפה ואיפה", אמר גבאי.

טטרסקי מצביע על כך שהמצב הנוכחי נוח לאנשי "עטרת כהנים", שכן, בניגוד לשכניהם הפלסטינים הם לא נתקלים בקשיים באישור תוכניות בנייה. כך, מבדיקה שערך טטרסקי עולה כי מאז 1974 הוגשו רק שש בקשות להיתרי בנייה ברובע המוסלמי, חמש מתוכן הוגשו על ידי יהודים. "חיכינו שנים לתוכנית לעיר העתיקה, למען התושבים", מוסיף סגן ראש העיר פפה אללו (מרצ), חבר ועדת התכנון, "ואנחנו רואים איך כל מיני גורמים, בעלי גישה גם לראש העיר, באים לקלקל בשם אינטרסים פוליטיים".

הכישלון שנחלה העירייה באישור תוכנית המתאר לעיר העתיקה, מצטרף לכשלונות נוספים של הנהלת העיר לקדם תוכניות בנייה לפלסטינים במזרח ירושלים. התוכנית הגדולה ביותר שמעוכבת כבר שנתיים, עניינה בהקמת 2,500 יחידות דיור בשכונת ערב א-סווחרה. ראש העיר, ניר ברקת, הצהיר כמה פעמים כי התוכנית הזו היא שלב חשוב בדרך לצמצום הפערים בנושא הדיור בין מזרח העיר למערבה. עם זאת, סגנו המשמש גם כיו"ר הוועדה לתכנון, קובי כחלון, נאלץ למשוך את התוכנית כאשר הבין שאין לו רוב לאשרה, בשל התנגדות חברי המועצה מן הימין והחרדים. גורם בכיר בעירייה הודה אתמול כי "ישנם קשיים פוליטיים לקדם את התוכנית". שתי תוכניות בנייה נוספות בשכונה הסמוכה – ג'בל מוכבר – תקועות גם הן בוועדה המקומית.

בשבוע שעבר שלחה עו"ד נטע פטריק, מהקליניקה לזכויות אדם בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, מכתב חריף לראשי העירייה בשם בעלי הקרקע בסווחרה. "עיריית ירושלים, המלינה תדיר על כך שתושבי מזרח העיר פותרים את מצוקת הדיור באמצעות בנייה ללא היתר, מסכלת במחדלה להביא את התוכנית בפני ועדת התכנון המקומית, את האפשרות של תושבי השכונה לנהוג אחרת", כתבה פטריק. 

כחלון מסר בשם העירייה, כי הוא סבור שבשלב זה יש לקדם את התוכנית הנוכחית שתאפשר שימור המונומנטים בעיר העתיקה וטיפול במרחב הציבורי. לגבי התוכנית בסווחרה אומר כחלון כי היא תמשיך להיות מקודמת עד לאישורה הסופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ