ביקורת על החזרת צפון סודאנים לארצם: "הפרה בוטה של החוק הבינלאומי"

בארגוני זכויות אדם ובמערכת הפוליטית הגיבו על הגירוש החשאי מישראל דרך מדינה שלישית. יו"ר העבודה יחימוביץ': "מחטף לא מוסרי"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

בארגוני זכויות אדם ובמערכת הפוליטית הגיבו היום (שלישי) בחריפות לפרסום ב"הארץ" הבוקר לפיו מדינת ישראל החזירה למעלה מאלף בני אדם לצפון סודאן דרך מדינה שלישית, היות וצפון סודאן היא מדינה עוינת לישראל שהצהירה כי תפגע במי מאזרחיה שכף רגלו תדרוך בארץ. בארגוני הסיוע אמרו כי מדובר בחצייה של קו אדום והפרה של התחייבויות בסיסיות של ישראל על פי החוק בינלאומי. "הארץ" ביקש, בשנית, התייחסות מהיועץ המשפטי לממשלה לנושא. "איננו מתייחסים לפנייה ולפרסום", היתה תגובת היועץ. מלשכות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אלי ישי, טרם התקבלה תגובה.

"בגירוש לסודאן, ישראל חוצה כל קו אדום ומפרה לא רק את ההתחייבות הכי בסיסית שלה על פי החוק הבינלאומי אלא מוכיחה רשעות, אטימות לב ואדישות לגורלם של בני אדם", אמרו היום בארגון סיוע לפליטים (א.ס.ף). "בחודשים האחרונים מגיעים אלינו מבקשי מקלט סודאנים בבהלה ומביעים אימה ופחד מפני האיומים של ממשלת ישראל לכלוא אותם לכל החיים". מנכ"לית מוקד הסיוע לעובדים זרים, עו"ד רעות מיכאלי, אמרה כי "הקלות שבה מוכנה מדינת ישראל לאנוס אנשים לחזור למקום שבו נשקפת סכנה לחייהם גם אם סכנה זו מתעוררת אך משום שהיו בישראל, מדאיגה ומלמדת שהפכנו לחברה שמקדשת את הדמוגרפיה היהודית ומבכרת אותה על ערכים יהודים הומאניים".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

הבוקר פורסם כי ישראל החזירה לפחות אלף בני אדם לצפון סודאן. ההחזרה נעשתה בחשאיות בחודשים האחרונים, ללא ידיעת האו”ם או פיקוחו, דרך מדינה שלישית. שמה של המדינה שמור במערכת מחשש לפגיעה באלו שכבר שבו דרכה לצפון סודאן. השבת המהגרים נעשתה ללא כל תיאום ובהסתרת העובדה כי באו מישראל. על פי גורם רשמי, ישראל מימנה את כרטיסי הטיסה. נציבות האו”ם לפליטים קבעה בעבר כי הרחקת סודאנים לארצם תהיה “פשע שמעולם לא בוצע”.

מהגרים סודאנים שנתפסו בגבול מצריםצילום: תומר אפלבאום

המהגרים, שחלקם שהו בכלא הישראלי, הוחזרו לכאורה מרצונם. זאת לאחר שהתיקון לחוק ההסתננות, שנכנס לתוקף ביוני האחרון, מאפשר לכלוא אותם למשך שנים, גם אם הם זכאים להגנה מתוקף טענתם למעמד פליטים. לפי האו”ם, החזרה מתוך הכלא אינה עומדת בתנאים של חזרה מרצון.

"הסודאנים שכלואים בתנאים קשים על גבול המדבר ושומעים מנציגי ממשל שבאים איתם במגע שהחוק מאפשר להחזיק אותם בכלא לנצח ללא משפט ומבלי שיוכלו להגיש בקשה למעמד של פליט, מתייאשים ומוכנים אפילו לסכן את חייהם על מנת לזכות בהזדמנות קלושה לחופש", הוסיפה עו"ד מיכאלי.

"בחירה חופשית לחזור למקום בו צפוייה סכנה אינה יכולה להתרחש במצב של לחץ, חרדה, אי ודאות וטראומה. המדיניות הקשה שמפעילה ישראל כלפי פליטים, שהוחמרה והוקשחה בשנה האחרונה, מביאה אנשים לעשות את הבלתי נתפס - להסכים לחזור למקום ממנו הם ברחו", אמרה שחר שוהם, מנהלת מחלקת מהגרים וחסרי מעמד ב"רופאים לזכויות אדם". "אנו פוגשים במרפאה הפתוחה שלנו מטופלים רבים המדווחים על חרדה יומיומית, על חשש להסתובב ברחובות ועל מחשבות אובדניות. האם זו בחירה חופשית? ויותר מזה האם אלו הם הטיפול וההגנה שאנו כמדינה מעניקים לקורבנות עינויים, סחר ורדיפות?".

"כפי שבאו"ם מציינים, החזרת מבקשי המקלט הסודאנים מהווה את ההפרה החמורה ביותר של האמנה, ולכן גם שתיקת האו"ם במקרה זה מהדהדת", אמר היום פרופ' קנת מן, יו"ר עמותת "אנו פליטים".

גם במערכת הפוליטית הגיבו היום לפרסום על הגירוש. "החזרת אזרחים סודאנים לארץ שבה הם נרדפים היא מחטף שאינו מוסרי", אמרה יו"ר העבודה שלי יחימוביץ. "המושג 'חזרה מרצון' במקרה זה הוא בבחינת אות מתה. העם היהודי למוד רדיפות ופוגרומים, ויש עלינו חובה מיוחדת להושיט סיוע לפליטי רצח עם".  יו"ר מרצ, זהבה גלאון, התייחסה בעמוד הפייסבוק שלה לפרסום וכתבה כי "על שר הפנים, שהנהיג כאן מדיניות של רדיפה גזענית, אני כבר לא מתפלאת, אבל הוא לא האחראי היחיד. היועץ המשפטי לממשלה הוא האחראי לכך שהשלטון בישראל פועל נגד שלטון החוק".

ח"כ דב חנין מחד"ש העביר פנייה דחופה לראש הממשלה בה ביקש ממנו לבדוק את הפרשה להורות באופן מיידי על הפסקת על החזרה של אזרחים צפון סודאניים לארצם ולבדוק מי נתן את ההוראה לבצע את ההחזרה ובאיזו סמכות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ