השלטון המקומי יוצא למאבק בקיצוצים לעיריות, אך הוא עצמו רק מתנפח

יו"ר מרכז השלטון המקומי הכריז על מאבק במשרד האוצר, אולם בתקופתו הקים המרכז מערך יח"צ ומנגנון כוח אדם בזבזניים - על חשבון משלם המסים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

עשרות ראשי ערים הגיעו אתמול לאוהל מחאה של מרכז השלטון המקומי שהוקם בכיכר רבין בתל אביב לקראת תחילתו של מאבק מתוכנן בקיצוצים הצפויים בתקציבי הרשויות. את הזעם של ראש מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, על משרד האוצר אי אפשר היה לפספס. “הקיצוץ הצפוי לא יעבור בשקט. מהיום אנחנו מתחילים במאבק - לא נפסיק עד שממשלת ישראל תחדול מלהתעלל באזרחים שלה”, אמר בוחבוט במסיבת העיתונאים שנערכה באוהל.

מה שבוחבוט לא סיפר הוא שמיד עם תום הכנס עלו רבים מראשי הערים ובהם בוחבוט על מטוס לאילת, שם נערך כנס בן שלושה ימים של התאגידים העירוניים באחד המלונות המפוארים בעיר. מקרה דומה פורסם בשנה שעברה ב”הארץ”. לעניין הביקורת על הכנס אמר בוחבוט: “אנחנו עושים כנסים כמו ש’הארץ’ עושה כנסים. זכותה של כל חברה לערוך כנסים”.

מרכז השלטון המקומי הוא הגוף היציג של הרשויות מול הכנסת, הממשלה ומוסדות אחרים בכל הנוגע לשלטון המקומי. בארבע השנים מאז מינויו של בוחבוט לתפקיד תפח מנגנון המרכז ובוחבוט הקיף עצמו בצי של יועצים, אנשי יחסי ציבור ודוברים. כך למשל שכר לאחרונה המרכז את שירותיו של איש יחסי הציבור רונן צור, זאת לצד הדוברת הקיימת במשרד ויועצים נוספים המספקים שירותים תמורת תשלום בגין אירועים שונים של המרכז.

בוחבוט הגדיל גם את המטה האישי שלו והקיף את עצמו באנשי ליכוד, כחלק מההתמודדות על ראשות מרכז השלטון המקומי עם חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין, חבר ליכוד ומקורב לראש הממשלה נתניהו. לתפקיד ראש המטה מינה בוחבוט את מי שהיה ראש המטה של השר משה כחלון, שמעון בן דוד. הוא גם מינה ליועץ את אסי לוי, חבר מרכז ליכוד. כן מונה יעקב בזק לתפקיד יועץ לענייני קשרי חוץ עם צרפת, על אף שקיימת מחלקה שלמה לקשרי חוץ ורמזי חלבי, לשעבר ראש עיריית דלית אל כרמל, מונה ליועץ אסטרטגי.

בוחבוט בכיכר רבין בתל אביב, אתמול. "הקיצוץ לא יעבור בשקט"צילום: מוטי מילרוד

כמות המועסקים במרכז גדלה גם היא. כך לדוגמה הוקמה מחלקה חדשה בשם “המינהל המוניציפאלי” שתפקידה לחזק את הקשר בין הרשויות המקומיות למטה, בנוסף למחלקות הקיימות. בראש המינהל עומד קובי אלון, לשעבר יועצו של השר ראלב מג’אדלה, ותחתיו מספר עובדים, בהם רכז פורום ערי פיתוח סמי מלול, לשעבר ראש עיריית קרית שמונה וחבר ליכוד.

מרכז השלטון המקומי אמנם מוגדר כעמותה, אך הוא בעל מאפיינים של גוף ציבורי. מדי שנה מעבירות הרשויות המקומיות סכום כולל של כ- 16 מיליון שקל כדי לממן את פעילות המרכז. המרכז ממומן מכספי ציבור, אך הוא אינו חושף נתונים לציבור לגבי הוצאותיו והתקשרויותיו. עם זאת, בדו”חות המועברים לרשם העמותות ניתן לראות כמה מהמשכורות במרכז, בהם של המנכ”ל, שלמה דולברג, וראשי אגפים שמרוויחים כ-50 אלף שקל בחודש.

האסטרטגיה התקשורתית של מרכז השלטון המקומי השתנתה בשנה האחרונה עם החלפת משרד יחסי הציבור פאר לוין שליווה את המרכז. במקומו הוחלט למנות דובר פנימי ולהגדיל את ההשקעה בתקשורת וביחסי ציבור, גם על רקע הבחירות שיתקיימו באוקטובר לרשויות המקומיות וליו”ר המרכז, שנבחר על ידי ראשי הערים. בתחילת השנה מונתה לתפקיד הדוברת הפנימית מירב לפידות, לשעבר דוברת דואר ישראל. שכרה נקבע על 25 אלף שקל בחודש. לדברי לפידות השכר שנקבע לה מקובל בשירות הציבורי ואף נמוך ביחס לדוברת חברת חשמל, תפקיד שאליו התמודדה, המשתכרת כ-50 אלף שקל בחודש.

אלא שבשלטון המקומי החליטו ככל הנראה שהדובר הפנימי והעוזרת שלצדו לא ישתלטו על העבודה הרבה והחליטו לשכור מספר משרדי יחסי ציבור. כך באירועים שונים של המרכז, כמו כנס ערים תאומות נשכרו שירותיו של משרד רימון־כהן־שינקמן, ובוועידה השנתית של השלטון המקומי הוחלט לשכור את שירותיו של משרד GCS. בתגובת השלטון המקומי צוין כי כיוון שמדובר בעמותה, הם אינם כפופים לחוק חובת המכרזים, אך לדבריהם "מתוך ראייה של שקיפות ויושר ציבורי, המרכז מנהל הליכי מכרז באופן תדיר בהתאם לדיני המכרזים ובהתאמה לסכומי ההתקשרות". עם זאת במרכז השלטון המקומי מסרבים למסור נתונים על היקפי ההתקשרויות, המינויים ומספר העובדים בו.‬

הגדלת התקציב ליחסי ציבור מגיעה חמש שנים לאחר פרסום דו”ח מבקר המדינה שמתח ביקורת על התנהלות המרכז בעניין שכר הדובר דאז, אבירם כהן. בדו”ח צוין כי שכרו החודשי של כהן נקבע ל-18 אלף שקל בחודש, אולם בהמשך הועלה והוא זכה לתנאי פרישה מטיבים.

בממצאי הדוח נכתב "המרכז עשה רבות מפעולותיו בתחומי הארגון, כוח האדם והשכר בלא שקיים תהליכי החלטה ואישור תקינים, כלומר בסטייה מכללי מינהל תקין המקובלים במגזר הציבורי בכלל וברשויות המקומיות בפרט. הועלו ליקויים יסודיים בדרכי הניהול וקבלת ההחלטות בנוגע לתנאי ההעסקה של עובדי המרכז. בשנים האחרונות קיבל המרכז החלטות בענייני שכר ללא אמות מידה מוגדרות ומאושרות, בלי שהתקיימו תהליכי בחינה ואישור של ועדת כוח האדם ובחריגה מאמות מידה מקובלות בגופים במגזר הציבורי".

עוד נכתב כי תנאי השכר של העובדים התקבלו על ידי יו"ר המרכז או המנכ"ל בלבד, שינויים בתנאי השכר לא נומקו ולחלק מהעובדים שולמו תוספות שכר שאינן מקובלות בשירות הציבורי. הדברים נכתבו על תקופת עבודתו של קודמו של בוחבוט בתפקיד, עדי אלדר, אולם כשנכנס לתפקידו הבטיח לאמץ את הדו”ח.

ממרכז השלטון המקומי נמסרו בתגובה: “המרכז מייצג כ- 250 רשויות מקומיות ועובד מול כל משרדי הממשלה על מנת למקסם את שיתוף הפעולה של הממשלה עם השלטון המקומי. פעילות אינטנסיבית זו של ארגון קטן הנשען על כוח אדם מצומצם ומייצג כמות כה גדולה של רשויות, דורשת פעילות גם בזירה התקשורתית והחקיקתית. משרד יחסי ציבור וניהול משברים נשכר על פי הצורך לצרכים ספציפיים, בדומה למשרדי הממשלה הפועלים באופן דומה”.

עוד נמסר “לצורך השגת מטרות חברתיות, צמצום פערים ושיפור מתמיד של השלטון המקומי בישראל המרכז עושה כל שביכולתו לפעול עם כוח אדם מקצועי, מנוסה ומיומן. כמו כן, המרכז מפעיל את מירב המערכות והכלים הטובים בתחומם בכדי להתמודד עם רגולציה דורסנית ואיומים על קיצוצים בתקציבים חברתיים חדשות לבקרים. שכירת השירותים נעשית על פי כללי המנהל התקין, בהליכים מכרזיים בהתאם לגובה התשלום ועל פי כל דין. היועצים מועסקים במשורה לפרויקטים לפי צורך כדי לחסוך בעלויות שנתיות.

שלמה בוחבוט החל את כהונתו כיו”ר מרכז השלטון המקומי רק בשנת 2009 ומיד אימץ את מסקנות דוח המבקר לשנת 2007 ופעל במרץ ליישומן. שלמה אימץ נורמות שכר התואמות את המגזר הציבורי. מן הטענות המובאות פה ברור כי גורמים אינטרסנטים עומדים מאחורי פרסומים שקריים ובדויים אלו, דומה שמן הטענות עולה ריח חריף של ניסיון מוקדם מדי לנהל מערכת בחירות לתפקיד יו”ר המרכז”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ