ישראל מונעת מאזרחית ארה"ב לשוב לעבודתה ברמאללה

הצעירה עובדת כמורה בגדה ויש לה אשרה בתוקף. שב"כ: היא סירבה לשתף פעולה בנושאים ביטחוניים שעליהם נשאלה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

ישראל סירבה שלשום (שני) לאשר את כניסתה של אזרחית ארה"ב שמלמדת אנגלית ברמאללה, על אף שברשותה אשרה בתוקף מרובת כניסות. מהשב"כ נמסר שהאמריקאית, נור ג'ודה, סירבה לשתף פעולה בנושאים ביטחוניים ולכן סורבה כניסתה.

ג'ודה, בת 25, היא בת להורים פלסטינים שהתאזרחו בארה"ב. אביה, פרופסור להיסטוריה בגמלאות, נולד באשדוד. בעבר היא ביקרה בארץ כמה פעמים עם הוריה ולבדה. כיום היא מלמדת במשרה מלאה בבית הספר "פרינדס" ברמאללה, הנמצא בבעלות ובניהול תנועת הקווייקרים.

באוגוסט 2012 קיבלה ג'ודה בנמל התעופה בן גוריון אשרת שהייה לשלושה חודשים, אחרי שדיווחה על מטרת בואה: הוראה ומגורים ברמאללה. בספטמבר היא קיבלה ממשרד הפנים אשרה לשנה, המתירה יציאות וכניסות רבות. את הבקשה לאשרה הגישה באמצעות USAID, הסוכנות האמריקאית לסיוע בינלאומי.

בחופשת חג המולד נסעה ג'ודה לעמאן ועם שובה בתחילת ינואר נמנעה כניסתה דרך מעבר אלנבי. בתשובה לבירורים שביצעה עו"ד אמילי שפר, אמרה נציגת ביקורת הגבולות שג'ודה מסורבת כניסה מטעמים ביטחוניים, אך לא ניתן כל הסבר נוסף. במקביל לערר שהכינה שפר, פנתה ג'ודה לחברת הקונגרס שילה ג'קסון לי, שמייצגת את האזור שבו מתגוררת המשפחה בארה"ב.

נור ג'ודה

ג'קסון לי יצרה קשר עם שגרירות ישראל בוושינגטון, שהציעה לג'ודה תשוב ותנסה להיכנס ארצה דרך נמל התעופה ולאפשר לרשויות לשקול מחדש את עמדתן. אבל ביום שני, משנחתה, היא תושאלה פעמיים, הוחזקה במשמורת כמה שעות ובערב נמסר לה כי היא מסורבת כניסה ותועלה למטוס היוצא לעמאן.

ג'ודה סיפרה ל"הארץ" שבנתב"ג שאלו אותה חוקרי שב"כ שאלות שהתשובות להן נכללו בבקשה שהגישה לקבלת האשרה. ג'ודה נשאלה בין היתר על קרובי משפחה בארץ ושמותיהם, סיבת בואה ומקומות קודמים שבהם לימדה. אחת השאלות החדשות שנשאלה היתה האם היא מכירה אסירים. כשענתה בשלילה, נשאלה אם היא מכירה אנשים שקרוביהם בכלא. ג'ודה ענתה שייתכן שכן, אבל שהיא אינה מבררת עם כל אדם שהיא מכירה אם יש לו קרוב בכלא. כשנשאלה אם כתבה מאמרים בתקופת שהותה, היא ענתה בחיוב.

שלשום הגישה שפר עתירה דחופה בבקשה לבטל את ההחלטה, אבל שופט בית המשפט המחוזי בלוד, אברהם יעקב, דחה אותה בטענה שההליכים המנהליים עדיין לא מוצו.

מהשב"כ נמסר בתגובה כי כניסתה של ג'ודה, "אזרחית אמריקאית שמוצא משפחתה מרצועת עזה, סורבה לאחר שלא שיתפה פעולה בתשאול בנושאים הקשורים להיבטים ביטחוניים. לאחר שהובהר בפעם הקודמת לכלל הגורמים כי במידה ותשתף פעולה בתשאול, תישקל כניסתה – הגיעה ב-25 בפברואר לתשאול נוסף. אולם, גם בכניסתה השנייה לא שיתפה פעולה במידה שנדרשה לשם בירור נושאים בעלי נגיעה ביטחונית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ