האו"ם דורש מישראל הסברים על ההחזרה החשאית של סודאנים לארצם

נציב האו"ם לענייני פליטים בדו"ח שפורסם בשנה שעברה: גירוש אזרחי סודאן מתוך הכלא אינו עונה על הקריטריונים של "חזרה מרצון"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

נציבות האו"ם לפליטים פנתה למדינת ישראל לקבלת הסברים על ההחזרה החשאית של יותר מאלף בני אדם לצפונה של סודאן, כך נודע ל"הארץ". מהנציבות טרם התקבלה תגובה רשמית לעניין ובשלב זה היא כלל אינה מגיבה לפרשה. כפי שפורסם אתמול "בהארץ", האו"ם לא עודכן ולא ידע בזמן אמת על המהלך הישראלי.

עמדת האו"ם בנושא החזרת פליטים לסודאן כבר נשמעה בעבר באופן ברור. מיכאל בבלי, יועץ בכיר בנציבות האו"ם לפליטים, הבהיר בשנת 2008 לראש מנהלת ההגירה בישראל כי "הרחקת סודאנים לסודאן תהווה את הפגיעה החמורה ביותר באמנה עליה חתומה ישראל – פשע שמעולם לא בוצע".

באוקטובר האחרון צורפה חוות דעת של האו"ם, חתומה על ידי הנציב האו"ם הנוכחי לפליטים, ויליאם טול, בעתירה שדנה בעניינם של אזרחי סודאן בישראל. "החזרתם של אזרחי סודאן איננה מעלה רק אתגר לוגיסטי, בהתחשב בכך שבין ישראל לסודאן אין יחסים דיפלומטיים, אלא גם מעוררת דאגות בנוגע לסיכונים האפשריים שיעמדו בפני החוזרים לאחר ששהו ב'מדינת אויב'", כתב טול.

מהגרים סודאנים שנתפסו בגבול מצריםצילום: תומר אפלבאום

"חזרה מרצון של מבקשי מקלט מסודאן הינה אפשרית אם תתבצע בדיסקרטיות ובתנאים המבטיחים כי ההחלטה לשוב היתה לגמרי וולונטרית והתקבלה ללא הפעלת לחץ, ללא איומים בגירוש, ושלא בכפייה". חזרה מתוך הכלא, למשל, אינה עומדת על פי האו"ם בקריטריונים אלו. לעניין זה הגיב באחרונה טול בראיון בלעדי ל"הארץ". סוגיית ה"החזרה מרצון" עלתה בעקבות עדויות שהגיעו מהכלא בעניין החתמת אזרחים אריתריאים במשמורת על "רצונם" לחזור למדינתם.

"כנציבות האו"ם יש לנו גישה לכלא, ושמענו מה המדינה הציעה להם", מספר טול, "הסכמה לשוב לאריתריאה תחת אולטימטום של 'כלא או הביתה' לא יכולה להיחשב התנדבותית בשום קריטריון, זו בפירוש לא 'חזרה מרצון'". טול תוקף בחריפות את התנהלות רשות האוכלוסין וההגירה וטוען כי הכלואים "לא מקבלים גישה מלאה למנגנון המקלט, וכשאין גישה למנגנון מקלט שיכול להביא לשחרורם אז גם אין חזרה מרצון".

בניגוד להחתמה המתנהלת כעת, ללא שיתוף פעולה עם האו"ם, מספר טול כי בעבר היה מעורב ב"חזרה מרצון" לדרום סודאן ואריתריאה. "היינו מעורבים, ראיינו את האנשים, היו קריטריונים ברורים. אחד הכללים הברורים היה שאין ראיונות מתוך הכלא כי עובדתית מהכלא אין חזרה מרצון. אין רצון חופשי".

"ההליך צריך להיות ברור. הממשלה צריכה לתת גישה למקלט לאדם אריתריאי, זה לא מה שקורה. כתבתי לממשלה בבירור שאנחנו מודאגים שהחזרות האלו יעשו בלחץ, במקום לתת גישה למנגנון המקלט, ושאי אפשר יהיה לראות בהן התנדבות לחזור לאריתריאה. כתבנו בבירור שבשום נסיבות חזרה תחת איום של כליאה, בלי גישה למנגנון המקלט, יכולה החזרה כזו להיחשב התנדבותית".

בתוך כך, סיעת העבודה הגישה היום הצעת חוק שמטרתה להסדיר את מעמד הפליטים ומבקשי המקלט בחוק הישראלי. ההצעה מגדירה את מעמדם של הפליטים ואת מכסת הפליטים, עמה מדינת ישראל מסוגלת לכאורה להתמודד.

עיקרה של הצעת החוק הוא הקמת מנגנון שיקבע בתוך 120 ימים, על פי חוק, את מעמדו של מבקש מקלט על פי הכללים הבינלאומיים, וישיב בחזרה למולדתם את אלה שלא עונים על כללים אלה. ההצעה מפרטת דרכי הפעולה שיש לנקוט – להגדיר את המושג פליט, להקים ועדה מכוונת בנושא, לאפיין תנאים וזכויות להם זכאי מי שמוגדר כפליט ולקבוע מכסה של 2,000 פליטים שייקלטו מדי שנה על ידי מדינת ישראל. הגדרת מכסה כזו אינה עונה בהכרח על כללי האמנה, המאפשרת גישה בלתי מוגבלת לכל מי שמבקש שתיבדק הכרתו כפליט. 

בדברי ההסבר של ההצעה מומלץ לממשלה לצמצם באופן דרסטי את מכסת העובדים הזרים המובאים לכאן מדי שנה, שגבוה ממספר הנכנסים בדרך לא חוקית לישראל, ולהשיב לארצם את אלה מבניהם ששוהים בישראל ללא אשרה. צעד זה יאפשר להכשיר את מבקשי המקלט והפליטים ששוהים בארץ לעבודות נחוצות כמו חקלאות ובניין, ולהחליף בפועל את העובדים הזרים המובאים לכאן במיוחד למטרה זו. 

צוות המומחים לענייני פליטים, שבראשו עמד ראש אגף החקירות במשטרה לשעבר, ח"כ משה מזרחי, גיבש עוד בקיץ האחרון מסקנות בנושא. חוץ ממזרחי, בצוות היו חברים גם פסח האוספטר, מזכ"ל תנועת דרור ישראל ויו"ר הוועד למאבק ברצח עם; שני אורן, חבר תנועת דרור ישראל והוועד למאבק ברצח עם; דורון שורר, נשיא איגוד קופות הגמל הענפיות; ואמנון זילברמן, מנהל רובע דרום-מזרח באגף רבעים ושכונות בעיריית תל אביב ומזכיר סניף מפלגת העבודה בכפר שלם.

לדברי ח"כ מזרחי, "מדינת ישראל היא בין המדינות הנחשבות מתוקנות שנעדרת מדיניות הגירה ראויה לשמה, ובשיטתיות נמנעת מלאמץ וליישם עד תום את האמנה שהיתה בין יוזמותיה ושותפה לה. פעם אחר פעם, כמו גם עכשיו, חוטפת מדינת ישראל ביקורת חריפה על אופן התנהלותה על הפרת הדין הבינלאומי ויחסה למהגרים ולפליטים. דרך פעולתו של משרד הפנים שערורייתית ומחייבת תיקון מידי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ