פלינדרום - איך אפשר לקרוא את זה?

535 מלים מנה הפלינדרום הארוך ביותר בשפה העברית, שפורסם זה עתה. מחברו, נעם דובב, מספר איך זה לקרוא כל משפט גם לאחור

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

פלינדרום הוא מלה ("טיט", לדוגמה) או צירוף מלים ("נטול גלוטן"), שאפשר לקרוא באופן זהה מההתחלה לסוף ומהסוף להתחלה. נעם דובב פרסם לאחרונה סיפור בן 535 מלים – מספר שהוא כשלעצמו פלינדרום – שמחזיק בתואר "הפלינדרום הארוך ביותר בשפה העברית". פלינדרום-העל שבר שיא אחר של דובב, פלינדרום המכיל 363 מילים ו-1,331 אותיות, שאחז בכהונה הרמה שלוש שנים. שיא קודם, שעמד על מכונו למעלה ממאה שנה, הוא הספד יפהפה של 248 מלים שחיבר הרב יהודה (יוליוס) הירש ב-1894 על אביו, הרב שמשון בן רפאל (הרש"ר).

דובב, פתח תקוואי בן 39, הוא ללא ספק מלך הפלינדרומים העברי, בדומה לאייל גולן או לאורי מלמיליאן, אך בתחום שכוח שאין בצדו כבוד או ממון. במעט תהילתו הוא זוכה באמצעות בלוג וחשבון טוויטר המתעדכן בפלינדרומים על ענייני השעה. לדבריו, מעולם לא פנו אליו ברחוב. גם חבריו לעבודה – הוא מתפרנס כיועץ לאבטחת מידע – אינם יודעים על העיסוק שלו. זה הראיון הראשון עמו והתרגשותו ניכרת.

הרקע של דובב מתמטי. בגיל צעיר השתתף באולימפיאדות מתמטיקה. לאחר מכן התנסה בכתיבת סיפורים סביב משחקי מלים. לפלינדרומים, המשלבים בין התענוגות, התמכר רק בגיל 30, "בגלל האהבה לסימטריה". אז גם גילה במפתיע שמספר תעודת הזהות שלו הוא פלינדרום.

רוצים ליצור פלינדרום משלכם? בדקו אם הצלחתם
Palindrome Checker

Palindrome Checker


Check if the Palidrome is a PERFECT Palindrom

Enter your word here:

Your Input Reversed:

  על פלינדרום השיא הקודם, בן 363 המלה, עמל כמה שנים והתפיח אותו בשעות הפנאי. הפלינדרום החדש והענק, העוסק בשואה, נוצק אחרי חודש מאומץ והוא מבוסס על פלינדרום אנגלי. דובב מודה שמבחינה ספרותית הוא מוצלח פחות מהקודם. רובו רשימה ארוכה של שמות פרטיים. כדי לחבר אותו נעזר בכמה ספרי שמות ומילונים. הוא מסביר שההחלטה שגם מספר המלים של הפלינדרום יהיה פלינדרומי, 535, הפכה את המלאכה לקשה בהרבה.

  אני תוהה איך פלינדרום נולד, ודובב מסביר: "כשאני רואה משפט, אני קורא אותו הפוך, ואז מבליח רעיון. לפעמים הפלינדרום יוצר את עצמו, לפעמים אני משקיע חשיבה. בעולם יש מחלוקת גדולה כי יש כותבים שנעזרים בתוכנות שיוצרות רשימת מלים חסרות הקשר".

  דברי ימי הפלינדרום העברי נפתחים באברהם אבן עזרא (1164-1089) ויהודה אלחריזי (1234-1165). אלחריזי תרגם את המשורר הערבי אלחרירי ב"מחברת האותיות המתהפכות" ואבן עזרא יצר פלינדרום מרובע של חמש על חמש אותיות שניתן לקרוא מכל כיוון - תשובה לשאלה ההלכתית האם מותר לאכול דבש שטבל בו זבוב.

  דובב עקף את משוררי תור הזהב והצליח ליצור ריבוע קסם של שש על שש, כנראה עוד שיא עברי. "במבט מהצד יכול להיראות שאני בתחרות עם אבן עזרא, אבל אני לא שם את עצמי בנעליו. שיר זה עניין של איכות ולאו דווקא אורך", הוא מצטנע.

  מעבר לשבירת שיאים, דובב מתמחה בפלינדרומים פוליטיים-חברתיים נוקבים. על פרשות אולמרט כתב: "פס כבוד חיש מהר – הממשל לקוי. לבסוף שחיתות יחשפו, סבל יוקל. לשם מה רה"מ שיחדו בכסף?" על התקרית שבה שפכה אנסטסיה מיכאלי כוס מים על ראלב מג'אדלה: "הכפשה. שפכה / מים / עלבונו בלע" ועל דפני ליף והאלימות המשטרתית התפייט: "מה לתת? מה לנו נשאר? ניכר מעמד משפיל, יֻנף דרך המגף, ניגף מפגין. פְּגם הַכר! דפני ליף שם. דֶּמע, מרכין ראש. נוּן להם, תתלהם!".

  דובב רואה בפלינדרום ז'אנר חברתי. "אני רואה המון חוסר סימטריה בין אנשים. יש הרבה תופעות של חוסר שוויון של מגדר, לאום, גזע. בפלינדרום הכל שווה, אין אפליה. אני מאוד תומך במחאה החברתית. דפני ליף עשתה דבר גדול וזה תפס אותי. אם אתה מפרסם פלינדרום אקטואלי, יש לזה ערך מוסף".

  עם זאת, הוא לא מהסס להקדיש פלינדרומים גם לחיי הזוהר. דוגמאות אקראיות לשני שירים על אישים מהשורה הראשונה שפרסם דובב הן "מיכל ינאי, אני לך ים" ו"רועי צ'יקי, יקיץ יעור". בין הישגיו - מציאת פלינדרום דו-לשוני נדיר בעל משמעות זהה, גם בעברית וגם באנגלית: "כלב, לך" וGo"-Dog".

  האקדמיה העברית העניקה לפני שנתיים שם עברי לפלינדרום, "מלה מתהפכת", מחווה לאותיותיו המתהפכות של אבן עזרא. דובב מתקשה להתלהב מהתחדיש, שכן פלינדרום אינו חייב להיות מלה. הוא יכול להיות גם מספר או שיר. הוא הגה ומקדם את השם "הִפוכופה". "זאת מזיגה של המלים 'היפוכו' בכתיב חסר ו'פה' וזה פלינדרום בעצמו", אומר דובב. "בטוויטר אהבו את המלה והיא נכנסה למאמרים של הבלשן פרופ' גלעד צוקרמן. אני משתמש עדיין במילה פלינדרום כי חשוב לי להיות מובן".

  דובב. "בפלינדרום הכל שווה, אין אפליה"צילום: תומר אפלבאום

  עשורים ארוכים היו הפלינדרומים העבריים תחום נידח (מלבד תחרות פלינדרומים של הוצאת בבל לקראת שנת 2002). את התחום החיה באופן לא צפוי הטוויטר, הגדוש אמירות קצרות וברק לשוני. אחת מפלינדרומאיות הטוויטר היא תסריטאית בת 26, הכותבת תחת השם פוני פרינסס פלינדרומים רומנטיים ("הלב נהר יבש, העור קמל ועל הכרית ראש נשכב אך רעבי בי בער. כאב כשנשארתי רכה, לעולם קרועה, שבירה, נבלה"). "טוויטר הפיח חיים בז׳אנר והפך אותו לווירלי", אומרת פוני פרינסס. "כתבתי בעקבות פלינדרומים שקראתי ואנשים נוספים ניסו בעקבות הפלינדרומים שלי". "אני רואה בעצמי סוכן שינוי", אומר דובב ומספר שגם הוא כתב פלינדרומי אהבה לבת זוגו.
  לצד ההצלחה, התפוצה הגוברת יצרה גם גל עכור שלילי של פלינדרומופובים (או הפוכופובים) מתעבי פלינדרומים. "יש גולשים שמאוד מתנגדים לפלינדרומים, מכל מיני סיבות. זה נראה להם כעניין ביזארי מדי או לא קשור לרוח של טוויטר. הקטע שלהם הוא ללעוג לפלינדרומים ולי בכלל. הם חוסמים אותי. אני מתקשה להבין מה מציק להם. מישהו כתב פעם 'בגיהינום יש מדור מיוחד לפלינדרומים', אחר איחל לי לקבל אירוע מוחי", אומר דובב.

  מלבד דובב היו עוד טוענים לכתר מחבר הפלינדרום העברי הארוך ביותר. האמן והסופר רועי רוזן יצר פלינדרום בן כמעט 200 מלים בספרו "ציונה" (2006). עד פרסום הגרסאות הראשונות לשירו של דובב, זה היה אחד הפלינדרומים העבריים הארוכים ביותר. "האתגר היה לא רק להאריך, אלא גם לנסות להכפיף את השיר במידת האפשר לתוכני הרומן", אומר רוזן ומאחל למלך הפלינדרומים "שלטון נעים ושנת שבתון מפלינדרומים".

  לפני שנה פרסם אבישי דפני שיר בן 323 מלים, בשם "אבישי בא", ועקף את שירו של דובב. חלפו עשרה ימים, שבהם האריך דובב את שירו ל-333 מלים והשיב השרביט לידיו. דובב מאיים שלא יכתוב יותר פלינדרומים ארוכים. "אני חושב שאת הקטע של האורך מיציתי. כתבתי את הפלינדרום הארוך הזה כי המלים לא נתנו לי מנוח והייתי חייב לרשום אותן". למרות הצהרתו, מאז הראיון לא התאפק  והאריך את הטקסט ל-538 מלים.

  ************

  הפלינדרום הארוך בעברית

  תום שמות
  תום, נדב, אברהם, אריק, עוז, רם, שי, אלמוג, תדהר, בשמת, לאה, שחר, שחל, בלהה, אריאל, ים, עידו, הילה, אושרית, הגרה, תמר, עפר, שמי, תמירה, מור, מלאכי, ישי, גפן, מזי, רום, גדליה, חלי, שירי, הדרי, רענן, מזל, רבקה, ברק, ינוב, נחום, עדי, אבים, רות, ורד, סתו, נבו, מירב, גל, עמי, דליה, תמי, אמיר, אודי, משה, מלכה, נויה, מרב, נעמה, שימי, מנו, לימור, מנור, שרי, אמנון, יהל, יצהל, אילי, ששי, ליבי, צח, רפי, רומית, יקים, נרי, מידד, יוחנן, יערי, מתתיה, ילי, שושן, ליאב, גרשון, אדוה, אורי, ניצן, בת-לי, שחם, צהלי, צאל, שאנן, רונן, יקי, תהילה, ליאת, תמרה, זיו, נילי, אלי, עינב, הגר, ענת, מאיה, ילין, רמי, יחיאל, יגיל, יהושע, נדיב, אמתי, ארבל, גמליאל, גיל, אפרת, בילי, חוני, אחו, יהוא, ניבה, זלי, משיח, דר, יעד, דורי, ראם, ערן, רינת, ליאל, בת, ניב, יהלי, גדעון, נורית, יורם, עילי, נמרוד, נולי, אהד, עתיר, עירית, יהורם, נרקיס, אבישי, רע, סהר, ינאי, גיאת, יניב, גילי, צהלה, לטם, חן, מירי, לירום, נועם, שני, דן, דריה, רעי, לי, אליאב, הלל, עינם, חנה, ימית, עודד, מרים, עמרי, לבונה, דרורה, טלי, גתית, יגב, הרן, נחל, גורי, שילה, נור, שלו, אשר, פועה, מינה, ידין, דב, גד, עלי, גידי, דינור, הילל, הדי, פלג, רומי, ניסן, נוגה, ירום, ענר, בכור, בארי, ענבר, מתי, אדר, עדו, הרי, אידו, דגן, עזרא, רון, ידידיה, ניבי, אמרי, שיזף, זרח, רפא, נטע, שוהם, תילי, מרי, מעין, חליל, צבי, ריקי, ליחן, רומם, עברי, נתי, אדיר, שרה, נתן, יעלה, ציפי, שירז, חנית, אביב, חמד, קרני, עילם, תיגל, פז, ענוג, לב, נעם, שבי, נירית, יונת, גליל, כרם, זהבית, נהרה, זהרית, עזרי, ליאורה, תניר, אחאב, צחי, כוכבה, יהלום, ניר, תהל, אראל, איתי, אדיב, רביב, שינו, יהבה, זמיר, פאר, ורדי, מרית, ירדנה, גני, לשם, תרי, בוקי, בירן, יכין, ריבי, קובי, רתם, שלי, נגה, נדרית, ירמי, דרור, אפרים, זהבה, יוני, שביב, רביד, איתיאל, אראלה, תרין, מולה, יהב, כוכי, חצב, אחא, רינתה, רואי, לירז, עתירה, זהרה, נתיבה, זמר, כליל, גת, נוית, ירין, יבשם, ענבל, גון, עז, פלגית, מלי, עינר, קדם, חביב, אתי, נח, זרי, שיפי, צהל, עינת, נהר, שריד, איתן, ירבעם, מורן, חיליק, יריב, צליל, חני, עמיר, מילי, תם, הושע, טנא, פרח, רז, פזי, שיר, מאי, בינה, ידיד, ינור, ארז, ענג, דוד, יאיר, הוד, ערד, איתמר, בן, עירא, ברוך, ברנע, מוריה, גונן, סיני, מורג, לפיד, הלליה, רוני, דידי, גילעד, גב, דני, דיה, נימה, עופר, שאול, שרונה, לישי, רוגל, חנן, רהב, גיתי, תגיל, טהר, ורדה, נוב, לירם, עמירם, דדו, עתי, מיה, נחמן, יעל, להב, אילאיל, יערה, ירדן, דין, שמעון, מורי, לירי, מנחם, טל, הלה, צילי, גבי, ניתאי, גיא, נירה, סער, ישיב, אסי, קרן, מרוה, יתיר, יערית, עדה, אילון, דור, מני, ליעם, רוית, ירון, נועד, גילה, יבין, תבל, אילת, נירן, רעם, ארי, רודד, עירד, חי, שמיל, זהבי, נאוה, יוחאי, נוחי, ליבת, רפאל, יגל, איל, מגל, בר, איתם, אבידן, עשו, הילי, גילאי, חיים, רני, ליהיא, מתן, ערגה, בני, עילאי, לינוי, זהר, מתת, אילה, ליה, תיקי, ננו, רנן, אשל, אצילה, צמח, שילת, בנצי, נירו, אהוד, אנוש, רגב, אילן, שושי, ליהית, תמיר, עינן, חוי, דדי, מירן, מיקי, תימור, יפרח, ציבי, ליש, שי-לי, אלה, צילה, ינון, מאיר, שרון, מרום, ילון, מימי, שהם, ענב, רמה, יונה - כֻּלם השמידו ארים.
  אימת הילדים: על גברים ובנות סֻדרו. תורם יבֹא - ידע מוח נבון - יִקרב הקבר. לזמן נער ירד ה', ירי שילח. הילד גמור, יְזֻמן. פג ישייך אל מרום. הרי מתים שרף, ערמת הרג התיר, שואה ליהודי עמי. לא יִראָה הלב לחש, רחש. האל תם. שבר הדת גומל איש מר, זועק ירא: "מה רב אָבדן, מות!"

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ