הממשלה אישרה תכנית לאוטיסטים אך דחתה את הטיפול בחצי שנה

ערב הבחירות הבטיח נתניהו לטפל בנושא בתוך 60 יום. משרד הרווחה: מאחר שגובשו עקרונות בלבד, יש צורך בתקופה נוספת לגיבוש המסקנות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

הודעת משרד הרווחה שהופצה אתמול לתקשורת בישרה בגאווה כי “ישיבת הממשלה אישרה פה אחד את המלצות הוועדה הבין-משרדית לטיפול באוכלוסיית האנשים עם אוטיזם בישראל”. בהודעה לא צוין כי כל עניינה של החלטת הממשלה החדשה היא מתן אורכה לעבודת הוועדה בשבעה חודשים נוספים.

ההודעה שפורסמה אתמול מגיעה לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע ערב הבחירות כי ממשלתו תגבש מתווה מיוחד לטיפול באוכלוסיית האוטיסטים, שהוכפלה בתוך עשור. יש “למנות צוות בין-משרדי להסדרת הטיפול באוכלוסיית האוטיסטים בישראל” נכתב בהחלטה מה-6 בינואר, “המלצות הצוות יגובשו בתוך 60 יום ויוגשו למנכ”ל משרד ראש הממשלה”.

בפועל, הספיק הצוות לגבש עקרונות בלבד שינחו את המשך פעולת הוועדה שדרשה וקיבלה אתמול, 7 חודשים נוספים לעבודתה – בשעה שהמלצותיה אמורות היו להיות מאושרות. צוות הוועדה כולל נציגים מטעם כל משרדי הממשלה הרלוונטיים: משרד ראש הממשלה, הרווחה, החינוך, הבריאות, האוצר ומנכ”ל הביטוח הלאומי. אולם, במסווה של אימוץ ההמלצות, הצביעה הממשלה למעשה על דחיית גיבוש ההמלצות בשבעה חודשים נוספים.

הפגנת הורים אוטיסטים. עלייה תלולה בהיקף ההפרעהצילום: דניאל בר און

לדברי מנכ”ל משרד הרווחה, מנחם וגשל, העומד בראש הוועדה: “כיוון שכל משרדי הממשלה החברתיים עוסקים בעניין, היינו צריכים לבחון מהן הסוגיות לאיכות הטיפול באוטיסטים: מצאנו שיש חוסרים בחלק מהמקומות, וגם להפך שמשרדים מטפלים באותו דבר וצריך לאחד את השפה. החלטנו קודם כל לשים את העקרונות על השולחן. לא רצינו לעשות את זה פרטאץ’, אלא להגיש משהו מסודר ומדויק. הוועדה צריכה להיות אחראית, עבדנו קשה לנסח הסכמה של העקרונות שעליהם מדברים, עכשיו צריך לתרגם אותם למונחים של מה ישנו ומה אינו, אילו שירותים צריך לפתח. כעת הגשנו דו"ח ביניים, אי אפשר ב-60 יום לעשות עבודה רצינית. עד כה מיפינו את המוץ מהתבן”.

“הממשלה רושמת לפניה את המתווה המוצע על ידי הוועדה להסדרת הטיפול באוכלוסיית האוטיסטים”, נכתב בהחלטה שהתקבלה אתמול. ההחלטה כוללת שורה של “עקרונות”, ולמעשה מפרטת את כל החוסרים שהולידו את המאבק נגד היעדר טיפול המדינה באוכלוסייה זו: הצורך בהקמת מרכזי אבחון, פיתוח סל שירותים, פיתוח תשתיות, תיאום בין-משרדי, מימון, מחקר ועוד. בניגוד להחלטת הממשלה המקורית, אין בהמלצות הצוות שאושרו דרך ליישום העקרונות או נגיעה לגיבוש התקציב הדרוש לטיפול באוטיסטים.

בחוות דעת שצורפה להחלטה הממשלתית, שכתבה היועצת המשפטית של משרד הרווחה, נכתב כי “מאחר שהוועדה הצליחה עד כה לגבש עקרונות בלבד ויש צורך בתקופה נוספת לגיבוש סופי של המסקנות... יש צורך בהחלטה נוספת של הממשלה להארכת המועדים, דהיינו אישור מתווה עבודת ההסדרה, גם אם מדובר בממשלת מעבר”.

בתחתית ההצעה הממשלתית שעליה הצביעו השרים נגלית מהותה: מתווה עבודה שונה מהותית מההחלטה שעליה הצביעו השרים לפני הבחירות, שלפיה כבר ממחר אמורים היו להפעיל את תוכנית הטיפול. על פי המתווה, הוועדה מאריכה לעצמה את תקופת העבודה הראשונית בשלושה חודשים נוספים, לצורך “הגשת דו”ח מפורט”.

עד אוקטובר הבא יוגש “דו”ח סופי”, שלראשונה יתייחס גם לסוגיית התקצוב. עוד הוחלט כי תוקם ועדת יישום שתדווח על התקדמות בפיתוח התוכנית במסגרת “תוכנית חומש” לטיפול באוכלוסיית האוטיסטים.

בעשור האחרון הוכפל שיעור האנשים המאובחנים בישראל כאוטיסטים. על פי נתוני הביטוח הלאומי, אחד מכל 180 ילדים בארץ מאובחן כילד בספקטרום האוטיסטי, כ-9,000 ילדים עד גיל 18.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ