ברגע האחרון, הדיון ברבנות על התפקיד הבא של מצגר בוטל

הרבנים הראשיים מסיימים החודש את כהונתם. הישיבה האחרונה של מועצת הרבנות היתה אמורה לדון אם מצגר יהיה נותן הכשרות לעסקים בי-ם

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מועצת הרבנות הראשית תתכנס היום (שני) לישיבתה האחרונה בקדנציה הזאת, לצורך החלטות הנוגעות לגופי כשרות, הסמכת רבנים ודיינים, קבורה ועוד. אחד הנושאים שעל שהיה על סדר היום הוא הסמכת הרב יונה מצגר להמשיך לחתום על כל תעודות הכשרות של הרבנות ירושלים, גם לאחר שיסיים רשמית את תפקידו כרב הראשי בהמשך החודש. אבל את סדר היום של מועצת הרבנות קובע הרב מצגר עצמו. בעקבות פניית "הארץ" נמסר שהוא ייעדר מההצבעה על עניינו האישי – הסמכתו כנותן כשרות מטעם הרבנות. היום, לפני תחילת הדיון, הוסר הנושא מסדר היום.

שני הרבנים – הרב האשכנזי יונה מצגר והרב הספרדי שלמה עמאר – יסיימו את תפקידם לפני פסח, ב-24 במארס, בתום עשר שנות כהונה. בעקבות הבחירות לכנסת נדחה מועד הבחירות למחליפיהם וטרם נקבע להן מועד. בתקופת הביניים יעמוד בראש הרבנות הרב יוסף גליקסברג, רבה של גבעתיים, זקן רבני הערים. לצדו יכהן דיין כנשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים.

הרב עמאר יפרוש, אך הוא עשוי להתמודד על כהונה נוספת כרב הספרדי, אם תבשיל הצעת חוק של ש"ס בעניין. בינתיים ממשיך הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, בקמפיין הבחירה שלו לרב ראשי. שתי מפלגות, ישראל ביתנו ויש עתיד, הודיעו עד כה שיתמכו בו לתפקיד הרב האשכנזי.

הרב מצגר חותם על תעודות הכשרות של בתי עסק בירושלים בשל העדר רב ראשי לעיר, זה שנים. זהו תפקיד בעל עוצמה רבה, עם תקציבי עתק. לא ברור אם ואיזו תמורה יקבל הרב מצגר על עבודתו כ"נותן כשרות" מטעם הרבנות הראשית. לטענת דובר הרבנות, פרטים אלה לא ייקבעו בהצבעה היום.

הרבנים הראשיים מצגר (משמאל) ועמארצילום: אוליבייה פיטוסי

הדובר, זיו מאור, מסר כי "הרבנות הראשית מוסמכת להסמיך נותני כשרות מטעמה. עד עכשיו, כשהרב הראשי עשה את זה, הוא היה הרבנות הראשית. עכשיו יש חשש שתהיה לאקונה, בתקופה מאוד רגישה. לכן מועצת הרבנות מסמיכה אותו כנותן כשרות מטעמה. נכון שזו החלטה פרסונלית לגבי מי שעומד בראשות המערכת, אבל בהצבעה על העניין הרב מצגר ייצא מהחדר. למיטב ידיעתי, אין לרב טובת הנאה חומרית מהתפקיד, ואם יש, זה לא משהו שיידון בישיבה".

הח"כ הרב שי פירון, מספר 2 במפלגת יש עתיד, הודיע אתמול על תמיכת המפלגה במועמדות הרב דוד סתיו לרב האשכנזי. פירון, חבר ארגון רבני צהר שהרב סתיו עומד בראשו, אמר כי "יש עתיד רואה ערך גדול בכך שהרב הראשי הבא יהיה מי שהוא וילדיו שירתו בצה"ל. הוא מהווה מופת לגדלות בתורה ולמעורבות חברתית".

יש עתיד מצטרפת בכך לישראל ביתנו, שהודיעה על תמיכתה בסתיו בשבוע שעבר. אך תמיכת שתי המפלגות רחוקה מלהבטיח לסתיו את התפקיד – שכן הגוף הבוחר את הרבנים יורכב מ-150 נציגים, ראשי ערים, רבני ערים, ראשי מועצות דתיות וח"כים. סיכויי המועמדים תלויים במידה רבה בהרכב הממשלה הבאה ובזהות שר הדתות, הזכאי למנות אנשים מטעמו בגוף הבוחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ