עדות ראשונה לנוהל "החזרה מרצון" |

אריתריאי שסירב לעלות על טיסת המשך למולדתו כלוא בשדה התעופה בקהיר

בשיחה עם "הארץ" מספר האזרח האריתריאי שבישראל אמרו לו: גירוש או 3 שנים בכלא. הרשויות באוגנדה שלחו אותו למצרים אחרי שסירב להמשיך

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

עדות ראשונה ל"החזרה מרצון" של אריתראים דרך הכלא הישראלי: ט"ה, אריתריאי שהיה כלוא בישראל, מספר בשיחה עם "הארץ" כי הוא סגור בחדר בשדה התעופה בקהיר, לאחר שהוחתם על ידי ישראל על "החזרה מרצון" לאוגנדה, "אמרו לי שזה כלא לשלוש שנים או חתימה, משרד הפנים קנה לי את הכרטיס".

בנציבות האו"ם לפליטים בישראל, מסבירים כי בעת שהכלואים לא מקבלים גישה מלאה למנגנון המקלט, וכשאין גישה למנגנון מקלט שיכול להביא לשחרורם, לא ניתן להגדיר את ההליך "חזרה מרצון".

ביום חמישי האחרון הוטס בהוראת רשות ההגירה והאוכלוסין לאוגנדה, לאחר שחתם על טופס "עזיבה מרצון". "עכשיו אני בשדה התעופה בקהיר", סיפר. "בחמישי נסעתי מישראל למצרים, ומשם לאוגנדה. משרד הפנים קנה לי את הכרטיס. הגעתי לאוגנדה באחד במארס, ובשדה תעופה אמרו לי 'אתה לא יכול להיכנס למדינה, כי אין לך כרטיס מכאן לאריתריאה. שאלו אותי גם למה אין לי חתימה שיצאתי מישראל, אמרתי שאני לא יודע, משרד הפנים סידר לי את הכל".

הפגנה נגד גירוש סודנים ואריתראים למולדותיהםצילום: דניאל בר און

"חשבתי שאכנס לאוגנדה ומשם אבקש מקלט, אבל לא נתנו לי, שלחו אותי במטוס חזרה למצרים", הוסיף. ט"ה מספר כי יחד איתו הוצא מהכלא גם בחור מסודאן, "הוא הלך לסודאן, היה לו כרטיס עד סודאן. לי הם נתנו כרטיס רק לאוגנדה".

"באוגנדה ביקשתי: תנו לי זמן לדבר עם חברים, אין לי כלום, אין לי כסף, הוציאו אותי ישר מהכלא, אז אמרו לי 'תחזור לישראל או שאתה חייב לחזור לאריתריאה'. אמרתי שאני צריך מקלט. תפסו אותי בכוח, בכיתי, אל תעלו אותי על מטוס לאריתריאה, רק לא לאריתריאה, ברחתי משם. הם העלו אותי על מטוס למצרים, יש מפה טיסה לאריתריאה ואני לא רוצה לעלות. כרגע אני פה בחדר הזה, סגור, אני לא יכול שיחזירו אותי לאריתריאה. ברחתי משם, גייסו אותי בכוח לשנים בצבא, לא ראיתי משפחה שלי, ברחתי אז שמו אותי בכלא ומהכלא ברחתי לישראל, אסור לי לחזור!".

ט"ה סיפר כי הגיע לישראל לפני חמש שנים, ונכלא לפני 4 חודשים בכלא בעקבות הפעלת נוהל הטיפול במסתננים המעורבים בהליך פלילי. "כלאו אותי בגלל שבלי שידעתי מישהו אמר לי לשלם והבטיח שישיג לי ויזה לאירופה. כשהגעתי לנתב"ג אמרו לי שהויזה מזויפת וכלאו אותי".

"משרד הפנים הגיע לכלא וכמה פעמים אמר לי לחזור לאריתריאה ואמרתי 'לא'. אז הם אמרו שאני אהיה שלוש שנים בכלא. אני לא רציתי להיות בכלא, אמרתי שאלך לכל מקום רק לא כלא או אריתריאה, הם החתימו אותי על כך שאני רוצה לחזור לאוגנדה, אבל רק לא רציתי להיות בכלא. הם קנו לי כרטיס לאוגנדה, אמרו לי לחתום ביום רביעי, ביום חמישי שמו אותי על טיסה. חתמתי אבל אמרתי שאני לא רוצה לאריתריאה, ולא רוצה להיות שלוש שנים בכלא. אני לא יכול אמרתי. אמרו לי כן. ועכשיו רוצים לשלוח לאריתריאה".

עוד היא סיפר, בדומה לעדויות שנחשפו לפני כשבועיים ב'הארץ', כי אריתריאים נוספים מוחתמים בכלא על חזרה 'מרצון', "אבל אין להם ברירה לאנשים".

אריתריאה היא מדינה טוטליטרית שבה מופרות זכויות אדם - על פי דו”חות נציבות האו”ם לפליטים. מדינת ישראל, למרות היותה חתומה על האמנה בדבר מעמדם של פליטים של האו”ם, אינה מכירה באריתריאים כפליטים, ולפיכך אינה מעניקה להם זכויות המגיעות לפליטים, על פי האמנה. יחד עם זאת, היא מאפשרת להם הגנה קבוצתית מפני גירוש לארצם. ביוני האחרון נכנס לתוקף התיקון לחוק ההסתננות. אריתריאים שנכנסו לישראל לאחר יוני מוחזקים בכלא לזמן בלתי מוגבל.

מרשות ההגירה והאוכלוסין במשרד הפנים נמסר בתגובה: "נסיבות המקרה נבדקות מול אנשי המקצוע ולכשתתקבל התמונה הכללית, יוחלט האם יש צורך ובאילו צעדים ננקוט". ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "עליך לפנות לדוברות רשות האוכלוסין. המקרה בטיפולם". ממשרד החוץ טרם התקבלה תגובה.

ארגוני זכויות אדם פנו למשרד הפנים בדרישה לפעול בדחיפות להחזרתו של ט"ה לישראל ולחדול מהפרקטיקה של הפעלת לחץ על עצורים לחתום על טפסי "הסכמה" לגירוש למדינות שלישיות.

עו"ד אסף וייצן ממוקד הסיוע לעובדים זרים מסר בתגובה כי "מדינת ישראל אחראית לגורלו ורשות האוכלוסין אינה יכולה להתנער מאחריות לגורלו, היה ויגורש לאריתריאה".

עו"ד רעות מיכאלי, מנכ"לית מוקד הסיוע לעובדים זרים אמרה כי "הפעם הוכיח משרד הפנים מעל לכל ספק כי לבו גס בחייהם של מבקשי מקלט. גירוש לאוגנדה ללא הסכם וללא תאום, חרף כל האזהרות וההבהרות כי הדבר אסור על פי הדין, משמעותו הטלת גזר דין של עינויים וחלילה מוות על אדם שכל שביקש הוא לחיות שלא בתוך כתלי בית הסוהר הישראלי".

עו"ד יונתן ברמן מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים פנה גם הוא למנכ"ל רשות ההגירה ובהודעתו מסר: "כאשר ישראל פועלת לשליחתו של אדם למדינה שלישית, קיימים תנאים מינימאליים שמחייב הדין הבינלאומי. בין השאר, על המדינה לקיים הליך מקלט בעניינו של אדם טרם גירושו ולבחון האם הוא זכאי למקלט בישראל; להבטיח קיומו של הסכם פורמאלי עם המדינה השלישית ביחס לעצם הקבלה לשטחה ולתנאי הקבלה לשטחה, במסגרתו תתחייב המדינה שלא לגרש את האדם ושלא לפגוע בזכויות האדם הבסיסיות שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ