יש עתיד הביעה תמיכה ברב סתיו לתפקיד הרב הראשי האשכנזי

הרבנות הראשית הסירה מסדר היום את ההצעה להסמיך רשמית את הרב מצגר כגורם שחותם על הכשרות בבתי עסק בירושלים לאחר פרישתו

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר המתמודד על תפקיד הרב הראשי האשכנזי, קיבל היום (שני) תמיכה גם ממפלגת יש עתיד, לצד ישראל ביתנו שהודיעה על תמיכתה בו בשבוע שעבר. ח"כ הרב שי פירון, מספר 2 ביש עתיד וחבר ארגון רבני צהר, אמר כי "יש עתיד רואה ערך גדול בכך שהרב הראשי הבא יהיה כזה שהוא וילדיו שירתו בצה"ל, ומהווה אות ומפות לגדלות בתורה ולמעורבות חברתית".

תמיכת שתי המפלגות רחוקה מלהבטיח לסתיו את התפקיד. זאת משום הגוף הבוחר את הרבנים יורכב מ-150 נציגים, ראשי ערים, רבני ערים, ראשי מועצות דתיות וח"כים. מלבד זאת, סיכויי המועמדים תלויים במידה רבה בהרכב הממשלה החדשה, ובזהות שר הדתות, שרשאי למנות אנשים מטעמו בגוף הבוחר.

בתוך כך, הרבנות הראשית הסירה היום מסדר היום בישיבתה את ההצעה להסמיך את הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר לגורם החותם על תעודות הכשרות לעסקים בירושלים, לאחר שיסיים רשמית את תפקידו. מצגר חותם על התעודות זה שנים בהעדר רב ראשי לעיר, ולא ברור מי יחתום עליהן לאחר שהוא והרב הספרדי הראשי שלמה עמאר יפרשו מתפקידם, ב-24 במארס. 

סוגיית החתימה הוסרה מסדר היום בישיבה משום שראש המועצה הדתית ירושלים, הגוף שאמור להסמיך את מצגר לתפקיד, נעדר מהישיבה. עם זאת, היא עדיין נמצאת על שולחן מועצת הרבנות הראשית. 

הרבנים עמאר (מימין) ומצגר (משמאל)צילום: תומר אפלבאום

דובר הרבנות הראשית זיו מאור מסר כי "ברמה המהותית, הרבנות הראשית מוסמכת להסמיך נותני כשרות מטעמה. עד כה, כשהרב הראשי עשה זאת, הוא היה הרבנות הראשית. כעת קיים חשש שתהיה לקונה בתקופה רגישה מאוד, ולכן מועצת הרבנות מסמיכה אותו כנותן כשרות מטעמה".

בעקבות השינויים בסדר היום ייתכן שהמועצה תשוב ותתכנס כדי להחליט בסוגיות של גופי כשרות, הסמכת רבנים ודיינים וקבורה. הרבנים יסיימו את תפקידם לפני פסח ובתום עשר שנות כהונה. בעקבות הבחירות לכנסת נדחה מועד בחירת מחליפיהם וטרם נקבע מועד חדש. בתקופת הביניים יעמוד בראש הרבנות יוסף גליקסברג, רבה של גבעתיים וזקן רבני הערים, ולצדו יכהן דיין כנשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים.

הרב עמאר צפוי לפרוש, אולם אם תבשיל הצעת חוק שהגישה ש"ס בעניין ייתכן שיזכה להתמודד על כהונה נוספת בתפקיד הרב הספרדי. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ