אלי ישי מודה: למעלה מ-2,000 צפון סודאנים "עזבו מרצון"

סודאן היא מדינה עויינת שמבטיחה להעניש את נתיניה ששהו בארץ. האו"ם הבהיר לרשות ההגירה ב-2008 שגירוש סודאנים מהווה עבירה על אמנות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הפנים, אלי ישי, אמר היום (שלישי) במסיבת עיתונאים בירושלים כי יותר מ-2,000 אנשים הוחזרו מישראל לסודאן, מדינת אויב. בזאת אישר ישי את הפרסומים ב"הארץ" אודות החזרות מרצון, לכאורה, של נתיני סודאן ואריתריאה מתוך הכלא בישראל. "מצפון סודאן עזבו מרצון למעלה מ-2000 איש ואני מקווה שזה יימשך", אמר ישי והבהיר כי ישראל פסקה מ"החזרות" מתוך הכלא מאז התקבלה הנחיית היועץ המשפטי לממשלה.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה אמש (שני) כי עד לסיום הכרעתו המשפטית, אין לאפשר כל יציאה של אזרחי אריתריאה מהכלא הישראלי אל “כל יעד שהוא מחוץ לגבולות ישראל”. היועץ שלח מכתב למנכ”ל רשות ההגירה, אמנון בן עמי, ובו הורה לו לקיים את הנחייתו.

שר הפנים הדגיש כי לראייתו, "אין בעיה עם החזרת אנשים לצפון סודאן", אף שזו הבטיחה להעניש את אזרחיה שכף רגלם דרכה בארץ. נציבות האו”ם לפליטים קבעה בעבר כי הרחקת סודאנים לארצם תהיה פשע.

הפגנה למען המהגרים ומבקשי המקלטצילום: תומר אפלבאום

השר התייחס גם לפרשה שנחשפה אתמול ב"הארץ" אודות אזרח אריתריאה שגורש לאוגנדה, והוחזר למצרים לאחר שסרב לעלות על טיסה לאריתריאה. כעת הוא כלוא במצרים. "משרד הפנים פועל על פי ההנחיות", אמר שר הפנים, "האירוע היה מרצון אך הנחיית היועמ"ש היא שזה שלא יקרה שוב, ולכן הנושא נבדק ומהכלא לא יוחזרו עוד".

עם זאת, ישי הוסיף כי מדיניות משרדו היא "להחזיר את כולם ממתקני השהייה. על פי הנחיית היועמ"ש, מהכלא אי אפשר להחזיר כרגע ולכן נעשה מאמצים אדירים שיהיה אפשר... אני מניח שמתוך מתקני השהייה הם ירצו לעזוב, כשלא יהיו מקומות עבודה".

ישי סבור כי אין הבדל בין דרום סודאן לסודאן. "אנחנו נפעל על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה אבל נשכנע אותו שחייבים להוציא את כולם, בדרכים חוקיות, הרי אם לא היינו מוגבלים חוקית היינו מוציאים את כולם, ובמסגרת החוק נוציא אותם ברצון או שלא ברצון. אנחנו נחושים לסיים את המלאכה החשובה הזו".

ישראל וסודאן מוגדרות מדינות עוינות. לכן, לפי מדיניותה הרשמית של ישראל, אין להחזיר מהגרים מסודאן למדינתם. החוק במדינה אוסר על אזרחיה להיכנס לישראל, ובדרכון הסודאני מוצהר כי נושא הדרכון רשאי להיכנס לכל מדינה מלבד לישראל.

עמדת האו”ם בנושא היא חד-משמעית. מיכאל בבלי, יועץ בכיר בנציבות האו”ם לפליטים, הבהיר כבר ב-2008 לראש מנהלת ההגירה כי “הרחקת סודאנים לסודאן תהיה הפגיעה החמורה ביותר באמנה שעליה חתומה ישראל – פשע שמעולם לא בוצע”.

באוקטובר האחרון חתם נציב האו”ם הנוכחי לפליטים, ויליאם טול, על חוות דעת לעתירה שעסקה בכוונה לכלוא את אזרחי צפון סודאן בניסיון מכוון “להמאיס על המסתננים את השהות בישראל”, כפי שהגדיר זאת שר הפנים, אלי ישי. “החזרתם של אזרחי סודאן איננה מעלה רק אתגר לוגיסטי, בהתחשב בכך שבין ישראל לסודאן אין יחסים דיפלומטיים, אלא גם מעוררת דאגות בנוגע לסיכונים האפשריים שיעמדו בפני החוזרים לאחר ששהו ב’מדינת אויב’”, כתב טול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ