ועדה לפתרון "בעיית המסתננים": לא תמיד יש לקבל את עמדת האו"ם

הצוות שמינה ישי מצביע על ארגוני זכויות האדם כגורם בעייתי, וקורא לערוך סיורים באריתריאה ובסודאן על מנת להסיר את ההגנה הקבוצתית מאזרחיהן

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

בימיה האחרונים של ממשלת המעבר, הגיש "צוות המשימה", שמינה שר הפנים, אלי ישי את המלצותיו "לפתרון בעיית המסתננים". בראש הצוות שמונה בקיץ עמד ארנון סופר, פרופסור לגאוגרפיה ומדעי הסביבה באוניברסיטת חיפה. מסקנות הוועדה עומדות בחלקן בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, ובניגוד להבטחות המדינה בבתי המשפט.

הוועדה המליצה, בין השאר, לעקוב אחר מצבן של מדינות המוצא ולא תמיד לקבל את עמדת האו"ם. הצוות ממליץ אף לערוך סיורים באריתריאה ובסודאן על מנת להסיר את ההגנה הקבוצתית לה זכאים המסתננים ממדינות אלו. עוד מציע הצוות ללמוד את מסלול ההסתננות לארץ, "במטרה לעצור או לשבש את התנועה מארצות המוצא או המדינות שבדרך לישראל".

הוועדה ממליצה גם על ריכוז של המסתננים הזכאים להגנה אך לא ביקשו מעמד של פליט במתקני המשמורת, ועל ו"העברת המסתננים למתקני משמורת והפסקה מוחלטת של העברתם למקומות אחרים בארץ".

הפגנת פליטים בכיכר הבימהצילום: הדר כהן

אנשי הצוות מצביעים גם על ארגוני זכויות אדם כגורמים לבעיה, וקוראים לגבש מדיניות לגבי הטיפול בארגונים הממתינים למסתננים המגיעים לגדרות. כמו כן ממליצה הוועדה לאכוף את חוקי ההעסקה על מי שמעסיק מסתננים.

ב"צוות המשימה" שמינה ישי חברים גם אלוף במיל' יום טוב סמיה, אלוף פיקוד דרום לשעבר; שופטת בדימוס שרה פריש, לשעבר סגנית בכירה לפרקליטת מחוז המרכז; ניצב בדימוס ברטי אוחיון, ראש מנהלת ההגירה וראש אגף המבצעים לשעבר; שופט השלום בדימוס, עו"ד אריה שרעבי; והמשפטן עו"ד רון רוגין.

בין מסרי הצוות, גם סעיף המוקדש לעיתונות: "יש להעביר מסר לתקשורת – מהגרי עבודה מהווים עומס חברתי, בטחוני וכלכלי, פוגעים ביכולת המשילות של רשויות החוק בישראל, צורכים משאבי עתק על חשבון האוכלוסיה החלשה בישראל, מגבירים את הפשיעה, פוגעים בתדמית של מדינת ישראל בעולם".

לדברי פרופ' סופר, "אם ישראל לא תסגור עצמה בחומות אדירות ותגן על עצמה בחירוף נפש היא תתמסמס ותלך עד שתחוסל". לא ברור מה יעלה בגורל ההמלצות, שהוגשו לשר הפנים בזמן ממשלת המעבר. יישומן או דחייתן יחכה לשר הפנים הבא. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ