הנשיא פרס העניק את אות "חסיד אומות עולם" ל-11 בלגים

בלגיה ניצבת במקום השלישי באירופה ברשימת חסידי אומות העולם. הנשיא פרס לצאצאיהם : "עליכם להיות גאים, כיון שלא היו רבים כמותם"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

נשיא המדינה שמעון פרס ויורש העצר הבלגי, הנסיך פיליפ, העניקו הערב (שלישי) אותות חסידי אומות עולם ל-11 חסידים שהצילו יהודים בשואה. "בשם מדינתי, מדינת ישראל, והעם היהודי אני מודה לכם מעומק ליבי. חסידי אומות עולם הביאו אור וגאווה והפגינו מול זוועות השואה אומץ וגבורה”, אמר פרס בטקס בבריסל.

בטקס נכחו צאצאיהם של עשרה חסידי אומות העולם, שקיבלו את האות בשמם. לצדם, נכחה גם חסידת אומות עולם אחת, שבאה בעצמה לקבל את האות. בפנותו אליהם אמר פרס: "זוהי זכות עבורנו לראותכם פה, צאצאים ומשפחות. עליכם להיות גאים, כיון שלא היו רבים כמותם. היום, כולנו משפחה אחת המקווה לראות עולם חופשי מאכזריות ושפיכות דמים".

ב"יד ושם" רשומים 1,162 חסידי אומות עולם. בכך, בלגיה ניצבת במקום השלישי באירופה ברשימת חסידי אומות העולם, אחרי צרפת (3,515) והולנד (5,205).

נשיא המדינה שמעון פרס בטקס הענקת אותות חסידי אומות העולם בבריסל צילום: משה מילנר, לע"מ

בשנה החולפת גבר העיסוק בעברה של בלגיה בשואה בקרב התקשורת והרשויות במדינה. ראשית, בלגיה עמדה השנה בראש "הארגון הבינלאומי לזיכרון השואה" של האיחוד האירופי. לצד זאת, נפתח בבלגיה מוזיאון שואה בעיר מכלן וכן ראש עיריית אנטוורפן הכיר בחלקה של עירו ברדיפת יהודים בשואה. בעקבותיו פרסמו הודעות דומות גם מקבילו בבריסל ומנהיגים אחרים ובראשם ראש הממשלה, אליו די רופו.

עם תחילת הכיבוש הגרמני, ב-10 במאי 1940, חיו בבלגיה 66 אלף יהודים, עשרה אחוזים מהם היו בעלי אזרחות בלגית - השאר מהגרים ופליטים. כשהחלו הגירושים למחנות ההשמדה, בקיץ 1942, גורשו תחילה היהודים הזרים ורק כעבור שנה החלו הגרמנים לגרש גם בעלי אזרחות, 28,000 מיהודי בלגיה נרצחו בשואה.

הצבא הבלגי נכנע עם תחילת הכיבוש במאי בהוראת המלך. ראש הממשלה וחלק משריו ברחו ללונדון, שם הוקמה ממשלה גולה. המלך, שנותר בבלגיה, נטה לשיתוף פעולה עם הגרמנים ואף נפגש עם היטלר. הממשלה הגולה, מנגד, עמדה לצד בעלות הברית.

"הידיעות על גורלם של היהודים שגורשו למחנות הובילו לשינוי מסוים ביחסם האדיש יחסית של הבלגים כלפי המדיניות האנטי יהודית בשנים הראשונות של הכיבוש, ואפשר ליהודים רבים להסתתר בחסות הבלגים", נכתב באתר "יד ושם". הכנסייה והמחתרת הקומוניסטית נטלו חלק חשוב בהצלת היהודים, לצד העזרה העצמית באמצעות הועד להגנת היהודים, אשר הוקם בקיץ 1942 וזכה לסיוע גם מצדם של לא יהודים.

מנגד, כמו במדינות אחרות, נפוצו תופעות של שיתוף פעולה והלשנה על יהודים ששהו במסתור. רבים מעובדי המדינה אף שיתפו פעולה עם הגרמנים ברדיפת היהודים.

בשנת 2002 התנצל ראש ממשלת בלגיה בפעם הראשונה באופן רשמי על שיתוף הפעולה של פקידי הממשלה בגירוש היהודים. “היו יותר מדי משתפי פעולה בבלגיה, צריך להיות לנו האומץ לומר זאת, להכיר בכך ולשאת זאת", אמר. חודשיים לפני כן פורסם דו"ח של ועדת היסטוריונים שהקימה הממשלה הבלגית, כדי לחקור את שיתוף הפעולה של הבלגים עם הנאצים. שש שנים לאחר מכן החליטה ממשלת בלגיה לפצות את משפחות הנספים והקהילה היהודית בסכום של 110 מיליון אי2רו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ