מוסדות ההשכלה הגבוהה ישבתו במחאה על הקיצוץ הצפוי

ראשי האוניברסיטאות והסטודנטים מתאחדים כדי למנוע קיצוץ ברפורמה שאמורה להזרים מיליארדים למערכת. המחאה תיפתח ביום שלישי בשביתה של שעתיים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

נשיאי האוניברסיטאות, המכללות, ארגוני הסגל האקדמי והתאחדות הסטודנטים הארצית מתאחדים לראשונה במאבק למניעת קיצוץ אפשרי בתקציבי ההשכלה הגבוהה בישראל. אתמול הודיעו שלושת הגופים, בצעד חריג, על מחאה שתיפתח ביום שלישי הקרוב ותכלול שביתה בת שעתיים במוסדות ההשכלה הגבוהה וכן עצרות מחאה.

המוחים דורשים מהמדינה להמשיך להשקיע במערך ההשכלה הגבוהה, ולמנוע כל אפשרות של קיצוץ בו. הם מבקשים שלא לנקוט כל קיצוץ תקציבי ברפורמה השש-שנתית, שנמצאת כעת בשנתה השלישית, ואמורה להזרים שבעה מיליארד שקלים למערכת ההשכלה הגבוהה. במכתב משותף פנו בין היתר ראש ועד ראשי האוניברסיטאות (ור”ה), ראש ועד ראשי המכללות (ור”מ), נשיאי האוניברסיטאות והמכללות, יו”ר התאחדות הסטודנטים הארצית ויו”ר אגודות הסטודנטים לסטודנטים ולחברי הסגל האקדמי והמינהלי, וקראו להם להגיע לאספות ולהביע מחאתם כנגד הכוונה לקצץ בתקציבים. “כל פגיעה תקציבית בתוכנית עליה התחייבו הוועדה לתכנון ותקצוב (ות”ת) ומשרדי החינוך והאוצר תחזיר אותנו שנים לאחור”, כתבו, “ההשלכות יורגשו הן בכיתות הלימוד והן במעבדות המחקר, הן במדעי הרוח והחברה והן במדעי הטבע”.

עוד נכתב כי “במקרה של קיצוץ, סטודנטים עתידיים יוותרו מראש על קריירה אקדמית, חוקרים צעירים יוותרו על המשך המחקר בארץ ויתורו אחר הזדמנויות בחו”ל, חוקרים שכבר עשו זאת ימאנו לשוב, ויכולתנו כמדינה וכחברה להתמודד עם העתיד והאתגרים שהוא צופן בחובו תיחלש עד מאוד”.

הפגנת סטודנטים באוניברסיטה העברית ב-2012צילום: אמיל סלמן

גם יו”ר הוות”ת במועצה להשכלה גבוהה (מל”ג), פרופ’ מנואל טרכטנברג, התייחס לסכנת הקיצוץ בכנס על הנגשת ההשכלה הגבוהה לערבים, לדרוזים ולצ’רקסים בישראל. “מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה שאחרי עשור אבוד וניסיון שיקום, הירתמות ושימת הנושא בראש סדר העדיפויות, בגלל קונסטלציה מסוימת הדבר הזה ייזרק לצדי הדרך”, אמר, “לא מדובר במאות מיליונים לכאן או לכאן אלא בשאלה אם התהליך הזה יצליח או ייכשל. זה לא רק הכסף, זו המחויבות”.

יו”ר ור”ה, פרופ’ מנחם בן ששון, הוסיף כי “הקיצוץ משמעו לא רק הרס המחקר וההשכלה הגבוהה ופגיעה קשה בסטודנטים, אלא פגיעה במשאב החשוב ביותר של מדינת ישראל - העתודה האנושית שלה”.

לדברי אורי רשטיק, יו”ר התאחדות הסטודנטים, “האוצר והממשלה קיצצו בעבר בתקציבי מערכת ההשכלה הגבוהה והביאו לקריסתה של המערכת ולפגיעה בצמיחה”. פרופ’ יונה חן, יו”ר ור”מ, הוסיפה כי “הצעת הקיצוץ התקציבי היא חסרת אחריות, ויהיו לה השלכות שליליות משמעותיות על מערך המחקר וההוראה במוסדות להשכלה גבוהה. על כן, אנו דורשים בכל תוקף להסיר את הצעת הקיצוץ התקציבי מסדר היום הציבורי”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ