שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

השימוש במצלמות אבטחה במוסדות חינוך, לצורך מעקב אחר פעילות התלמידים בזמן הלימודים, פוגע בפרטיות הילדים, נעשה ללא סמכות שנקבעה כחוק ולכן יש לאסור אותו עד להסדרת הנושא בחוק. כך טוענות בין היתר האגודה לזכויות האזרח, המועצה לשלום הילד והנהגת ההורים הארצית בפנייה לשרי החינוך, המשפטים, הפנים וביטחון הפנים ולשר הפנים.

בפנייה שנשלחה לפני כשבועיים לארבעת השרים נכתב כי בשנים האחרונות החלו מוסדות חינוך רבים ברחבי הארץ להשתמש במצלמות במעגל סגור כדי לעקוב אחר פעילות תלמידים בזמן הלימודים. על פי המכתב, המצלמות מותקנות בהתאם ליוזמות פרטיות של רשויות מקומיות ובתי ספר, וכחלק מתוכנית “עיר ללא אלימות”.

“הוראות הדין אינן כוללות כל הסמכה המתירה למשרד החינוך, או מי מטעמו (לרבות הנהלת מוסד החינוך), למשטרת ישראל או לרשויות המקומיות, להתקין ולהפעיל מצלמות מעקב לשם פיקוח על פעילות והתנהגות תלמידים בתחומי מוסדות חינוך בישראל”, כתבו הארגונים.

הארגונים הוסיפו כי החלטת ממשלה שהתקבלה בנושא התירה למשטרה להורות על התקנת מצלמות אבטחה היקפיות על הגדר החיצונית של בית הספר, אך לא להתקין מצלמות שמטרתן היא לפקח על הנעשה בתוך מוסדות החינוך ולהביא לאכיפת המשמעת בהם.

“הפעלת מצלמות מעקב אחר פעילות תלמידים במוסדות חינוך מהווה פגיעה בזכותם החוקתית לפרטיות של תלמידי ישראל”, נכתב בפנייתם של ההורים, “לאור האמור הנכם מתבקש להורות לגורמים השונים המפעילים המצלמות והנמצאים תחת אחריותכם להימנע מלעשות שימוש במצלמות למעקב אחר פעילות תלמידים בשטח מוסד החינוך ובזמן הלימודים. זאת עד להסדרת העניין כנדרש, בחקיקה ראשית”. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ